10 Korzyści z czytania: dlaczego warto czytać każdego dnia?

in polish •  2 years ago  (edited)

Kiedy ostatni raz przeczytałeś książkę lub artykuł z magazynu? Czy Twoje codzienne zwyczaje czytelnicze skupiają się wokół, aktualizacji Facebooka, twittowania czy przeglądania programu telewizyjnego? Jeśli jesteś jednym z niezliczonych osób, które nie mają zwyczaju regularnie czytać, prawdopodobnie bardzo dużo tracisz. Czytanie ma ogromną ilość korzyści, ja wymienię tylko kilka z nich.

1. Pobudzenie umysłu


Badania wykazały, że pobudzenie umysłu może spowolnić postępy (lub być może nawet zapobiec) chorobie Alzheimera i demencji, ponieważ utrzymywanie mózgu w aktywności i zaangażowaniu zapobiega utracie jego witalności. Podobnie jest z innymi mięśniami, mózg wymaga ćwiczeń, aby pozostał zdrowy, więc wyrażenie "używać go lub stracić" jest szczególnie przydatne, jeśli chodzi o Twój umysł. Rozwiązywanie zagadek i granie w gry, takie jak szachy, okazały się pomocne w stymulacji poznawczej.

2. Redukcja stresu

Niezależnie od tego, jak stresującą masz pracę, jak wyglądają Twoje relacje w związku, czy w niezliczonych innych kwestiach, z jakimi borykasz się w codziennym życiu, cały stres przestaje istnieć, gdy zatracisz się we wciągającej powieści. Dobrze napisana książka może Cię przenosić do innych sfer, natomiast artykuł, który Cię interesuje, będzie Cię rozpraszał i utrzymywał Twoją ciekawość pozwalając Ci się odrpężyć.

3. Wiedza

The-Power-of-Knowledge.jpg
Wszystko, co czytasz, wypełnia Twoją głowę nowymi informacjami i nigdy nie wiadomo, kiedy mogą okazać się przydatne. Im większą masz wiedze, tym lepiej będziesz w stanie poradzić sobie z problemami.

Dodatkowo, to daje trochę do myślenia: jeśli kiedykolwiek znajdziesz się w trudnej sytuacji, pamiętaj, że chociaż możesz stracić wszystko inne - Twoją prace, swoje posiadłości, pieniądze, nawet Twoje zdrowie, to wiedzy nikt nie jest w stanie Ci odebrać.

4. Większy zasób słów

Im więcej czytasz, tym więcej słów, na które się napotkasz, niespodziewanie wejdą w Twoje codzienne słownictwo. Bycie elokwentnym jest bardzo pomocne w każdym zawodzie i wiedząc, że możesz rozmawiać z ludźmi, starszymi, bardziej utytułowanymi będąc przy tym pewnym siebie, może stanowić olbrzymie zwiększenie Twojego poczucia własnej wartości. Może to nawet pomóc w Twojej karierze, ponieważ ci, którzy są dobrze oczytani, elokwentni i znający się na różnych tematach, częściej uzyskują awans (i częściej) niż ci, którzy mają mniejszy zasób słów i brak wiedzy na temat literatury, odkryć naukowych i globalnych wydarzeń.
Czytanie książek ma również kluczowe znaczenie dla uczenia się nowych języków, ponieważ osoby nie będące rodzimymi obywatelami, czyli native speakerami uczą się na słowach używanych w kontekście, co poprawia płynność wypowiadania się oraz pisania.

5. Poprawa pamięci

Kiedy czytasz książkę, musisz zapamiętać wygląd postaci, ich tła, ambicje, historię i inne niuanse, które splatają się w jedną historię. To dość niezwykły fakt, mózg jest wspaniałym narzędziem i może sobie przypomnieć te rzeczy ze względną łatwością. Niespodziewanie, kiedy dowiesz się czegoś nowego, to pamięć, którą tworzysz, nadaje nowe synapsy (szlaki mózgowe) i wzmacnia istniejące, co wspomaga pamięć krótkotrwałą, a także stabilizuje wahania nastrojów. To jest niesamowite.

6. Lepsze myślenie analityczne

Czy kiedykolwiek przeczytałeś niesamowitą powieść i rozwiązałeś tajemnicę przed ukończeniem książki? Jeśli tak, mogłeś przewidzieć koniec przez myślenie analityczne, biorąc pod uwagę wszystkie wątki i sortowanie ich w celu stworzenia jednej logicznej historii.
W tym samym zdolność analizowania szczegółów przydaje się również do rozstrzygania fabuły; czy był to dobrze napisany kawałek, czy postacie zostały prawidłowo rozwinięte lub czy historia biegnie płynnie itd. Jeśli kiedykolwiek będziesz miał okazję omówić książkę z innymi, będziesz w stanie jasno wyrazić swoją opinie, jeśli poświęciłeś trochę czasu, aby naprawdę wziąć pod uwagę wszystkie aspekty.

7. Zwiększone skupienie i koncentracja


W naszym rozwijającym się internetowym szalonym świecie uwagę skupia się na milionie różnych ciekawostek naraz, jako wielostronne zadanie każdego dnia. W ciągu zaledwie 5 minut przeciętna osoba dzieli swój czas między pracą nad zadaniem, sprawdzaniem poczty elektronicznej, rozmawianiem z kilkoma osobami (poprzez messenger, telefon, skype itp.), Dbanie o twittera, monitorowanie smartfona, i współdziałanie z współpracownikami. Ten rodzaj zachowania powoduje wzrost poziomu kortyzolu i obniża naszą wydajność.
Kiedy czytasz książkę, całą uwagę skupia się na opowieści - reszta świata po prostu przestaje istnieć i możesz zanurzyć się w każdym drobnym szczególe, które absorbujesz. Spróbuj czytać przez 15-20 minut przed rozpoczęciem pracy (np. podczas jazdy autobusem, jeśli korzystasz z transportu publicznego) lub po śniadaniu a będziesz zaskoczony tym, jak dużo bardziej będziesz skoncentrowany, kiedy zaczniesz pracę.

8. Lepsze umiejętności pisania

Czytanie idzie w parze z rozbudową swojego słownictwa, dobrze napisana powieść ma znaczący wpływ na pisanie, po przez obserwowanie stylu kadencji, płynności i pisania tekstów innych autorów wpływa niezmiernie na Twoją pracę . Podobnie, jak muzycy wpływają na siebie nawzajem, a malarze używają technik ustalonych przez poprzednich mistrzów, a więc pisarze uczą się tworzyć prozę, czytając dzieła innych.

9. Spokój

Oprócz relaksu, który towarzyszy czytaniu dobrej książki, możliwe jest, że temat, który przeczytałeś, może przynosić ogromny wewnętrzny spokój. Czytanie tekstów duchowych może obniżyć ciśnienie krwi i wywołać ogromne poczucie spokoju, a czytanie książek o samopomocy okazało się pomocne osobom cierpiącym na pewne zaburzenia nastroju i łagodne choroby psychiczne.

10. Darmowa rozrywka


W przypadku tanich rozrywek można odwiedzić lokalną bibliotekę i popływać w niezliczonych tomach dostępnych bezpłatnie książek. Biblioteki mają książki na każdy temat, który można sobie wyobrazić i ciągle otrzymują nowe książki, więc nigdy nie zabraknie Ci materiałów do czytania.
Jeśli mieszkasz w okolicy, w której nie ma lokalnej biblioteki lub jeśli masz problemy z poruszaniem się i nie możesz łatwo dostać się do niej, większość bibliotek ma swoje książki w formacie PDF lub ePub, dzięki czemu można je przeczytać przez internet na smarftonie lub na komputerze. Istnieje również wiele źródeł online, w których można bezpłatnie pobierać e-książki, więc poluj na coś nowego do przeczytania!

Dziękuje za przeczytanie. Jeśli uważasz, że ten post jest wartościowy, proszę przekaż go dalej, aby inni mogli zaczerpnąć trochę motywacji oraz wiedzy.

Zostaw follow oraz upvote i wyczekuj kolejnych artykułów :)

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Swietnie napisane :-) i chociaż czytam to za pośrednictwem internetu to mam wrażenie, że czuję zapach papieru książkowego. Przeczytam to moim dzieciom :-) po wydrukowaniu na papier :-)

·

A dzieci ile lat mają? Może niech same przeczytają? :)

·
·

14 i 9, same też czytają, ale uwielbiają kiedy ja im czytam :-)

·

książka w wersji papierowej całkowicie inaczej oddziaływuje na mózg :D

Dobrze i ciekawie napisane, aczkolwiek znam osoby, które czytają i to nawet codziennie, ale np. taki Fakt i w ich przypadku chyba tylko punkt 10 będzie aktualny :)

·

według mnie lepiej czytać już taki Fakt niż ogłupiać się reklamami w telewizji ;)

·
·

Ale też lepiej nic nie czytać niż czytać Fakt :)

·
·
·

Tak jest :-) Inna sprawa, że w sumie to ja nie wiem czy ten Fakt to się czyta czy tam się tylko obrazki może ogląda? Niby jakiś tekst jest, ale z tym rodzajem "czytania" to chyba i całkowity analfabeta by sobie poradził.