Napisy na murach w okupowanej Polsce
Żółw zachęcający do sabotowania gospodarki III Rzeszy
Verloren
Kotwica "Solidarności" na kartce bożonarodzeniowej
Innym popularnym znakiem jaki stosowano przeciwko niemieckiemu okupantowi na semantycznym polu walki jest swastyka na szubienicy. Nie była tak popularna jak znak Polski Walczącej ze względu na wysoki poziom agresji wobec okupanta, zamiast patriotycznych odzewów, przez co nie można było się z nią integrować w równie wielkim stopniu. Również jej wykonanie zajmowało więcej czasu niż kotwica, a w tej działalności liczyła się każda sekunda. Ewentualne złapanie sprawcy skutkowało egzekucją. Opór wobec niemieckiego okupanta stawał się coraz silniejszy. Polskie napisy i znaki pojawiały się coraz częściej. Wytworzył się silny zasób kontr-hegemoniczny. Niemiecki okupant stosując taktykę agresji i nienawiści zdecydowanie tracił i trudno, aby mógł utrzymać szczere przyzwolenie społeczne na jego działania. Stosując taką taktykę poniekąd sam wytwarzał sobie wroga, który ostatecznie odniósł zwycięstwo.
Bibliografia:
T. Sikorski, M. Rutkiewicz, Graffiti w Polsce 1940-2010
A. Gramsci, Pisma wybrane, tłum. Barbara Siewoszewska, Książka i wiedza, Warszawa 1961
Mój ulubiony
Graffiti szablonowe - okres PRL :) O tym też będzie: artykuł na ten temat pojawi się za dwa tygodnie :) Dam znać-w miedzy czasie poruszę temat z innej czapki :) Dzięki!
Cześć grzechotnik :) Już wstawiłem artykuł który dokładnie opisuje zjawisko graffiti szablonowego w okresie PRL. Myślę, że warto abyś zajrzał :) Pozdrawiam
Świetny post !
Dzięki! :)
Podoba mi się!
O żółwiu - nie wiedziałem. A symbol wyszukany.
Dziękuję! :) Będę obserwował twojego bloga :) Pozdrawiam serdecznie! :)
Fajny post.
Dzięki za wsparcie andzi76. To mnie motywuje żeby działać dalej!
Działaj, działaj, nie odpuszczaj
Świetny artykuł! Dobrze napisany i ciekawy.
Dzięki serdeczne! :) Cieszę się niezmiernie, że moje artykuły są tak poczytne :D