Wymarzony dom #2

in polish •  6 months ago  (edited)

IMG_20181014_155448_HDR.jpg

Po tym jak opisałem Wam w jaki sposób sprawdzić czy nieruchomość, którą chcemy nabyć, nie ma w sobie żadnych niespodzianek, czas wziąć się za finanse.

Pieniądze szczęścia nie dają, ale...

No właśnie niby nie dają, ale za coś wymarzony dom trzeba kupić/wybudować.
Jako, że steem nie płaci aktualnie za dużo (;P) trzeba było pomyśleć o wzięciu kredytu. Jestem raczej z tych co to twardo stąpają po ziemi i nie chciałem zakładać na swoją szyję pętli, z którą utożsamia kredyt, ale...
Nie było wyjścia. Chcąc zdobyć swoje miejsce do życia należało podjąć pewne ciężkie decyzje.

Wybór kredytu

Jak wiadomo, aktualnie na rynku jest bardzo dużo różnych banków, które proponują różnej maści pożyczki. W sieci dostępne jest również bardzo dużo różnych narzędzi, które pomagają wybrać odpowiedni produkt. (mniej lub bardziej ciasną pętlę) Warto skorzystać z tych narzędzi by zdobyć jako takie rozeznanie.
Mamy do wyboru kredyty ze stałą ratą albo z ratą malejącą. Możemy wziąć opcję ze stałym oprocentowaniem przez pewien czas trwania kredytu. Opcji wyboru jest sporo i ja sam poświęciłem pewnie około tygodnia by to wszystko w głowie poukładać.
Niestety wielu rzeczy, będąc laikiem, nie jesteśmy w stanie sprawdzić, bądź czasami zwyczajnie brakuje nam na to czasu. Czy ktoś może nam w tym pomóc?

Doradztwo kredytowe?

Istnieje taki zwierz jak doradca kredytowy zwany czasem ekspertem kredytowym. Jest to najczęściej osoba, która żyje ze sprzedaży kredytów. Warto więc podchodzić do takiej osoby raczej jako kata zakładającego na naszą szyję, wspomnianą wcześniej pętlę, niż najlepszego przyjaciela, który chce nam wyświadczyć przysługę.

W większości przypadków takiemu ekspertowi nie płacimy nic. Jak to możliwe? Dzieje się to dlatego, że wynagrodzenie, które on dostaje jest pokrywane przez bank. Jednym słowem ma on podpisane umowy z wieloma bankami i w zależności do którego z nich przyprowadzi ofiarę - ten bank mu płaci.

Nasuwają się dwa pytania:

  • Czy biorąc kredyt bezpośrednio od banku jestem w stanie oszczędzić coś na kredycie?
  • Czy ekspert kredytowy nie będzie dążył do maksymalizacji zysków wciskając produkty banków płacących lepiej?

Odpowiedź na pierwsze pytanie jest przecząca. Czy kredyt wciśnie nam pani w okienku banku czy taki ekspert finansowy - kwota spłaty będzie taka sama. Nie ma różnicy czy prowizję zainkasuje ktoś siedzący w baku czy ktoś w oddzielnym biurze.

Na drugie pytanie odpowiedź jest ciężka w udzieleniu. Warto wybrać takiego doradce, który podpisane ma umowy z możliwie jak największą liczbą banków. Dodatkowo należy zrobić swój research by potwierdzić oferty, które on przedstawi. To właśnie my powinniśmy podjąć decyzję, w którym banku pożyczymy pieniądze.

Czy zatem warto skorzystać z usług takich specjalistów?
Moim zdaniem tak. Wszelkie formalności załatwiamy w jednym miejscu. Dodatkowo doradca kredytowy składa wnioski do 3-4 banków równolegle, dzięki temu nawet jeśli nasz upatrzony bank nam odmówi, jest szansa, że dostaniem kredyt w innym.

Podsumowanie

Wzięcie kredytu to bardzo ciężka decyzja. Niestety jednak większość społeczeństwa nie ma możliwości sfinansowania budowy czy zakupu domu w inny sposób.

W kolejnym wpisie opowiem Wam o wszelkich kruczkach związanych z założeniem na szyję pętli potocznie zwanej kredytem hipotecznym.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za każdy upvote!

P.s. W banerek poniżej również można kliknąć :)


Sponsored ( Powered by dclick )

dclick-imagead

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Oj nie żadnych kredytów. Jako fan kryptowalut nie lubię banków i nigdy nie będę dłużnikiem żadnego z nich.

Chwali się takie podejście :) u mnie gdyby nie mocna chec zamieszkania na swoim tez bym kredytu unikal jak ognia

Posted using Partiko Android

Ja mam 29 lat. Uważam wybudowanie się bez kredytu przed 40 za sukces. A liczę że uda się jeszcze wcześniej:)

Czego Ci bardzo serdecznie życzę :)

Posted using Partiko Android