Wymarzony dom #8 Projektowanie instalacji elektrycznej część 3

in #polish5 years ago (edited)

IMG_20181014_155448_HDR.jpg

Dziś mam nadzieję ostatni wpis dotyczący projektu instalacji elektryczne :)
Wcześniejsze wpisy znaleźć możecie tutaj:

  1. https://steemit.com/polish/@reinmar/wymarzonydom-6-projektowanie-instalacji-elektrycznej-1549107495169

  2. https://steemit.com/polish/@reinmar/wymarzonydom-7-projektowanie-instalacji-elektrycznej-cz-2-1549993992309

Schemat

Na zdjęciu poniżej zobaczyć możecie schemat jaki zrobiłem dla swojego domu. Postaram się teraz w kilku słowach go omówić.

schemat.png

Na sam początek warto zastanowić/sprawdzić jaka jest moc przydzielona do budynku. U mnie jest to akurat 11 kW. Zazwyczaj jest to 13. Tutaj oczywiście im więcej tym lepiej. Najprawdopodobniej będę się starał o zwiększenie tej wartości. Co od niej zależy? Przede wszystkim to ile energii będziemy mogli pobierać w jednym czasie z sieci. Jeśli przekroczymy wartość ustaloną przez zakład energetyczny - zadziała ogranicznik mocy i odetnie nam prąd. Konieczne będzie przejście się do skrzynki i zresetowanie ogranicznika.

Znając wartość graniczną należy zrobić bilans mocy urządzeń. Warto sobie ponotować ile i jakie duże obciążenia będą pracować. U mnie będzie to na pewno kuchenka indukcyjna i piekarnik. Do tego dołożyć można jeszcze pralkę czy czajnik. Oczywiście raczej te urządzenia nie pracują razem, ale czasami może jednak do takiej sytuacji dojść :)

Aparaty umieszczone po kolei to:

  • rozłącznik główny (WG) dlaczego WG? Przyjęło się, że urządzenie, które wyłącza wszystkie obwody w danej rozdzielnicy to wyłącznik główny. Aczkolwiek aparat ten nie potrafi wyłączyć prądu zwarciowego, stąd technicznie jest to rozłącznik :)
  • sygnalizacja obecności napięcia to nic innego jak lampka
  • o ograniczniku napięć wspomniałem już we wcześniejszym wpisie
  • Aparat przy obwodzie F1 to zwykły wyłącznik nadmarowo-prądowy (ESka), który będzie zasilał rozdzielnicę na poddaszu.
  • Aparaty w obwodach opisanych Fi to kolejne RCBO (połączenie wyłącznika różnicowoprądowego z nadprądowym) zabezpieczające poszczególne gniazda i lampy. Na schemacie obwody te od wspomnianego wyżej F1 różnią się właśnie literą "i", która zazwyczaj oznacza obecność członu różnicowego, a także "flagą". Oczywiście w tym momencie należy wspomnieć, że są różne oznaczenia na poszczególne aparaty. Ja korzystam z takich jakie są używane w mojej pracy. Często również człon różnicowy oznacza się w taki sposób:

hm.png

Jeśli chodzi o pozostałe oznaczenia na schemacie to przede wszystkim informacja dotycząca granicy zadziałania członu różnicowego: 0,03(A) -> 30mA a także wartości prądu, przy którym zadziała człon nadprądowy (10, 16 bądź 20A), Czy charaterystyka (B,C)

Kolejny opis, bliżej końca danego obwodu to ilość żył (3x, x5), ich przekrój (1,5; 2,5mm^2) a także kształt izolacji. YDYp to oznaczenia przewodu płaskiego, który zajmuje mniej miejsca pod tynkiem.

Pozostały oznaczenia symbolizująca gniazda wtykowe kolejno dla obwodów jednofazowych i trójfazowych, a także oświetlenie. Ja narysowałem tutaj coś co oznacza świetlówkę aczkolwiek sam nie wiem co dokładnie będzie zamontowane w punktach oświetleniowych.

Dobór aparatów i przewodów

W instalacjach domowych dobór przewodów i aparatów jest bardzo prosty. Obwody gniazdowe jednofazowe: przewód 3x2,5 do tego bezpiecznik B16. Dla oświetlenia korzysta się z obwodów wykonanych przewodem 3x1,5 i zabezpieczonych B10. I tyle z doboru :) Nikt nie liczy tutaj nic więcej. Wyjątkiem może być jedynie kuchenka indukcyjna + piekarnik czy ogrzewacz elektryczny. Obwody te powinny być wydzielone. Wtedy trzeba się faktycznie nad doborem pochylić. W pozostałych wypadkach taka wiedza jaką Wam przekazałem jest wystarczająca.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że moje wpisy są na tyle jasne, że nawet laik wyniesie coś z nich :)
Po co taka wiedza dla nie-elektryka? Ano po to, że jak wpadnie Wam w rękę projekt elektryki domu przygotowany przez biuro projektowe to będziecie w stanie od razu dostrzec kilka błędów (jak mieszanie obwodów zewnętrznych z wewnętrznymi na jednej różnicówce). Ponad to, pierwszy lepszy elektryk nie będzie mógł Was zagiąć "fachową" wiedzą :)
Pozdrawiam!


Sponsored ( Powered by dclick )
SMT-Tokens Market Initiative in Daybit

Steemhunt, eSteem, Utopian, Actifit, Fundition, Tast...

logo

This posting was written via
dclick the Ads platform based on Steem Blockchain.

Coin Marketplace

STEEM 0.29
TRX 0.11
JST 0.031
BTC 68627.76
ETH 3844.64
USDT 1.00
SBD 3.63