Poznajcie: Steem-Hikers! - dwóch polskich Steemian autostopujących dookoła świata

in #polish2 years ago

intro.png

Poznajcie Steem-Hikers


Witajcie Steemianie! Jesteśmy Steem-Hikers, czyli dwójką zapalonych włóczęgów, podróżników, autostopowiczów oraz aktywnych Steemian pod kontami @saunter-pl (@saunter) i @ceybiicien.

W tym roku wyruszamy na wielomiesięczną autostopową wyprawę dookoła świata - zamierzamy z Europy przejechać całą Azję, a następnie dostać się do Ameryki Południowej, skąd po kilku, kilkunastu miesiącach udamy się spowrotem do Polski.

Całą podróż będziemy relacjonować na Steemie, który to zamierzamy także promować w czasie podróży. Co więcej, chcielibyśmy poznawać Steemian z całego świata i opisywać nasze spotkania na blogu!

Właśnie dlatego za nazwę naszego bloga postanowiliśmy przyjąć Steem-Hikers (od hitch-hikers, czyli z ang. autostopowicze), gdyż będzie to autostop napędzany Steemem i miejmy nadzieję - Steemianami, których spotkamy po drodze. Logo natomiast to zielona wariacja na temat logo Steemu. Dlaczego zielona? Gdyż zielony kojarzy nam się z wolnością, podróżą i naturą, czyli nadrzędnymi dla nas wartościami.

Kto stoi za Steem-Hikers?


@saunter-pl

Jestem świeżo upieczonym absolwentem psychologii, podróżującym autostopem od 8 lat. Całe jestem kierowany szaleńczym głodem poznawczym, motywującym mnie by zrozumieć świat, człowieka, umysł, kulturę czy społeczeństwo. Głód ten poprowadził mnie w kierunku psychologii i podróżowania, ale także do wielu innych aspektów rzeczywistości jak literatura, zen, języki obce czy... blockchain. Na prywatnym koncie piszę przeważnie o psychologii akademickiej w przystępny sposób oraz o swoich podróżniczych wspomnieniach, chociaż nie ograniczam się tylko do tych tematów.

@ceybiicien

Całe moje dzisiejsze życie toczy się wokół jednego – wokół marzeń. Już jako dziecko chodziłem z głową wysoko w chmurach. W moim dorosłym życiu pułap się nie obniżył. Umysł dalej lewituje, lecz moje ciało materialne zmobilizowało się, by te marzenia zrealizować. I tak na horyzoncie pojawia się moje największe podróżnicze marzenie, czyli podróż autostopem dookoła świata. Kiedyś pragnąłem tylko ujrzeć te wszystkie piękne miejsca. Dość niedawno uświadomiłem sobie, że największą ozdobą jaką posiada nasza planeta, są ludzie. I to na poznawaniu ich światów, chciałbym skupić się najbardziej.

Kiedy, gdzie i jak długo?


W chwili obecnej planujemy wyruszyć z Polski mniej-więcej w połowie września 2018. Data ta może się zmienić, lecz wszystko wskazuje na to, że będzie to właśnie wrzesień. O zmianach planów będziemy informować na bieżąco.

Dokąd? Mamy pewne plany, dotyczące krajów i miejsc, które chcielibyśmy odwiedzić, jednak nauczeni doświadczeni wiemy, że plany wymagają czasami naniesienia korekty w trakcie trwania podróży. Na pierwszy ogień idzie Azja, w której chcemy spędzić co najmniej rok, lecz prawdopodobnie będzie to dłuższy okres. Następnie udamy się do Ameryki Południowej na kilkanaście miesięcy. Ale kto wie, być może zahaczymy także o Australię, Nową Zelandię? Jak dostaniemy się z Azji do Ameryki? Tego jeszcze nie wiemy - być może będziemy próbowali "jachtostopu", czyli łapania statków na "stopa" ;)Całe moje dzisiejsze życie toczy się wokół jednego – wokół marzeń. Już jako dziecko chodziłem z głową wysoko w chmurach. W moim dorosłym życiu pułap się nie obniżył. Umysł dalej lewituje, jednakże moje ciało materialne zmobilizowało się, by te marzenia zrealizować. I tak na horyzoncie pojawia się moje największe podróżnicze marzenie, czyli podróż autostopem dookoła świata. Kiedyś pragnąłem tylko ujrzeć te wszystkie piękne miejsca. Dość niedawno uświadomiłem sobie, że największą ozdobą jaką posiada nasza planeta, są ludzie. I to na poznawaniu ich światów, chciałbym skupić się najbardziej.

Mamy ten komfort, że nie ogranicza nas żadna data powrotna. Chcemy w pełni decydować o tempie naszej podróży. Jeżeli się zmęczymy lub wypalimy, możemy wrócić po roku, jeżeli będzie w nas ciągłą żądza przygód, to podróż może potrwać 3, 4 lata! Jeżeli spotkamy jakieś miejsce, które nas przyciągnie - zostaniemy tam na dłużej. Jeżeli poznamy jakichś ludzi, z którymi będziemy chcieli spędzić dłużej czas - zrobimy to. Planujemy także podjąć się jakiegoś wolontariatu w Azji.


Filozofia podróży Steem-Hikers


Podróżujemy autostopem - stojąc przy drodze i wystawiając kciuk, czekając aż jakiś kierowca zatrzyma się i zaprosi nas do środka. Dzięki temu mamy okazję poznać lokalnych ludzi, dowiedzieć się o wiele więcej, a nierzadko przeżyć z nimi jakąś nieoczekiwaną przygodę. Poprzez autostop emocje oraz intensywność przeżyć wzrastają kilkukrotnie. Śpimy pod namiotami, pod chmurką, poprzez CouchSurfing, tanie hostele lub u lokalsów, którzy czasami zapraszają nas w swoje progi (zgadzamy się na zaproszenia tylko wtedy, gdy czujemy że nie wykorzystamy gościnności kosztem np. niezbędnych środków do życia naszych gospodarzy - sami nigdy nie prosimy o nocleg). Zdarza nam się używać busów, pociągów i marszrutek gdy jesteśmy zmęczeni lub gdy są wyjątkowo tanie, jednak w 90% poruszamy się autostopem.

steem3.png

Przed wyjazdem do jakiegoś kraju, staramy się zagłębić w kulturę i historię danego regionu. Czytamy książki, reportaże o danym miejscu, wgłębiamy się w zawiłości historyczne, słuchamy lokalnej muzyki, słowem - staramy się zrozumieć świat w których wchodzimy na tyle na ile potrafimy. Dzięki zdobytej wiedzy i kontekstowi, widzimy więcej i głębiej oraz wiemy, o co dopytywać lokalsów by widzieć i wiedzieć jeszcze głębiej. Dla nas podróż zaczyna się więc znacznie wcześniej niż z dniem wyjazdu - zaczyna się od wyobraźni niesionej przez muzykę, literaturę, mity i legendy...

Lubimy zabytki i duże atrakcje, ale naprawdę kochamy nietypowe, prawdziwe, nieznane miejsca ukazujące prawdziwe oblicze odwiedzanej kultury. Lubimy wsie, zadupia, mało turystyczne miejsca, ruiny, odludzia. Różnorodność. Kochamy miejsca znane ludziom lokalnym, a niekoniecznie znane turystom. Cenimy sobie zarówno dzikość jak i zgiełk miast -pragniemy wyciszać się w naturze przez kilka dni by potem rzucać się w wir ogromnych metropolii.

Spotkaj Steem-Hikers


Chcemy poznać Steemian z całego świata! Jeżeli chciałbyś spotkać się z nami na kawę lub piwo, pokazać swoje miasto, wieś lub ulubione dzikie miejsce, opowiedzieć nam ciekawą historię - będziesz mógł się z nami skontaktować i nas spotkać! Dogadamy się po polsku, angielsku, rosyjsku i esperanto, zaczęliśmy się także właśnie uczyć hiszpańskiego.

W najbliższej przyszłości opublikujemy treść, w której opiszemy szczegóły tego, jak widzimy spotkania i interakcje Steem-Hikersów ze Steemianami oraz w jaki sposób nawiązać z nami kontakt.

steem2.png

Jakie treści będziemy publikować


Nie potrafimy do końca jeszcze określić jaką formę przyjmie ten blog. Będziemy w dużej mierze improwizować i dostosowywać się zarówno do podróży jak i do Waszych oczekiwań. Na dzień dzisiejszy widzimy to tak:

  • Dłuższe, reportażowe posty opisujące jakąś historię, miejsce, przygodę lub wydarzenie w których będziemy uczestniczyć. Prawdopodobnie będą pojawiać się stosunkowo rzadko, co tydzien/dwa tygodnie.
  • Krótsze historie opisujące najciekawsze fragmenty naszych przygód, miejsc lub np. postaci które spotkamy.
  • Najciekawsze, najbardziej zaskakujące, śmieszne lub piękne zdjęcia z krótkim opisem.
  • Relacje ze spotkań ze Steeminami - obszerność będzie zależeć od długości i intensywności spotkania :)

Oczywiście wszystkie wpisy będą okraszone zdjęciami. Bierzemy pod uwagę wrzucanie co jakiś czas filmów na DTube. Częstotliwość i długość postów będzie zależeć do naszego "czasu wolnego", w którym będziemy mogli sobie przysiąść i spokojnie napisać post oraz od dostępu do Internetu. Wbrew pozorom takich kilku godzin spokoju z dostępem do Internetu nie ma zbyt wiele podczas backpackerskich podróży, będziemy jednak starać się wygospodarować dostateczną ilość czasu by publikować regularnie!

steem4.png

Czy będziemy coś publikować do czasu wyjazdu?


Tak!

Nasze życie jest obecnie w 100% skupione na nadchodzącej podróży. Przygotowanie się na podróż dookoła świata to nie lada wyzwanie i samo w sobie trwa kilka miesięcy. W ciągu tych 9 miesięcy przed wyjazdem będziemy relacjonowali nasze przygotowania, ale nie tylko - mamy zaplanowanych co najmniej kilka niespodzianek do pokazania w najbliższym czasie. Już niedługo dowiecie się więcej, warto więc śledzić nas już dziś!

Notka dla polskiej społeczności


Chcielibysmy gorąco podziękować osobom, które pomogły w "badaniu marketingowym" dotyczącycm Steem-Hikers na Steemit.chat! Pomogło to nam trochę wyklarować to, jak będziemy chcieli to poprowadzić.

Jak widać założyliśmy polskie konto Steem-Hikers, gdzie będziemy publikować wszystkie posty ze @steem-hikers po polsku. Chcielibyśmy jednak uprzedzić, że ze względu na tryb podróży nie potrafimy zapewnić, że każdy post pojawi się również po polsku. Możemy jednak obiecać pewne specjalne "ekskluziwy" dla polskiej społeczności w postaci np. postów zahaczających o Polskę, jej historię lub o Polakach, których spotkamy po drodze, a może także i na inne tematy niezwiązane bezpośrednio z Polską.

Jeżeli podoba ci się idea Steem-Hikers i chciałbyś nas wesprzeć, to prosimy przede wszystkim o wsparcie głównego konta @steem-hikers (post po angielsku będzie koło godziny 22), gdyż celujemy także w globalną publikę. Za wszelkie upvote'y i resteemy dziękujemy!

steem1.png

Steem ON!

Sort:  

Jedna z lepszych inicjatyw na Steemie, powodzenia! ;)

Powodzenia :-)

Świetny pomysł. Wpadnijcie do Trójmiasta!

Będziemy w trójmieście na chwilkę w marcu :)

To dajcie znać jak już będziecie.

Cześć, wraz z @lawliet45, wychodząc na potrzeby odbiorców tagu polish chcemy tworzyć cotygodniowy przegląd tagu o nazwie Kurier-Kuratorski [konto czeka na weryfikację]. Zainteresowały nas Twoje treści i chcemy prosić Cię o zgodę na opisywanie oraz linkowanie do Twoich wpisów w naszych wydaniach. Zgoda spowoduje, że przy pisaniu nowego wydania Twoje posty, które opublikujesz od poniedziałku do piątku, będą przeglądane, jako pierwsze.

Celem istnienia czasopisma jest promocja wartościowych treści ukazujących się na tagu polish, podzielonych tematycznie, wyłapywanie niedocenionych postów, informowanie o wydarzeniach odbywających się w ramach polskiej Społeczności Steem oraz pomoc nowym użytkownikom z oswojeniem się z platformą. Wszystko w ramach przystępnego artykułu pozwalającego poznać życie tagu w ostatnim tygodniu.

propsy dla was , juz sie nie moge doczekac relacji z tego tripu :D

My też nie możemy! :D

Jakie przystojniaki .. :) A bierzecie ze soba @santariusa ? on ma doswiadczenie w autostopowaniu :) Jak bedziecie w Monachium to dajcie znac , zawsze sie znajdzie dla Was wygodna kanapa !

W trójke byłby ciężko już :( Ale chętnie się gdzieś z @santarius spotkamy!

Właśnie jesteśmy w Niemczech to kto wie :D

Obserwuję i trzymam kciuki za Was! Świetna inicjatywa!

Dzięęękujeeemy!

Nie mogę się doczekać relacji, zapowiada się naprawdę interesująco! :)

Mam nadzieję, że spełnimy oczekiwania :)

Trzymam kciuki i kibicuje Wam, powodzenia

Super pomysł! Powodzenia!

Trzymam kciuki udanych wypraw :D czekam na relacje

Wpadnijcie do mojej pracowni na kawę/piwo Wołowice 520 pod Krakowem, miejsce bardzo ciekawe zaraz przy Wiśle mamy unikatową plażę i piękne okolice.
stopa łatwo złapać w okolicy sam często korzystam.

Powodzenia i dużo przygód.

Jeżeli będzie aktualne we wrześniu to odezwiemy się :)

Panowie szacuneczek, naprawdę życzę wam powodzenia i spełnienia marzeń, wielu ludzi nie ustanie to wałkuje (marzenia) odkładając życie na później i okazuje się w końcu że nie ma już czasu i energii na swoje marzenia. Będę oczekiwał na wasze posty z podróży. ^^

Zastanawiałem się kiedyś czy nie zacząć podróżować autostopem, ale jak do tej pory się na to nie odważyłem. Jak zaczynaliście, solo, z osobą towarzyszącą ?

Solo nie polecamy zaczynać bo można się zniechęcić w przypadku trudniejszych chwil, chyba że ogólnie bardzo dobrze czujesz się sam i chciałbyś się sprawdzić. Najlepiej z jakąś koleżanką, najłatwiej idzie wtedy :) Odległość nie za duża na próbę, ze 100-300 km do jakiegoś ładnego miejsca (coby poczuć satysfakcję po przyjeździe). Być może kiedyś napiszemy poradnik kiedyś :)

pozdrowienia chłopaki

Kapitalna idea na poznanie świata i siebie samego. Duchem jestem z Wami :)

Przyda nam się duchowe wsparcie!

Super. Czekam z niecierpliwością na pierwsze relacje z wyprawy !

Powodzenia! :)

Trzymam kciuki i zapraszam w Karkonosze w każdym terminie! :)

Może się uda, fajnie byłoby Cię poznać! :)

Powodzenia, Może się kiedyś spotkamy w Lublinie

No chłopaki! Powodzenia i trzymam kciuki!

Trzymam kciuki i wytrwałości życzę :)

Z całego serca będę kibicować i czekać z utęsknieniem na każdą relacje. Powodzenia, musi się udać.

Już niedługo pierwsze relacje z niespodzianek ;)

czekam , na relacje z podróży