Mali geniusze, czyli niesamowite zdolności i właściwości owadów

in #polish6 years ago (edited)

macro-2300109_960_720.jpg

Owady stanowią najliczniejszą grupę stawonogów na naszej planecie. Opisano aż 950 000 gatunków tych stworzeń, chociaż pewne jest, że na świecie żyje ich dużo więcej. Niektóre owady są piekielnie inteligentne i zostały obdarzone przez naturę niesamowitymi zdolnościami.

Genialne pszczoły

To im w dużej mierze zawdzięczamy życie na Ziemi i powinniśmy je chronić. Polacy realizują dobrze to zadanie, bo u nas pszczół przybywa. W innych krajach sytuacja bywa już znacznie gorsza. Oprócz nieocenionej zdolności zapylania i produkowania miodu, pszczoły potrafią znacznie więcej. Wiedzą, że ziemia jest okrągła i mniej więcej potrafią obliczać kąty. Świadczy o tym porozumiewanie się między nimi tańcem, który wskazuje gdzie znajduje się pokarm. Pokazuje również kierunek, którym należy lecieć i jaką odległość trzeba pokonać. Mają doskonałą orientację w terenie. Pszczoła to też niezwykle ciepłe zwierzątko. Jej ruch skrzydeł i wibracje ciała w trakcie lotu potrafią wydzielić temperaturę 55 stopni Celsjusza. Pszczoły wyczuwają śmierć swojej królowej i to dosłownie. Przed śmiercią wydziela specyficzny zapach, dzięki któremu pszczoły wiedzą o nadchodzącym nieszczęściu. To jednak pomaga im rozpocząć "tworzenie" nowej królowej, która za jakiś czas będzie w stanie składać 2000 jaj dziennie.

bee-3305388_960_720.jpg

Pożyteczne biedronki

Te urocze owady już niebawem zapukają do naszych okien. Ich obecność to pożyteczna sprawa dla sadowników i ogrodników. Biedronki doskonale radzą sobie z mszycami, gąsienicami czy miodówkami. Dojrzała biedronka potrafi zjeść dziennie aż 60 mszyc.

ladybug-1480102_960_720.jpg

Modliszki - makabryczne kochanki

Modliszka to w Polsce bardzo rzadki gatunek, więc jest pod ochroną. Chociaż samice są przepięknie ubarwione, a niektóre gatunki nawet upodabniają się do kwiatów, to okropne bestie. Są bardzo agresywne i gdy są głodne, atakują niemal wszystkie mniejsze owady. Ale to jeszcze nic. Gdy samiec pragnie odbyć akt kopulacji z samicą, często kończy swój żywot. Podczas stosunku samica odgryza samcowi głowę. To jednak nie przeszkadza by stosunek trwał dalej (nawet przez kilka godzin), gdyż za umiejętności kopulacyjne partnera odpowiadają tylne zwoje odwłokowe. Dopiero gdy samica jest zaspokojona, zjada pozostałe organy samca, no prawie, bo zwykle zostają tylko skrzydła.Modliszki mają bardzo duże oczy i ruchomą głowę, co zapewnia bardzo szeroki zakres widzenia.

mantis-1662409_960_720.jpg

Najsilniejszy owad na świecie to...

Nasz pospolity żuk gnojowy ! To Pudzian wśród owadów. Badania wykazały, że jest w stanie podnieść ciężar 1141 razy cięższy od własnej masy. Naukowcy odkryli, że ich siła wiąże się z przystosowaniem do walki o samicę. Kopulacja żuków odbywa się w tunelu kopanym przez samicę w odchodach. Samiec gdy zmierza na randkę, często spotyka tam innego samca i zaczyna się walka na rogi. Ci mniejsi i potencjalnie słabsi panowie, walkę odpuszczają. Nie znaczy to jednak, że są skazani na samotność. W zamian za mniejszą siłę, natura podarowała im...dużo większe jądra od silniejszych samców. Zatem to ci słabsi wytwarzają więcej nasienia, co przekłada się na wyższe szanse zapłodnienia samicy.

nature-3310525_960_720.jpg

Długowieczny muzyk

Podobno starożytni Grecy tak uwielbiali cykady, że zamykali je w klatkach, by napawać się ich muzyką. Te owady wyposażone są w specjalne membrany zlokalizowane na odwłoku. Dzięki ruchom mięśni membrany wibrują. Ponadto dźwięki są głośniejsze dzięki poduszkom powietrznym. Ich cykl życia trwa 13 lub 17 lat w zależności od gatunku. Oznacza to, że przez ten czas żyją w postaci larwalnej w ziemi, następnie wychodzą z larwy, rozmnażają się, grają i giną. Środkowe i wschodnie obszary Ameryki Północnej co 17 lat przeżywają prawdziwą inwazję cykad. W Polsce są dość rzadkie i chronione.

cicada-936145_960_720.jpg

Kapitan Mrówka

Mrówki posiadają niezwykłe umiejętności nawigacyjne. Często w poszukiwaniu pożywienia, zapuszczają się na znaczne odległości od swoich mrowisk. Nie jedzą "na miejscu", lecz ciągną zdobycz, często odwrócone tyłem do celu. Mimo to, świetnie potrafią odnaleźć się w terenie. Naukowcy stwierdzili, że mrówki wykorzystują pozycję Słońca do swoich wędrówek. Podczas badań zafałszowano obraz Słońca lusterkiem i wtedy mrówki zaczęły się troszkę gubić. Jednak pozostaje im jeszcze pamięć otoczenia drogi oraz pamięć miejsca docelowego. To niesamowite, jak wiele informacji może zmieścić tak mały mózg.

ant-1350089_960_720.jpg

Motyle - mistrzowie kamuflażu

Skrzydła motyli to przepiękna paleta barw. Wyposażone są w miliony łusek, a te z kolei w pigmenty. Tak niesamowite ubarwienie przystosowało motyle do pasywnej obrony przed drapieżnikami. Niektóre gdy złożą skrzydła wyglądają jak uschnięty liść (rusałka pawik), inne jak zawisak borowiec, idealnie zlewają się z korą drzew. Jeszcze inne są na tyle przebiegłe, że wyglądem same przypominają drapieżników. Jak zmierzchnica trupia główka, którą natura przebrała w kolory szerszenia. Czułka motyli - tak jak wielu innych owadów to narząd węchu. Prawdziwym mistrzem w tej kategorii jest samiec pawicy grabówki, który potrafi czuć na odległość 11 km. Jeżeli myślisz, że mistrzem słuchu jest nietoperz lub delfin, to musisz palmę pierwszeństwa przyznać Barciakowi większemu. Ten motyl słyszy ultradźwięki do 300 kHz, gdy konkurencja odpada przy 160 KHz.

butterfly-142506_960_720.jpg

zdjęcia: pixabay.com

Sort:  

The pictures looks beautiful though I can't read polish. Is there any techniques ?

You can copy / paste into: https://translate.google.com and chose polish in second box.
I hope it helps :)

photos from: pixabay.com (legal commercial using)

Coin Marketplace

STEEM 0.28
TRX 0.12
JST 0.033
BTC 71181.66
ETH 3647.17
USDT 1.00
SBD 3.75