Tajemniczy Zamek Czocha

in polish •  2 years ago 

Zamek Czocha-Niezwykłe tajemnice


Zamek Czocha położony jest w w południowo-zachodniej części naszego kraju. Dokładniej w miejscowości Sucha, około 28km od Zgorzelca przy zalewie Leśniańskim na Kwisie. Budowla ta powstała najprawdopodobniej w okresie 1241-1247 z rozkazu króla czeskiego Wacława I Przemyślidy. Pierwotnie budowla ta była warownią graniczną na pograniczu śląsko-łużyckim. Aktualnie w zamku znajduje się hotel wraz z salami konferencyjnymi.

Przechwytywanieaaaaa.PNG


Przez kilkaset lat zamek zmieniał swoich właścicieli, którymi byli władcy z różnych rodów. Z ważniejszych można wymienić: von Dohna, Klux, Nostitz, Uechtritz. Po XV wieku zamek, według opisów stał się opustoszały aż do 1909 roku, gdy został zakupiony przez drezdeńskiego producenta cygar. Po zakupie przystąpiono do naprawy zniszczonego zamku. Podczas przebudowy, która była prowadzona w celu odwzorowania zamku z 1703 roku zniszczono wiele najstarszych elementów.
08.gifPodczas II wojny światowej Zamek Czocha prawdopodobnie był wykorzystywany w celach militarnych, a dokładniej według świadków tamtych wydarzeń, na zamek przyjeżdżał sam Werh­ner von Braun, czyli jedna z największych postaci naukowych XX wieku, twórca Niemieckich rakiet V-1 i V-2.


Słuchając "Sensacji XX-tego Wieku" Bogusława Wołoszańskiego, możemy usłyszeć historie związane z zamkiem. Jedną z nich o ile dobrze pamiętam było wykorzystywanie lokalizacji budynku w celu eksperymentów związanych z szyfrowaniem oraz do nauki szyfrantów. To właśnie w tym zamku nakręcono polski serial pod tytułem "Tajemnica Twierdzy Szyfrów"

10.jpg

Zamek Czocha oprócz braku pełnej historii na przestrzeni lat oraz niezbyt dokładnych danych dotyczących II wojny światowej skrywa tajemnice. Oprócz nich skrywa też bardziej przerażające historie i legendy.

Przykładem takiej historii może być bezwzględna relacja między małżonkami w XVII wieku. Chrostoph von Nostitz w wieku 24 lat postanowił poślubić starszą od siebie, lecz bogatą krewniaczkę cesarza-Gertrudę. Po zaślubinach okazało się, że kobieta nie posiada majątku. Młodzieniec nie chciał brać udziału w tym związku i odstawił kobietę na bok. Kobieta jednak miała swoje potrzeby zaspokajane przez innych facetów gdy młodzieniec wyjeżdżał. Po jednym z powrotów zobaczył swoją małżonkę w stanie błogosławionym, co go rozwścieczyło, gdyż wiedział, że to nie on jest ojcem. W związku z tą zdradą wyciągnął Gertrudę za włosy na dziedziniec, a tam wrzucił kobietę do studni w której zginęła.


Podobne historie z wykorzystaniem tego otworu na dziedzińcu wydarzyły się jeszcze dwukrotnie.


Przy jednym z kolejnych wydarzeń z wykorzystaniem studni stało się jeszcze coś, kobieta która zdradziła aktualnego pana zamku urodziła dziecko. Kobieta skończyła wiadomo gdzie, zaś noworodek został żywcem wmurowany w komnacie marmurowej do kominka.


W związku z tymi wydarzeniami nocą krocząc po zamku można usłyszeć płacz dziecka i gdy w nocy spojrzy się do studni można usłyszeć krzyk kobiet, zaś gdy niewierny małżonek spojrzy do studni stanie się w niedługim czasie łysy.

Zamek_Czocha,_budynek_bramny_i_spichrz,_widok_od_pd_(2).JPG

Kolejną historia z zamku związana jest z łożem małżeńskim, pod którym zamontowana była zapadnia, prowadząca do lochów. Gdy władcy zamku nie spodobała się kobieta, mógł jednym ruchem pozbyć się kobiety z łoża wprost do lochów.


Zamek jak widać skrywa różne tajemnice i nadal są odkrywane nowe. W 2016 roku odnaleziono tajemniczy tunel pomiędzy ścianami. Zaś w październiku 2017 roku odkryto skrytkę wraz z aparatem tlenowym, z książkami, z albumami rodzinnymi i co ciekawe elementami silnika rakietowego do Messerschmitta


Zamek_Czocha_front_1.jpg

W zamku prowadzone są różnego rodzaju wydarzenia takie jak: Szkołą czarodziejów na wzór Hogwartu, nocne zwiedzanie, noce z astronomią etc...
Zamek oferuje również możliwość noclegu w nim oraz organizacji konferencji.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

o! Historia na Steemicie

Zamek jest niezwykle widokowo położony, szkoda, że można zwiedzać tylko niewielką część.

Za rok na pewno odwiedzę to niezwykłe miejsce. Pozdrawiam.