You are viewing a single comment's thread from:

RE: Dlaczego przestałem pisać w PHP

in #polish7 years ago

Kto dba o to w jakim jezyku sie pisze... Albo twoi rozmówcy to idioci albo ty nie wyłapałeś zwykłych nieagresywnych śmieszków

Sort:  

Myślę, że to czy język ma znaczenie zależy od poziomu i doświadczenia. O ile sam język jest bez znaczenia. to już używanie wzorców, znajomość pisania obiektowego / funkcyjnego wpływa mocno na to jakim się jest programistą. Generalnie PHP najczęściej jest używane w zastosowaniach webowych. Wydaje mi się, że pisanie aplikacji webowych jest jednym z łatwiejszych działów programowania. Przynajmniej nie wymaga aż tak dużej wiedzy na początku. Przez to wielu programistów innych języków np java patrzy na PHP-owców z góry. Pewnie są to osoby początkujące, bo tacy często nie mają pełnej wiedzy i nie rozumieją, że to nie język czyni programistę.

To do uśmieszków, to rzeczywiście koledzy w pracy robili je pół żartem. Natomiast zdarzenie z konferencj było realne. Rozmówca poprostu przestał ze mną rozmawiać. W swojej karierze, miałm sporo sytuacji gdzie słyszałem negatywne opinie o PHP. Pewnie nigdy nie pisałeś w tym języku, skoro nie doświadczyłeś tego.

Dokładnie tak jak mówisz, w każdym języku można tworzyć cuda jak i kalkulatory ^^

Moim zdaniem, o ile samo napisanie aplikacji webowej, może się okazać kaszką z mleczkiem, o tyle napisanie aplikacji działającej, funkcjonalnie wnoszącej jakąś korzyść użytkownikowi, może się okazać nie lada wyzwaniem! Dlaczego?

A choćby z tego względu, że samo PHP nie wystarczy, jeżeli postawiliśmy sobie za cel stworzenie czegoś przydatnego i intuicyjnego w obsłudze. Tak jak wspomniałem w mojej poprzedniej odpowiedzi, PHP doskonale nadaje się do budowania aplikacji serwerowych, dlatego by stworzyć kompletną i funkcjonalną aplikację potrzebujemy także klienta. I właśnie tutaj do gry wkracza HTML/CSS i JavaScript (nie czarujmy się, w dzisiejszych czasach ciężko sobie wyobrazić aplikację bez niego). Oczywiście przy odpowiednio dużym zespole, kompetencje można rozłożyć, natomiast kwestią, na którą chcę zwrócić tutaj uwagę jest to, że spora grupa programistów PHP te opisane technologie zna (często wręcz musi, przynajmniej w stopniu minimalnym), co pozwala stwierdzić, że rozpoczęcie naszej przygody z PHP może nie wymagać od nas dużej wiedzy na początku, ale stworzenie jakiejś wartości już tak, i to nie małej (w zasadzie to tyczy się każdego języka).

Sądzę, że @pozytywny trafił tutaj w sedno... wzajemne przekonywanie się, który język programowania jest lepszy, to trochę tak jakby mówić o wyższości Mac'a nad PC i vice versa. Wszystko zależy od kontekstu i naszych prywatnych preferencji. I właśnie z tego powodu, tego typu dyskusje są interesujące, oczywiście dopóki nie zaczniemy się obrzucać błotem i próbować przekonać kogoś do swojej opinii na siłę, bez merytorycznych argumentów :)

Pozdrawiam!

Dlaczego uważam, że programowanie webowe jest łatwiejsze? Otóż sam jestem właśnie takim programistą. Nie uważam aby było to coś łatwego. Już dobrych kilka lat się tym zajmuję, a nie nazywam się nawet seniorem. Chodzi o to, że w mojej pracy nie potrzebuje znać zaawansowanej matematyki, czy algoritmiki. Tworze poprostu interface-y pomiędzy urzytkownikami a bazą danych. Czasem jest to trudne, np ostatnio musiałem zrozumieć jak w kartografi rzutuje się płaszczyzne na kulę i jak się to zapisuje. Nie muszę nawet znać wielowątkowości.

W innych gałęziach programowania, wydaje mi się, że jest trudniej. Trzeba rozumieć jak działają urządzenia, znac różne protokoly wymiany danych.
Kiedy kolega pokazywał mi reverse ingeneering w assemblerze, odwracając wartość logiczną prostego if-a to dopiero szczena mi opadła jak można programować.


Nie upieram się, może jest tak że wydaje mi się to trudniejsze, bo tego nie znam

Coin Marketplace

STEEM 0.20
TRX 0.15
JST 0.030
BTC 64876.28
ETH 2650.41
USDT 1.00
SBD 2.81