Historia miasta Lublin część 1

in #polish6 years ago

Historia miasta Lublin część 1

Lublin. Miasto inspiracji.
Największe i najbardziej rozwijające się miasto na ścianie wschodniej w Polsce. Położone w malowniczej dolinie rzeki Bystrzycy.

Bogata historia miasta rozpoczyna się już w VI wieku, na wzgórzach obecnie znanych jako osiedle Czwartek. Jarmarki odbywające się tam, zyskiwały na znaczeniu, gdyż Lublin leżał na trasie wschód - zachód. Wpływy kulturowe przenikały się nawzajem i stworzyły bardzo kolorowy tygiel kulturalny.

Prawa miejskie na prawach magdeburskich Lublin otrzymał w 1317 roku z dekretu Władysława I Łokietka.
Dla rozwoju miasta miała przełomowa unia polsko-litewska zawarta w Krewie. Lublin leżał bowiem na szlaku z Krakowa do Wilna. To pozwoliło miastu jeszcze bardziej się rozwijać.
Mury miejskie zostały wzniesione w XIV wieku (około 1341 roku).

W 1569 roku nastąpiło bardzo ważne wydarzenie dla miasta. Podczas obrad sejmu zawarto unię Królestwa Polskiego z Wielkim Księstwem Litewskim, która do dziś znana jest jako unia lubelska. Utworzona została wtedy Rzeczpospolita Obojga Narodów, która posiadała własny herb, walutę, monarchę, także również politykę obronną i zagraniczną.

Jako, że Lublin leżał na szlaku handlowym prowadzącym ze wschodu na zachód, tworzył się tygiel kulturowy oraz religijny. Mieszkali tu Rusini, Żydzi, Niemcy, Turcy, Ormianie, a także Francuzi, Szkoci, Grecy, Holendrzy i Anglicy. Dużą rolę w kulturowym obrazie Lublina odegrali Włosi.

Obok Polaków, w Lublinie mieszkali również Żydzi. Pierwsze wzmianki o dość licznej gminie żydowskiej datujemy już na XV wiek, a przed samą II wojną światową populacja ludności żydowskiej stanowiła 1/3 wszystkich mieszkańców miasta. Istniejąca tu ówcześnie Lubelska Szkoła Mędrców, czyli Jeszywas Chachmej Lublin założona przez Majera Szapira była największą uczelnią talmudyczną na świecie.

Podczas zaborów, Lublin został włączony do Księstwa Warszawskiego zaś w 1815 stał się częścią Królestwa Kongresowego w zaborze rosyjskim. Po powstaniu listopadowym miasto dotknęły represje, przemysł i handel podupadły, a cenzura skutecznie hamowała rozwój życia kulturalnego

W 1873 roku ludność miasta wynosiła 28,9 tys., a w 1897 wzrosła do 50,2 tys. W roku 1877 zbudowano pierwsze połączenia kolejowe.

w 1915 roku nastąpił koniec rządów rosyjskich w mieście. W listopadzie 1918 roku w Lublinie Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej Ignacego Daszyńskiego ogłosił swój manifest.

Źródła :
https://lublin.eu/turystyka/poznaj-lublin/historia-miasta/
http://www.strefa-lublin.pl/historia-lublina-w-skrocie
http://teatrnn.pl/leksykon/artykuly/historia-lublina-kalendarium/#xiii-wiek
grafika : http://biblioteka.teatrnn.pl/dlibra/dlibra/docmetadata?id=11270&from=publication
oraz Pixabay.

Grafiki wykorzystano na podstawie prawa cytatu :
http://www.prawoautorskie.pl/art-29-prawo-cytatu

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.15
JST 0.029
BTC 62676.37
ETH 2581.43
USDT 1.00
SBD 2.72