Puszcza Białowieska-O co chodzi z wycinką?

in polish •  2 years ago 

Od dłuższego czasu w Polsce trwa zażarta dyskusja na temat Puszczy Białowieskiej i wycince drzew w jej obrębie. W mediach pojawiały się różnego rodzaju informację na temat wycinki. Z jednej strony wypowiadali się leśnicy z drugiej "eko terroryści". Nie będę teraz wchodzić w to jak te drugie osoby nazywam bo nie o tym chcę pisać.


Na początku zapraszam do obejrzenia krótkiego filmiku stworzonego przez Lasy Państwowe

Puszcza Białowieska jest to kompleks leśny charakteryzujący się jedną z największych powierzchni lasu pierwotnego w Europie. Oznacza to, że las ten nie został poddany pośrednim czy też bezpośrednim modyfikacjom ze strony człowieka. Ale trzeba tutaj zaznaczyć, że Puszcza nie składa się jedynie z lasu pierwotnego, lecz także z lasu naturalnego, który powstał przez zasadzenie tak aby był jak najbardziej zbliżony do wyglądu lasu pierwotnego. Oprócz tego do Puszczy należą także LASY GOSPODARCZE, czyli lasy, które powstały poprzez zasadzenie i są wykorzystywane w celach wydobycia drewna.
Najlepiej powierzchnię lasów pierwotnych, naturalnych oraz gospodarczych ukazuje poniższa grafika:


Puszcza_Białowieska_-_ochrona_lasów.jpg

Ciemnym zielonym kolorem zaznaczony jest las pierwotny, jaśniejszym zielonym zaznaczony jest las naturalny, zaś tym żółtawym zaznaczone są lasy gospodarcze. Jak widać jest ich zdecydowanie więcej niż lasów naturalnych i pierwotnych po Polskiej stronie.


Kornik_w_Puszczy_Bialowieskiej_fot.Marek_Taradejna1-1024x576_slider-886x500.jpg


Cięcia wykonywane przez leśników znajdują się aktualnie w strefie lasów naturalnych, czyli w lesie stworzonym przez człowieka ale na kształt jak najbardziej pierwotnego. Robią swego rodzaju zaporę przed dalszym rozprzestrzenianiem się kornika. Głównym zadaniem jaki sobie postawili leśnicy jest wycięcie drzew już martwych oraz tych zagrożonych,
na które "wskoczyły" te pięciomilimetrowe cudaki z rodziny chrząszczy.


Co się stanie jeśli zostawi się las samemu sobie?
Dokładnie to samo co wydarzyło się w Lesie Bawarskim przez kornika drukarza:


1497388039_plwvyv_fb_plus.jpg


Czy jest to złe rozwiązanie by pozostawić las samemu sobie?


W moim odczuciu i tak i nie. Z jednej strony kornik drukarz spowoduje "oczyszczenie" terenu i pozostawienie możliwości na odnowienie się lasu zgodnie z zasadami przyrody ale z drugiej las przestanie na kilkanaście lat istnieć. To jest jednak mniejszy problem w porównaniu z tym, że w Puszczy Białowieskiej znajduje się wiele gatunków zwierząt i roślin,
które będą zagrożone.


O ile zwierzęta będą miały możliwość udania się gdzieś indziej to rośliny tego nie zrobią co może równać się z stratą cennych okazów przyrodniczych. Zwiększająca się populacja żubrów może zostać zahamowana właśnie przez brak miejsca na rozród.


96f08aaff771681d46e9ac179ff3c474,780,0,0,0.jpg

Od czego w ogóle zaczął się problem z kornikiem w Puszczy Białowieskiej?

Od, Proszę Państwa, eko terrorystów, którzy to zablokowali wycinkę 29 świerków w 2007 roku. Własnie wtedy jeden z leśników odkrył siedlisko kornika na tak małej liczbie drzew. Pierwsze co zrobili "ekolodzy" było wystąpienie z urzędowymi pismami o zablokowaniu wycinki sanitarnej tak małej liczby iglastych.

W styczniu 2009 roku to samo leśnictwo, w którym wykryto pierwsze przypadki kornika, podało liczbę 2656 jako liczbę drzew, na którym już bytuje kornik.

Kolejnym atakiem, który spowodował dramatyczną teraz sytuację w puszczy, było ograniczenie wycinki w puszczy przez ministra środowiska w 2012 roku. W związku z tą decyzją leśnicy nie mieli możliwości wycinania wszystkich zaatakowanych drzew.

Do 21 czerwca bieżącego roku w puszczy zaatakowanych zostało ponad 834 tysiące drzew. Jest to ogromna liczba odpowiadająca 8% całkowitej powierzchni drzewostanu puszczy.

Obecnie środowiska ekologiczne przekonują wszystkich, że na walkę z kornikiem jest za późno i powinno się pozostawić las sam sobie. Przypomnę tylko, że wszystko zaczęło się od pojedynczych zaatakowanych drzew, które po sanitarnym usunięciu nie zagrażałyby w ogóle reszcie puszczy.ee262721d5e585db7aeab67570718325,780,0,0,0.jpg


No cóż, pozostaje nam jedynie obserwowanie rozwoju sytuacji i wybranie się na wycieczkę do puszczy przed masowym wymieraniem drzew.

Kolejna możliwość zobaczenia puszczy w jej naturalnym obecnym wyglądzie może nie zdarzyć się za naszego życia.Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Tyle zamieszania z tą wycinką drzew wokoło a o kornikach jakoś nigdzie nie wyczytałam... bardzo fajnie i czytelnie napisany post :)
Tak przy okazji pomyślałam, że zapytam Cię o coś z innej beczki... czy znasz może jakiś prosty sposób na odstraszenie lisa? Mam przez niego spore kłopoty z ptactwem domowym i królikami od dłuższego czasu, straty są na prawdę duże ... :(

Jeśli chodzi o lisa to polecam skontaktować się z kołem łowieckim do którego należy teren, na którym ma Pani te problemy z tym lisem. Powiedzieć jaka jest sytuacja i opisać, że podchodzi pod dom, atakuje zwierzęta i ptactwo i niech się tym zajmą. Możliwe, że w niedługim czasie lis zostanie odstrzelony. Ale jeśli to nie pomoże, to można spróbować zrobić pułapkę na lisa. Jak się złapie to zadzwonić do koła łowieckie go, niech go zabiorą. ;)

Dziękuję za odpowiedź :) Ale koło łowieckie pewnie nie pomoże, bo mieszkam na greckiej wyspie i tutaj prawie każdy mężczyzna jest jego członkiem ;) mój mąż też. Sęk w tym, że lisa w dzień nie widać, wiadomo. Pułapkę też mąż zrobił ale skubaniec jej unika. Jest tak bardzo zadomowiony że nawet spożywa psią suchą karmę z psem sąsiada nad ranem a pies cicho siedzi i ogonem merda, zanim mąż się ruszy (bo sąsiad zezwolenia nie ma i do nas dzwoni) to lisa już nie ma. Spróbuję jednak z zarządem koła łowieckiego pogadać, jeszcze raz dziękuję :)

Super post, rzeczowe przedstawienie tematu. Jako niedoszły inżynier leśnictwa (obrona w tym roku) przyczepię się do paru rzeczy:

" Puszcza Białowieska jest to kompleks leśny charakteryzujący się jedną z największych powierzchni lasu pierwotnego w Europie. Oznacza to, że las ten nie został poddany pośrednim czy też bezpośrednim modyfikacjom ze strony człowieka. " Lasu o CHARAKTERZE pierwotnym. Lasy pierwotne to lasy które nie były poddane wpływowi bezpośredniemu człowieka jak i pośredniemu czyli np. zanieczyszczeń powietrza. Co oznacza że na świecie praktycznie taki las nie istnieje.

Lasy gospodarcze warto dodać że są to lasy o charakterze naturalnym. Są stworzone ręką człowieka lecz skład gatunkowy, genotyp użytych nasion, są ściśle dostosowane do danego terenu i występujących na nim siedliskowym typom lasu.

Co do zagrożonych zwierząt to nie tylko żubr. Podajmy za przykład dzięcioła trójpalczastego którego populacja gwałtownie zwiększyła się w ostatnim czasie. Logiczne, dzięcioły te żywią się kornikami. Tak zwani "ekolodzy ", (nie mylić z prawdziwymi ekologami) cieszą się że ten zagrożony gatunek odradza się. Lecz pomyślmy co będzie dalej, kornik wyniszczy świerki i w końcu jego populacja gwałtownie się załamie. Razem z nim załamie się populacja dzięcioła trójpalczastego którego siedlisko i źródło pożywienia zniknie.

Dziękuję za zwrócenie uwagi z tym charakterem lasu pierwotnego. Pisałem to pod wpływem lekkich emocji i chęci podzielenia się swoją wiedzą, którą powiększałem po kontakcie z leśnikami. ;)

Bardzo jasne wyjaśnienie całej sprawy, o której wiele osób lubi się wypowiadać, a prawie nikt nie ma pojęcia, o co tak naprawdę chodzi.