Wymarzony dom #3

in #polish6 years ago (edited)

IMG_20181014_155448_HDR.jpg

W kolejnym wpisie dotyczącym zakupu/budowy domu poruszę tematy związane z samym załatwieniem kredytu a także temat kosztów innych niż sama nieruchomość. Serdecznie zapraszam.

Wymagania do kredytu

Mimo, że aktualnie nie jest trudno dostać kredyt, należy spełnić szereg wytycznych. Zanim zacznie się rozważać pożyczenie pieniędzy od banku, warto wyliczyć naszą zdolność kredytową. Są do tego różne narzędzia w internecie.
Mając rozeznanie co do tego ile banki są nam skłonne pożyczyć, wiemy na jaką nieruchomość nas stać. Warto jest mieć oczywiście możliwie jak największy wkład własny by wartość kredytu była jak najmniejsza.
Z dokumentów, które musimy przedstawić bankowi, to przede wszystkim zaświadczenie o naszych zarobkach. Oczywiście każdy bank ma inny druk więc nie jest to takie łatwe.

Kolejna ważna sprawa to podpisana umowa przedwstępna z dotychczasowym właścicielem nieruchomości. Podczas jej podpisywania określamy kiedy ma nastąpić przeniesienie aktu własności. Dobrze jest gdy ta data jest wyznaczona minimum 2 miesiące do przodu. Uzyskanie bowiem decyzji kredytowej to czas rzędu 4-6 tygodni od złożenia wniosku.
Kolejny dokument to kosztorys prac. Jeśli kupujemy dom, który nie jest wykończony do stanu, w którym możliwe jest mieszkanie, musimy oszacować ile pieniędzy będziemy potrzebować do tego by taki stan osiągnąć. To jest bardzo ważna sprawa, o której nie wiedziałem wcześniej.
Bank nie da pieniędzy tylko na samo kupno nieruchomości. Nabywca musi ją doprowadzić do stanu, w którym będzie można ją użytkować. W ten oto sposób bank zabezpiecza się by nieruchomość była łatwiej zbywalna w przypadku problemów ze spłatą zadłużenia.

Będąc na tym etapie podpisuje się wnioski i czeka na decyzję w sprawie kredytu. Jak będzie wyglądać sprawa dalej? Opiszę gdy już decyzja w moim przypadku zapadnie :)

Koszty, koszty

Oprócz samego kredytu przy zakupie nieruchomości mamy kilka sporych wydatków. Oto te, o których na chwilę obecną wiem:

  • taksa notarialna przy umowie przedwstępnej: 984 zł
  • wypis: 80 zł
  • opłata dla biura pośredniczącego: 3-3,5% wartości nieruchomości
  • podatek PCC: 2% wartości nieruchomości
  • taksa notarialna przy umowie końcowej: 1200 zł
  • wypis: 180 zł
  • inne opłaty administracyjne przy umowie: 200 zł

Jak widać, koszty te początkowo wydawały się nieznaczne jednak z czasem jest ich coraz więcej. Mam nadzieję, że później się to uspokoi :)


Sponsored ( Powered by dclick )
구름

구리에세 올려다본 하늘과 구름이 멋졌던 날^^ Sponsored ( Powered by dcl...

logo

This posting was written via
dclick the Ads platform based on Steem Blockchain.

Coin Marketplace

STEEM 0.20
TRX 0.15
JST 0.029
BTC 64359.49
ETH 2619.41
USDT 1.00
SBD 2.83