Zaczynam mieć obawy co do blockchaina

in polish •  10 months ago  (edited)

Konkretnie chodzi mi o zjawisko gier na blockchainie.

Podam przykład. Teraz wyszła nowa gra na steem pt. Drug Wars
Jest to prosta gra w stylu Idle Game gdzie właściwie nic nie trzeba robić jak się komuś nie chce.
Gra polega na rywalizacji pomiedzy gangsterami, którzy rozbudowują swoje włości by zwiększać produkcję narko, broni i alkoholu. Co jest w tym ciekawego. Otóż gra z otrzymanych wpłat od graczy przeznacza dziennie 7% (z całej otrzymanej dotychczas puli) na wynagrodzenie graczy proporcjonalnie do ich dziennej produkcji narko. Plus druga nagroda wynosi 1% dla graczy, którzy wpłacą narko do tzw. Bank Heist.

Gra jest darmowa. Po rozbudowaniu bazy za surowce otrzymane na start za darmo można liczyć (dzisiaj) na zysk dzienny 0.03 steem. I to zakładając, że już nic więcej się nie zrobi. Co jest w tym ciekawego? Otóż jeżeli założyć, że taka gra będzie sobie hulać w nieskończoność, to mamy dożywotni przychód. Zależy on oczywiście od tego ile osób będzie dalej inwestować w grę i na ilu graczy będzie ta nagroda dzielona, więc im więcej darmozjadów przyjdzie tym zyski będą z czasem spadać. Ale jeżeli gracze będą zaciekle rywalizować o jak największe dochody to my nic nie robiąc będziemy otrzymywać od tego zawsze procent.

Natomiast inwestując w grę 0.7 steem (nie trzeba, zrobiłem to tylko, żeby zobaczyć jak to się ma do zysków) na dzień dzisiejszy dzienny przychód wynosi 0.14 steem, więc zwróci się w niecały tydzień. A potem dalej będzie przynosić zyski w nieskończoność.

Oczywiście jak ktoś gra aktywnie to bez inwestowania bez trudu osiągnie większe zyski, zajmie mu to tylko więcej czasu.

No dobra to w takim razie skąd moje obawy?

Zrobiłem prostą kalkulację. Zakładając że taka gra da mi 0.01 steem dziennie przez bliżej nie określony czas bez robienia przeze mnie niczego. Nie wiem czy w ogóle będę musiał się do gry logować kiedykolwiek (możliwe, że trzeba, żeby gra odświeżyła produkcję - nie sprawdzałem). No ale nawet jeśli to wystarczy tylko odświeżyć stronę.

Do tego sobie pomyślałem ile jest gier na świecie teraz. Ile powstanie na blockchain. Założyłem, że niech takich gier Idle będzie 100, do których wystarczy się tylko raz zalogować a potem już tylko pobierać stały przychód.
To daje nam 1 steem dziennie przychodu za nic. Co daje 30 steem miesięcznie. Ktoś pomyśli phi, szkoda zachodu. Ok.
Tylko, że teraz 1 steem jest warty 1zł. Ale jak ludzie zobaczą takie gry i zaczną masowo napływać do kryptowalut, to steem bez trudu osiągnie 10zł. A wtedy się nagle okaże, że z 10 gier za nic dostaliśmy 300zł miesięcznie.
A z 1000 gier? Po kilka kont każda? Albo 10 gier aktywnie rozwijanych? Zaczynają się robić kwoty z trzema zerami miesięcznie. Zwłaszcza, że jeżeli ta okaże się sukcesem to kolejne będą powstawać jak grzyby po deszczu.

Nie wiem, może ja mam jakieś omamy, może mocno przesadzam ale to się skaluje szybko i łatwo. Do tego praktycznie nic nie kosztuje bo ani czasu ani pieniędzy. Nie trzeba robić nawet żadnych botów. Czyżby w taki sposób miałby się nam zrealizować podstawowy przychód gwarantowany? Jestem ciekaw waszych opinii.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  
  ·  10 months ago (edited)

Ta gra to piramida with extra steps :) Nie wyczarują więcej tokenów niż dostali (tym bardziej, że pula tego co rozdają jest już pomniejszona). Zyskać mogą ci, którzy weszli szybko i wybrali ulepszenia o najlepszym ROI (LaCuisine). Zyskają kosztem tych, którzy wejdą późno albo słabo przekalkulują.

Natomiast inwestując w grę 0.7 steem (nie trzeba, zrobiłem to tylko, żeby zobaczyć jak to się ma do zysków) na dzień dzisiejszy dzienny przychód wynosi 0.14 steem, więc zwróci się w niecały tydzień.

Na samym początku, kiedy jest pewien boom może tak być, ale potem każdego dnia dzienny przychód będzie spadał (bo będzie procentem z pomniejszającej się puli). A ludzie nie będzie mieli motywacji, żeby płacić na ulepszenia bo ROI będzie coraz niższe, wiec i pula się nie będzie znacząco powiększać. Takie błędne koło.

Też z początku myślałem, że to piramida i mało brakowało, żebym grę pominął kompletnie. Ale to nie jest piramida. Po pierwsze dlatego, że nie wymaga i nie zmusza nikogo do wpłacenia niczego. Można kompletnie grać za darmo (nawet nie trzeba starter packa kupować). Po drugie to, że inni gracze niczego nie wpłacą też niczego nie zmienia, po prostu nie będzie wypłacanych nagród. Fakt, że nagrody są wypłacane zachęca tylko graczy do intensywniejszej gry a przecież i tak by to robili nawet jakby nie było nagród chociażby dla zabawy, żeby pokonać innych graczy i zostać najlepszym gangsterem. Niektórzy nie lubią czekać i wolą zapłacić parę groszy, żeby być o krok dalej.

Dlatego moim zdaniem wypłaty z nagród są kompletną niewiadomą (o czym wspomniałem w artykule) i pewnie będą podlegać fluktuacjom. Wszystko zależy ile graczy będzie grało, ile płaciło, czy gra będzie się reklamować i rozwijać. Ale skoro można odpalić konto nawet nic nie płacąc i mieć szanse na zyski teoretycznie w nieskończoność, no to uznałem, że warto o tym wspomnieć. Nawet pomimo tego, że mnie ta sytuacja bardziej interesuje z punktu widzenia osoby, która sama by chciała takie gierki robić a nie w nie grać.

Ale ci, którzy wpłacają mają gigantyczną przewagę na resztą, przez co zanika element gry w grze dla graczy, którzy nic nie wpłacają. Bo jak ktoś ma konkurować z kimś innym kogo produkcja jest 20x większa tylko dlatego, że wpłacił kilka STEEM? Albo jak ma się bronić przed kimś kogo atak jest kilkadziesiąt razy większy? Na świeżym koncie chyba na ten moment wychodzi około 0.020-0.030 STEEM dziennie. Tyle, że takie świeże konto będzie daleko w tyle za tymi, którzy płacili, więc wkrótce udział dla świeżego konta spadnie do 0 STEEM.

Reasumując:

  • najlepsi będą ci, którzy wpłacą jak najwięcej
  • bez wpłat gra jest niegrywalna
  • jeśli graczy będzie dużo, produkcja też będzie rosła, a pula będzie mała, to najmniejsi nie będą dostawać nic bo przypadnie im kwota, która zaokrągli się do zera.

Jest pewien element gry, ale ze względu na przepływ STEEM to dla mnie ciągle piramida :)

Szczerze mówiąc nie wiem jaką różnicę widzisz w tym, że ktoś zacznie dzisiaj i będzie grał przez rok - jak w każdym innym mmo czy grze przeglądarkowej - a założy konto za rok i zapłaci, żeby nadrobić straty. Bo moim zdaniem nie ma żadnej i nie ma to związku z pieniędzmi, one tylko służą jako wehikuł czasu.

A to czy wypłata będzie dążyć do zera tego nie wiem - możliwe, że będzie dla darmowego konta na którym nikt nic nie robi. Ale każdy raczej jednak będzie robił coś z kontem, podałem tylko najbardziej ekstremalny przykład. Nawet nic nie robiąc i nic nie wpłacając w optymistycznym wariancie można mieć przychód w nieskończoność. Nikt nic nie ryzykuje dlatego temat mnie zaciekawił.

Edit: zapomniałem dodać, że zyski mogą wcale nie spadać - wszystko zależy od mechaniki w grze. Podobno ma być system aresztowania przez policję, który spowoduje utratę budynku. A to znaczy, że gracze będą też tracić moc produkcyjną (z wyjątkiem tych, którzy mają startowe tylko więc nic do stracenia)

Congratulations @steelman! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You received more than 250 upvotes. Your next target is to reach 500 upvotes.

Click here to view your Board
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!