Alexander von Humboldt - 10 powodów, dla których powinieneś poznać jednego z największych naukowców-podróżników

in #polish7 years ago (edited)

Jest on uznawany za ostatniego człowieka, który ogarnął umysłem cały stan współczesnej mu wiedzy przyrodniczej. Jego setne urodziny świętowano w wielu miastach na pięciu kontynentach - ludzie zbierali się w tysiącach by go wspominać od Melbourne, przez Berlin i Paryż, po Buenos Aires i miasto Meksyk. Najwięcej obiektów we wszechświecie nazwano jego imieniem. Mimo to, w świadomości ludzi Alexander von Humboldt nie jest tak znany jak Darwin, Einstein czy Newton. A powinien!



źródło obrazka

Alexander von Humboldt urodził się w 1769 roku w arystokratycznej pruskiej rodzinie. Odziedziczone pieniądze pozwoliły podjąć mu długie wyprawy gdzie podejmował się badań przyrodniczych z zakresu geografii, geologii, botaniki, zoologii i astronomii.

Oto 10 powodów, dla których powinieneś go poznać:

1. Zrewolucjonizował to, jak postrzegamy naturę

Dzięki niemu rozumiemy naturę jako ciąg powiązanych ze sobą niezliczonymi zależnościami elementów. Widzimy ją jako jeden, ogromny i globalny system, gdzie pozornie niezwiązane ze sobą zjawiska mają na siebie wzajemny wpływ. Stworzył nowy paradygmat, radykalny i niespotykany w jego czasach. Jako pierwszy dostrzegł i udowodnił, że na przyrodę działają siły globalne. W przeciwieństwie do ówczesnych przyrodników, którzy analizowali okazy przyrodnicze w izolacji, postulował on, że nawet najmniejszych organizmów nie można traktować odrębnie od środowiska w jakim się znajdują. Jego wizja natury jest dziś tak zakorzeniona we współczesnym świecie, że wydaje się wręcz oczywista i mało kto pamięta kto za nią stoi. Stworzył on także pierwsze podwaliny pod nauki o krajobrazie, klimatologii, oceanografii i biogeografii.

2. Twórca izotermów


Izotermy Ameryki Północnej
źródło obrazka
Stworzył izotermy, czyli linie łączące punkty o tej samej temperaturze, które do dziś są wykorzystywane na mapach pogodowych - wcześniej przedstawiano temperatury w setkach tabel. Po raz pierwszy także zbadał tempo spadku średniej temperatury wraz ze wzrostem wysokości nad poziomem morza, dzięki setkom pomiarów na różnych wysokościach w różnych częściach świata.

3. Odkrył równik magnetyczny

Odkrył równik magnetyczny, czyli aklinę, tj. linię na mapie magnetycznej łącząca punkty o zerowej inklinacji magnetycznej, która - jak się okazało - nie pokrywa się do końca z równikiem geograficznym. Co więcej, wraz z Carlem Friedrichem Gaussem stworzył międzynarodową organizację do badań nad zjawiskami magnetycznymi.

4. Stworzył jedną z pierwszych na świecie infografik


Fragment Naturgemälde
źródło obrazka
Po powrocie z Ameryki Południowej zaprezentował Naturgemälde, czyli rodzaj (jak to dziś byśmy nazwali) infografiki, przedstawiającej przekrój wulkanu Chimborazo wraz z podziałem na odpowiadające różnym wysokościom strefy klimatyczne i wegetacyjne roślin. Na jednym obrazku pokazał naturę jako globalną siłę, dzięki której na całym świecie występują te same strefy klimatyczne, o podobnej roślinności, w zależności od szerokości geograficznej i wysokości nad poziomem morza.

5. Protoplasta ruchu ekologicznego

Podróżując po całym świecie obserwował, jak bezmyślna eksploatacja środowiska zmienia i w efekcie znacznie zubaża przyrodę - zauważył, że osuszanie bagien i wycinanie lasów ma bardzo negatywy wpływ na środowisko. Krytykował takie postępowanie w swoich bestsellerowych książkach i lobbował na rzecz rozsądniejszego korzystania z natury. Jest także twórcą terminu "pomnik przyrody".

6. Przeciwnik kolonializmu i niewolnictwa

Był zagorzałym abolicjonistą. Pomimo przyjaźni z Thomasem Jeffersonem, wprost krytykował Stany Zjednoczone za nieznoszenie niewolnictwa. Dzięki niemu powstało w Prusach prawo, znoszące status niewolnika każdego, kto postawi w tym kraju nogę. Był przyjacielem i inspiracją dla Simóna Bolívara, najważniejszej postaci walczącej o wyzwolenie kolonii amerykańskich kolonii spod korony hiszpańskiej, który nazwał Humboldta "prawdziwym odkrywcą Ameryki Południowej".

7. Autor "Kosmosu"

W ciągu 13 lat napisał 4 tomu "Kosmosu", czyli dzieła starającego się przedstawić cały świat materialny i zasady nim rządzące w jednym dziele. Do pomocy w opisywaniu wszechświata zaprzągł dziesiątki naukowców, dzięki czemu posiadł szczegółową wiedzę z każdego interesującego go tematu. Opisywał w nim Drogę Mleczną, ciała niebieskie i przestrzeń kosmiczną, ruchy Ziemi w przestrzeni, jej powierzchnię a także jej wnętrze. Pisał o roślinach, zwierzętach, strefach klimatycznych, wulkanach, magnetyzmie, mikroorganizmach, skałach, ale także o ludziach - migracjach społecznych, polityce i zmianach społecznych - a wszystko to w powiązanej wzajemnie relacji.

8. Życie pełne przygód

Jego biografia jest niczym najlepszy film czy powieść przygodowa, z tym że jest całkowicie prawdziwa. Wspiął się na kilka wulkanów, w tym na uważany wtedy za najwyższy na świecie szczyt - Chimborazo. Dziś wiadomo, że nie jest najwyższym ziemskim wzniesieniem, choć jest uznawany za najbardziej odległy punkt od środka ciężkości Ziemi. Nikt wcześniej nie dotarł na taką wysokość co on. W czasie tej pięcioletniej podróży po Ameryki Łacińskiej badał również dorzecze Orinoko, Kubę, Peru i Meksyk. W wieku 60 lat udał się na wyprawę do Rosji w góry Uralu i Ałtaju, do chińskiej Dżungarii i w rejon Morza Kaspijskiego. Przemierzał stepy, dżungle, rzeki, góry, lasy. Nieraz będąc w niebezpieczeństwie, chorobie, zagubieniu. Lepiej czuł się w towarzystwie dzikich plemion niż pośród dworskich luksusów. Nigdy nie odpuszczał i zawsze zachłannie dążył do zrozumienia świata natury.

9. Hipoteza połączonych kontynentów

Jako pierwszy zasugerował, że Ameryka Południowa i Afryka były kiedyś połączone.

10. Zainspirował setki naukowców, filozofów i artystów


Jedna z ilustracji Ernsta Haeckela
źródło obrazka
Charles Darwin wymieniał go jako najważniejszą inspirację, bez przeczytania jego Personal Narrative prawdopodobnie nigdy nie wyruszyłby w słynną podróż statkiem Beagle. Humboldt wpłynął w ogromny sposób na pogląd Darwina na naturę, a także na styl jego pisania. Był także głównym natchnieniem George'a Perkinsa Marsha, autora Man and Nature, czyli książki która jako pierwsza w kompleksowy sposób pokazywała szkodliwy wpływ człowieka na naturę. Bez Humboldta John Muir nigdy nie wyruszyłby w podróż i nie trafił do Yosemite Valley i nie został wielkim rzecznikiem ochrony przyrody w Stanach Zjednoczonych. Wpłynął on także znacznie na filozofa i przyrodnika Henry'ego Davida Thoreau oraz na biologa, darwinistę i rysownika Ernsta Haeckela. Był bardzo bliskim przyjacielem Goethego. Pomagał także setkom naukowców poprzez wsparcie finansowe, poszerzanie ich kontaktów i wpływów. Pomógł m.in. karierze naukowej dziadka Carla Gustava Junga.

Wpływy i odkrycia można by jeszcze długo wymieniać. Jego łączenie subiektywnych przeżyć z nauką, wielowymiarowe i holistyczne spojrzenie na naturę zaraziło cały naukowy świat. Dzisiaj takie narracje obserwujemy w każdym podręczniku czy programie przyrodniczym na BBC. Alexander von Humboldt to zupełnie wyjątkowa postać i zasługuje na to, by być zapamiętanym, wspominanym i przypominanym znacznie częściej!


"Serce Andów" autorstwa kościoła Frederica Edwina Churcha, malarza, który wyruszył śladami Humboldta, by zilustrować jego opisy wspaniałej natury Ameryki Południowej.
źródło obrazka

Literatura:


De Terra, H. (1979). Humboldt: The life and times of Alexander von Humboldt, 1769-1859. O
Nicolson, M. (1990). Alexander von Humboldt and the geography of vegetation. Romanticism and the Sciences, 169-85.
Wulf, A. (2015). The invention of nature: Alexander von Humboldt's new world. Knopf.

Sort:  

Faktycznie, chyba nigdy nie słyszałem o tej postaci, a jej lista osiągnięć jest bogata. Dzięki za przybliżenie tej osoby.

What a great personality and beautiful head!

Dankon mia amiko :)

Dlaczego w takim razie nie zdobył takiego rozgłosu? Ja chyba o nim nie słyszałem...

Nie stworzył żadnej wielkiej teorii, działał w okresie przełomowym dla nauki i pomimo wprowadzenia kilku pojęć i idei, które funkcjonują do dziś, był raczej encyklopedystą, podróżnikiem i obserwatorem. Tuż po nim nadeszli przyrodnicy stawiający i sprawdzający hipotezy, skuteczniej wnioskujący z obserwacji, prowadzący eksperymenty. Na pewno dla sobie współczesnych był inspirujący, jego Kosmos to dzieło trafiające również do czytelnika-nienaukowca (opisowy, romantyczny styl, osobiste wywody). Nie wpisał się po prostu w nowoczesne podejście do nauki, a sięgał raczej do tradycji oświeceniowych przeplatając je z romantyzmem.

Od 1949 roku Uniwersytet w Berlinie nosi imię Humboldtów (Alexandra i Wilhelma). To akurat dobrze obrazuje ich miejsce w nauce - są ważni dla jej historii, byli inspirujący, ale w dzisiejszych pracach naukowych nie mają już wielu cytowań.

@lugoshi w komentarzu pod moim postem "Niespodziewany ślad" pytał, czy reguła łańcucha 6 łączących dwie dowolne osoby na świecie dotyczy też czasów historycznych. Tu mam znowu swój lokalny drobiazg, bo budowniczy głównego budynku Uniwersytetu Humboldtów - Jan Boumann, zbudował piękny obiekt również w mojej gminie - ewangelicki kościół pałacowy w Goszczu. Jest to jedna z najstarszych świątyń protestanckich nowo wybudowanych (a nie zaadaptowanych) znajdująca się w Polsce. :)

Nie wiem do końca. Jest na pewno bardziej znany w Niemczech (jest pare uniwersytetów jego imienia) i w Ameryce Południowej (bo był wielkim orędownikiem w Europie jej wyzwolenia i w tamtym czasie "sprzedawał" markę Am. Poł.). Prawdopodobnie dlatego, że nauka poszła w coraz większe uszczegóławianie i specjalizacje, a nie w holistyczne postrzeganie jak Humboldt. Pisał on w sposób bardzo obrazowy i wplatając subiektywne doznania (podejście romantyczne), a nauka przyrodnicza jednak coraz bardziej dążyła do obiektywizacji. W dodatku w XX w. w wyniku konfliktów z Niemcami świat zachodni zaczął de-germanizować wszelkie niemieckie pozostałości i tak wiele ulic imienia Humboldta w USA zostało zmienione na inne nazwiska (a pomyśleć, że stan było blisko a stan Nevada nosiłby nazwę Humboldt!!!), podobno nawet Niemcy byli szykanowani w Stanach.

Osoba zupełnie mi nie znana... a z tego co piszesz to wielka szkoda, że ktoś z tak dużymi zasługami jest mało znany.

Congratulations! This post has been upvoted from the communal account, @minnowsupport, by Saunter from the Minnow Support Project. It's a witness project run by aggroed, ausbitbank, teamsteem, theprophet0, someguy123, neoxian, followbtcnews/crimsonclad, and netuoso. The goal is to help Steemit grow by supporting Minnows and creating a social network. Please find us in the Peace, Abundance, and Liberty Network (PALnet) Discord Channel. It's a completely public and open space to all members of the Steemit community who voluntarily choose to be there.

If you would like to delegate to the Minnow Support Project you can do so by clicking on the following links: 50SP, 100SP, 250SP, 500SP, 1000SP, 5000SP. Be sure to leave at least 50SP undelegated on your account.

!originalworks

Coin Marketplace

STEEM 0.18
TRX 0.14
JST 0.029
BTC 58248.35
ETH 3136.18
USDT 1.00
SBD 2.36