Hwasong-15 – nowy międzykontynentalny pocisk balistyczny Korei Północnej

in polish •  last year

Hwasong-15-2.jpg

Po ponad dwóch miesiącach przerwy w testach rakiet, 29 listopada, o godzinie 02:47 czasu lokalnego, Korea Północna przeprowadziła pierwszy test swojego dotychczas największego międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM – Intercontinental Ballistic Missile) – Hwasong-15 (oznaczonego przez amerykański wywiad jako KN22). Jest to druga w historii tego kraju przetestowana rakieta, która jest napędzana silnikami na paliwo ciekłe. Przed swoim dziewiczym startem nigdy nie była widziana publicznie.

Pocisk, który wydaje się mieć większą średnicę (około 2,4 m), niż KN20 (Hwasong-14), został dostarczony na nigdy wcześniej nieużywaną platformę startową na pokładzie nowego, 9-osiowego transportera. Wygląda na to, że jest to zmodyfikowana wersja 8-osiowej ciężarówki, która wcześniej była widziana podczas transportu trzech innych międzykontynentalnych pocisków balistycznych Korei Północnej, włączając w to Hwasong-14.

HS15-transporter.jpg

Podczas lotu 29 listopada rakieta wzniosła się na wysokość prawie 4500 kilometrów i oddaliła się od miejsca startu o 950 km. Łaczny czas lotu wyniósł 53 minuty i 49 sekund. Pierwszy stopień rakiety odpalony był przez 128 sekund, a drugi działał przez 161 sekund. Na szczycie rakiety, pod dużą osłoną ładunku, znalazł się pojedynczy pojazd powrotny (RV – reentry vehicle) o nieznanej masie. Według Koreańskiej Centralnej Agencji Prasowej (KCNA), Hwasong-15 to rakieta z ogromną głowicą bojową, pozwalająca na uderzenie w cały teren Stanów Zjednoczonych. Informacje o możliwości dosięgnięcia całego obszaru USA potwierdza Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) oraz Narodowe Centrum Wywiadu Lotniczego i Kosmicznego (NASIC).

Nie wiadomo, jaką masę miał ładunek w czasie listopadowego lotu. Niektórzy eksperci uważają, że rakieta ma wystarczające parametry, aby w przyszłości nieść wiele głowic bojowych. Wygląda na to, że obecnie rakieta ma możlwiość uderzenia ładunkiem o masie 1000 kg w dowolne miejsce w Stanach Zjednoczonych.

Apogeum (4500 km), które rakieta KN22 osiągnęła 29 listopada, było znacznie większe niż to osiągnięte podczas testowych lotów KN20 (2802 km oraz 3725 km). Bazując na danych odnośnie trajektorii oraz czasu lotu, niektórzy analitycy spodziewali się, że Korea Północna zaprezentuje nowy model międzykontynentalnego pocisku balistycznego, jeszcze zanim Pjongjang potwierdził to zdjęciami następnego dnia.

HS-15.jpg

Z analiz wynika, że w pierwszy stopniu Hwasong-15 zastosowano dwa silniki, których konstrukcja zbliżona jest do radzieckiego RD-251. Silniki te zasilane są paliwem hipergolowym (czyli takim, którego składniki samoczynnie zapalają się po zmieszaniu ze sobą) – 1,1-dimetylohydrazyną oraz tetratlenkiem diazotu. W porównaniu do rakiety Hwasong-14 poczyniono znaczny technologiczny postęp. W nowym modelu zrezygnowano z czterech małych silników Verniera służących do sterowania rakietą. Zamiast tego główne silniki zostały zawieszone przegubowo, dzięki czemu znacznie uproszczono konstrukcję, utrzymując jednocześnie możliwość kontrolowania toru lotu pocisku.

Biorąc pod uwagę poprzednie testy przeprowadzane przez Koreę Północną, można przypuszczać, że w najbliższych tygodniach reżim Kim Dzong Una może przeprowadzić kolejną próbę rakietową.

Nagranie z testu rakiety Hwasong-15 z 29 listopada 2017.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Hwasong to coś znaczy w ich języku?

·

Hwasong jest tłumaczone jako Ognista Gwiazda albo po prostu Mars.