Pierwszy satelita komunikacyjny Algierii jest już na orbicie

in #polish6 years ago (edited)

10 grudnia, o godzinie 17:41 czasu polskiego (16:41 UTC) chińska rakieta Chang Zheng 3B/G2 wystartowała z kosmodromu Xichang wynosząc na orbitę satelitę Alcomsat-1. Jest to pierwszy satelita komunikacyjny największego kraju Afryki – Algierii.

alcomsat1-4.jpg

Ważący 5225 kg satelita został zbudowany przez firmę China Great Wall Industry Corporation (CGWIC) na zlecenie Algierskiej Agencji Kosmicznej (ASAL). Czas jego pracy na orbicie przewidywany jest na co najmniej 15 lat. Satelita posłuży między innymi do transmisji telewizyjnych oraz dostarczania usług szerokopasmowego Internetu.

CGWIC jest jedyną firmą autoryzowaną przez rząd Chin do wynoszenia komercyjnych satelitów i współpracy międzynarodowej w zakresie kosmosu. Algieria była niejako zmuszona do skorzystania z usług CGWIC, ze względu na przepisy ITAR (International Traffic in Arms Regulations), które zabraniają wystrzeliwania satelitów zawierających niektóre amerykańskie części na chińskich rakietach, co w praktyce oznacza większość telekomunikacyjnych satelitów na świecie. Dzięki temu, że Alcomsat-1 był zbudowany przez Chińczyków, mógł zostać wystrzelony na szczycie chińskiej rakiety. W ciągu ostatnich trzech lat CGWIC zbudował i wystrzelił satelity komunikacyjne dla Białorusi, Laosu i Boliwii.

Rakieta Chang Zheng 3B/G2 (CZ-3B/G2) to trzystopniowa konstrukcja z czterema bocznymi dopalaczami. Boostery jak i dwa pierwsze stopnie napędzane są silnikami na hipergolowe paliwo (czyli takie, które samoczynnie zapala się po zmieszaniu dwóch składników) – tetratlenek diazotu oraz 1,1-dimetylohydrazynę (N2O4/UDMH). Trzeci stopień korzysta z paliwa kriogenicznego – ciekłego tlenu oraz ciekłego wodoru (LOX/LH). Na geosynchroniczną orbitę transferową (GTO) rakieta może wynieść ładunek o masie do 5500 kg, dlatego też jest najczęściej używana do wynoszenia w kosmos ciężkich satelitów komunikacyjnych.

Nagranie ze startu rakiety CZ-3B/G2 z satelitą Alcomsat-1 można zobaczyć poniżej.

Sort:  

Hej, znalazłem w tekście kilka skrótów, oto ich wyjaśnienie:

AkronimRozwinięcie
ITARInternational Traffic in Arms Regulations – Amerykańskie prawo, regulujące eksport i import technologii wojskowych (włączając w to rakiety i ich elementy).
GTOGeostationary Transfer Orbit – Geostacjonarna orbita transferowa – eliptyczna orbita, której perygeum znajduje się na niskiej orbicie okołoziemskiej, a apogeum na (lub powyżej) orbicie geostacjonarnej.
LOXLiquid Oxygen – Ciekły tlen – Powszechnie stosowany kriogeniczny utleniacz (używany w Falconie).
N2O4Dinitrogen Tetroxide, aka DNTO – Tetratlenek diazotu – Bardzo toksyczny utleniacz, który jest ciekły w zwykłych warunkach (używany w Dragonie).
Zostaw up-vote jeśli uważasz ten post za przydatny.

Mam nadzieję, że w końcu i polski satelita się znajdzie na orbicie, po tym jak czytam, że nawet Algeria wysłała swój ;)

Mamy już kilka swoich satelitów.

Było już kilka (PW-Sat, Lem, Heweliusz), a kolejny – PW-Sat 2 – zostanie wystrzelony w najbliższych miesiącach na szczycie rakiety Falcon 9. Ale to wszystko są nanosatelity. Satelity komunikacyjnego czy obserwacyjnego Ziemi jeszcze nie mamy.

W Polsce są zawsze ważniejsze wydatki. Np. 500+ :)

Congratulations @spacesheep! You have completed some achievement on Steemit and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of upvotes received

Click on any badge to view your own Board of Honor on SteemitBoard.
For more information about SteemitBoard, click here

If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

By upvoting this notification, you can help all Steemit users. Learn how here!

Coin Marketplace

STEEM 0.28
TRX 0.13
JST 0.032
BTC 60385.11
ETH 2889.75
USDT 1.00
SBD 3.65