Samochody Hyundai sam przejechał z Seulu do Pjongczang

in polish •  last year  (edited)

Południowokoreański koncern motoryzacyjny Hyundai poinformował, że 5 ich samochodów samodzielnie, bez pomocy człowieka pokonało trasę z Seulu do stolicy Zimowych Igrzysk Olimpijskich Pjongczang. Trasę mająca 190km pokonały 2 samochody benzynowe Genesis G80 oraz 3 SUV'y Nexo o napędzie wodorowym. Tym samym po raz pierwszy udało się osiągnąć 4 poziom autonomiczności* w pojazdach z napędem wodorowym.

Large-31270-HyundaiShowcasesWorldsFirstSelf-drivenFuelCellElectricVehicle.jpg

Trasa

Samochody samodzielnie poruszały się w naturalnym ruchu ulicznym, wjechały na autostrady, wykonywały manewry wyprzedzania, podejmowały odpowiednie decyzje na skrzyżowania oraz przejechały przez bramki na autostradach, maksymalna ich prędkość osiągnęła 110km/h w czasie jazdy na autostradzie. Aby auta same mogło przejechać trasę musiały zostać wyposażone w nowoczesną technologie oraz wiele czujników i kamer.
1.jpg

Technologia

Hyundaie wyposażone zostały w :

  • czujniki fal ultradźwiękowych - emitują one fale ultradźwiękowe, które odbijając się od przeszkód pozwalają określić położenie samochodu.
  • radary - wysyłają one fale elektromagnetyczne, które odbijając się od przeszkody pozwalają ustalić jej prędkość oraz odległość.
  • szereg kamer - pozwalają na interpretację znaków drogowych, sygnalizacji świetlnej oraz linii na jezdni.
  • Lidary - skanują otoczenie pojazdu za pomocą niewidocznego światła laserowego, dostarczając trójwymiarowy obraz przestrzeni przez co samochód może odróżnić inny pojazd od pieszego.

Mimo że samosterujące auta zostały wyposażone w wyżej wymienione technologie to ich wygląd nadwozia i wnętrza nie odbiega zbytnio od zwykłych pojazdów.
2.jpg
Large-31268-HyundaiShowcasesWorldsFirstSelf-drivenFuelCellElectricVehicle.jpg

Kiedy w sprzedaży?

Pomimo pełnego sukcesu Hyundai nie zamierza na razie wprowadzać do sprzedaży samochodów umożliwiających autonomiczną jazdę. Na samochody z tak zaawansowaną technologią i autonomicznością będzie trzeba poczekać do 2021 roku wtedy to Koreański koncern zacznie produkcje takich pojazdów.

  • 4 poziom autonomiczność kierowca może przekazać systemowi całkowite prowadzenie jednak w określonych warunkach może zaistnieć potrzeba, aby przejął kontrolę. Jest to przed ostatni stopień w 5 poziomowej skali autonomiczności.

Zapraszam do obserwowania mojego profilu oraz tagu #pl-elektromobilnosc

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Może temat "elektryczny camper" czy coś? :D

·

Ponoć z kamperami elektrycznymi jest problem, ponieważ podwozie jest słabo przystosowane no i auto z baterią by dużo ważyło, ale jak coś się pojawi to dam znać :D

·
·

Coś się niby pojawiło, ale raczej problem jest z definicją campera. Zwykle uznaje się stalową puszkę białą sporych rozmiarów, ale potencjalnie nawet zwykły dostawczak z łóżkiem to camper ... Ale chętnie poczytam o wszystkich nowinkach i rozwoju elektromobilności, bo nawet jeśli taki camper przez długi czas nie powstanie, to widmo samochodów elektrycznych może obniżyć koszta ropy (i tak dalej), więc może skorzystać konsument!