Dlaczego warto spojrzeć na swoje odchody ?

in #polish6 years ago (edited)

toilet-3298185_960_720.jpg

Witajcie, dzisiejszy temat raczej zalecam pominąć przy jedzeniu (chociaż postaram się jak najbardziej delikatnie.) Nie mniej jednak oglądanie swojego kału i moczu może być pomocne w diagnostyce stanów chorobowych. Dziś opowiem o czym może świadczyć kształt i kolor naszych odchodów. Temat nominuje do konkursu #tematygodnia w temacie "wymaz."

Wszystko co wchodzi do organizmu musi go opuścić pod inną postacią. Wypróżnianie się jest na tyle naturalnym i zwyczajnym procesem, że nie wszyscy zastanawiają się, czy "produkt wyjściowy" wygląda właściwie i naturalnie. Tymczasem kolor kału czy widoczna obecność w nim krwi, może świadczyć o stanie zagrożenia życia. To jednak scenariusz najgorszy, aczkolwiek możliwy. Zachowajmy zatem spokój i przyjrzyjmy się szczegółom.

Kształt stolca i obecność krwi

O powadze stolca świadczy fakt, że klasyfikacją jego kształtu zajęli się naukowcy, wyróżniając w Bristolskiej Skali Uformowania Stolca siedem typów. Sam kształt stolca przedstawiony w tej skali nie świadczy o jakichś poważnych stanach chorobowych, o ile kał biegunkowy (z poziomu siódmego) nie powtarza się bardzo często, czy ten z poziomu pierwszego, który świadczy o zaparciach. Ogólnie mówiąc, najczęściej kształt - świadczy o tym, jak długo ta "treść wyjściowa" przebiega przez jelita. Ten proces nazywamy pasażem jelitowym.

Często powtarzający się ołówkowaty stolec może świadczyć o obrzękach, bliznach, hemoroidach - czyli żylakach odbytu, a w najgorszym razie o raku jelita grubego. Objawu tego nie można, więc ignorować. Rak jelita powoduje zwężenie światła jelita, co w konsekwencji daje stolec o takim kształcie. Dodatkowy objaw, który może świadczyć o tej chorobie to obecność krwi w stolcu, widoczna gołym okiem lub bardzo ciemny, wręcz czarny kolor stolca, zmieniony przez obecność krwi w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Rak jelita grubego jest prawie nierealny w młodym wieku. Choroba rozwija się bardzo długo i na początku bezobjawowo. Dotyczy raczej ludzi po 50-tym czy 60-tym roku życia. Aby zbadać obecność krwi w stolcu, można zakupić w aptece test na obecność krwi utajonej.

Częściej krew na papierze toaletowym pochodzi z hemoroidów, czyli dużo lżejszej i całkowicie wyleczalnej, chociaż niekomfortowej przypadłości. Jak już wspomniałem to żylaki odbytu lub po prostu guzki krwawnicze.

Cienki lub inny nienaturalny kształt stolca może świadczyć o różnych innych schorzeniach, np. wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego.

Kolor stolca

Prawidłowy stolec ma różne odcienie koloru brązowego. Przy czym sporadyczne odstępstwa od normy nie powinny nas niepokoić, gdyż związane są prawdopodobnie z dietą. Należy zauważyć, że takie produkty jak kukurydza czy pestki ze zbóż mogą się trawić bardzo trudno i ich obecność w kale nie jest patologią. Pamiętaj, że czerwień w stolcu to mogą być również pozostałości po np. burakach, a zieleń po jagodach, szpinaku, czy niebieskim barwniku w słodyczach. Gdyż żółty kolor żółci wątrobowej wraz z kolorem niebieskim daje kolor zielony.

Stolec żółty - Może świadczyć o obecności kropelek tłuszczu. To z kolei może być spowodowane celiaklią, chorobami trzustki (zapalenie czy rak) lub różnymi chorobami jelit

Stolec zielony - Częściej pojawia się u niemowlaków i jest raczej związane z karmieniem piersią czy mlekiem modyfikowanym lub innymi niechorobowymi czynnikami. U dorosłych, zielony kolor stolca może być spowodowany bardzo szybkim pasażem jelitowym. Dlatego może pojawiać się przy biegunkach. Inną jego przyczyną mogą być zaburzenia wytwarzania żółci lub zakażenie bakterią Salmonelli (brzmi strasznie, ale w większości przypadków jest całkowicie wyleczalna, nawet właściwą dietą i dużą ilością wody.)

Czarny stolec - To częsta przyczyna obecności krwi w stolcu. Taki stan zawsze powinien być konsultowany z lekarzem. To nie tylko sygnał chorób jelita, ale również całego układu pokarmowego, od przełyku zaczynając.

autumn-974882_960_720.jpg

O moczu słów kilka

Kolor moczu to doskonały sposób na diagnozę, czy dobrze nawodniony jest nasz organizm. Prawidłowy kolor to lekko żółty. Bardzo żółty - oznacza odwodnienie. Taki stan zaobserwujemy często po długim śnie. Z kolei kolor przezroczysty oznacza bardzo dobrze nawodniony organizm, a wręcz za bardzo. Bo i z wodą można przesadzić. Zatem zmiany koloru zmieniają się w zależności od ilości spożywanych płynów. Są jednak symptomy, mogące świadczyć o stanach chorobowych.

Tzw. "częstomocz" również może zależeć od spożywanych pokarmów. Piwo czy truskawki spowodują częste wizyty w toalecie. Ale jeżeli takie stany są częste i nie spowodowane pokarmem, mogą oznaczać nawet cukrzycę.

Mętny kolor moczu może być spowodowany nadmiarem fosforanów w diecie, które mogą być przyczyną kamieni nerkowych.

Ciemny mocz pomimo odpowiedniego nawodnienie może świadczyć o problemie z woreczkiem żółciowym lub wątrobą.

Różowy lub czerwony kolor może być związany z chorobami nerek, prostaty lub obecnością kamieni w pęcherzyku żółciowym.

tube-786932_960_720.jpg

Podsumowanie

Wszystkie wymienione objawy, o ile są sporadyczne, najczęściej spowodowane są rodzajem spożywanego pokarmu i nie muszą świadczyć o jakichkolwiek patologiach układu moczowego czy pokarmowego. Natomiast powtarzające się symptomy bardzo często towarzyszą chorobom i to nie tylko błahym. Lekarz, nawet przy takich problemach jak zwykły ból brzucha powinien zapytać o wypróżnianie się. Zatem dla niego to żaden wstydliwy temat i dla nas też nie powinien być. Przecież odchody bardzo często są badane. Specjalista zapyta również o dietę, a w razie podejrzeń odnośnie chorób odbytu dokona badania per rectal. Jeśli zajdzie podejrzenie choroby jelit, skieruje na kolonoskopię. Chociaż być może po prostu uratuje nasze dolegliwości receptą na dobry lek. Niemniej jednak warto oglądać swoje odchody, podobnie jak sprawdzać ciśnienie i temperaturę. Bo to wskaźnik objawów, jak każdy inny.

źródła grafik: pixabay.com

Sort:  

Bardzo ciekawie to przedstawiłeś.Aż strach teraz iść do toalety;)

Nie popadajmy w hipochondrię, chociaż sam mam z tym problem :)

Mi kiedyś stolec ukształtował się w kształt cyfry 9 (lub 6). Mam nawet zdjęcie, ale boję się wklejać ;)

Lepiej nie :) sama długość nie jest nigdy powodem do obaw

Nie wklejaj, nie wklejaj. Ale zdradź może swoją technikę. Od połowy włożyłeś głowę między kolana żeby się robił zakręt?
:-D

Człowieku, uduszę się kiedyś kolacją przez Ciebie!!!
:D :D

Oj, byłaby szkoda :-).

Pierwszorzędny temat! :D

Coin Marketplace

STEEM 0.20
TRX 0.15
JST 0.029
BTC 62864.56
ETH 2538.87
USDT 1.00
SBD 2.93