Transfery Bitcoina – dlaczego niektórym opłaca się płacić drożej?

in polish •  2 years ago  (edited)

W wyniku skokowej popularności Bitcoina bloki transakcyjne ugrzęzły w korku oczekujących transferów, przy którym wakacyjny ruch na Zakopiance czy obwodnicy Trójmiasta wydaje się wzorcem przepustowości. Wiele autorytetów polskiej branży blockchain zaczęło apelować o wykorzystywanie rozwiązań mogących rozładować obciążenie sieci.

Rozwiązania wydają się proste. Stosowanie portfeli wspierających SegWit, a w przypadku podmiotów wysyłających większe liczby transakcji składanie pomniejszych przelewów w paczki transferowe. Sprawa wydaje się banalnie łatwa, ot wystarczy przesiąść się na np. Green Address lub Ledger Nano S i znów wszyscy komfortowo możemy korzystać z sieci BTC ciesząc się mniejszymi prowizjami transakcyjnymi. Więc skoro jest tak łatwo to dlaczego jest tak trudno?

W tym miejscu chcę Was zaprosić do dyskusji. Z jakiego powodu implementacja rozwiązań odciążając sieć Bitcoina idzie tak wolno?

Z mojej perspektywy widzę dwa powody.

Pierwszym jest niewiedza. Wielu ludzi zainwestowało w BTC kierując się jedynie spektakularnymi wzrostami wartości. (Swoją drogą musieli mieć niezły wzrost adrenaliny w czasie Świątecznej Wyprzedaży.) Nie mają pojęcia o całej technologii blockchain, ani o tym z czego wynika koszt ponoszony przy transferach Bitcoina. Tu jako społeczność możemy zrobić naprawdę wiele. Powinniśmy głośno mówić (pisać??) i tłumaczyć z czego bierze się rosnące fee.

Drugi powód to korzyć pewnych grup społeczności z wysokich kosztów transakcji. Dokładniej górników i giełd. Dlaczego?

W przypadku górników chodzi o środki przeznaczane na fee. Kopalnia która potwierdzi blok otrzymuje nie tylko nowo powstałe BTC ale też sumę prowizji zawartych w transakcjach danego bloku. Z tego opłaca się im utrzymywanie sytuacji w której część użytkowników sieci jest zdeterminowana do płacenia znacznie wyższego fee.

Nie wiem czy giełdy też odcinają coraz większy kupon z rosnących kosztów wypłat z ich rachunków. Natomiast widzę tu inny mechanizm na którym korzystają giełdy podwyższające fee za wypłatę środków z kont użytkowników. Mianowicie im wyższa prowizja za wypłatę środków tym rzadziej użytkownicy chcą je wypłacać. W takiej sytuacji użytkownik może być bardziej skory do obracania środkami na danej giełdzie za co owa policzy sobie stosowny % lub przynajmniej zaczeka aż na jego rachunku zbierze się większa sumka do wypłaty. Jak wiemy kryptowalut są tak naprawdę nasze kiedy są na w naszym portfelu.

Niestety zaczynam dostrzegać wiele podobieństw w zachowaniu kopalni i giełd do zachowania instytucji finansowych dbających o płynny przepływ fiatów.

Zachęcam Was do wymiany poglądów na temat.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Właśnie została wydana wersja RC1 Lightning Network, który sprawi rzeźnię w fee (niestety tu jest problem, że jeśli Segwit tak problematycznie się integruje z ludźmi, to LN może mieć gorzej)

Trzeba apelować, pisać i apelować ;)