Unia jedna, ale prawo różne. Przepisy, które mogą zaskoczyć Cię za granicą !

in #polish6 years ago

Nie wszędzie z rejestratorem !

NDk3NzEyJy1EfGFMcU02cFkKYR5rDj4tBlRgCilWfX1ZA3ZCcU16aUYCf01xSnh8UwZ9VSILLyoCUC9XMhwpNhIePRsoFi0sBFdgEDUe.jpg

Samochodowe kamerki biją w Polsce rekordy popularności. Nic dziwnego – w końcu w razie udziału w stłuczce czy wypadku nagranie może rozwiać wszelkie wątpliwości co do osoby, która winna jest zdarzenia. Kiedy jedziemy za granicę, pokusa zabrania ze sobą rejestratora jest jeszcze silniejsza. W końcu w razie kolizji zderzymy się z barierą językową. Okazuje się jednak, że nagranie, zamiast nam pomóc, może sprowadzić na nas poważne kłopoty.

Najbardziej restrykcyjna pod tym względem jest Austria. Tam filmować można jedynie te osoby, które wyraziły na to zgodę. W praktyce więc użycie kamery jest zakazane. Kara za jej wykorzystywanie i opublikowanie nagrania maksymalnie może wynieść aż 300 tys. euro. Zakazy używania kamer samochodowych obowiązują również w Belgii, Luksemburgu, Portugalii i Szwajcarii. W Niemczech używanie ich nie jest zalecane. Prawo nie jest pod tym względem jednoznaczne, a sądy w różnych częściach kraju interpretują je w odmienny sposób. W większości przypadków uznaje się, że można używać kamer, ale wyłącznie do celów prywatnych. Znane są jednak procesy, w których nagrania nie zostały dopuszczone jako materiał dowodowy, gdyż sędzia uznał, że ich wykonanie nie było zgodne z prawem.

W pozostałych państwach Unii Europejskiej wolno używać rejestratorów, choć w niektórych narzucono pewne ograniczenia. Na Węgrzech nagranie powinno zostać skasowane najpóźniej po 5 dniach. We Francji i w Norwegii filmy można wykorzystywać jedynie w charakterze materiałów dowodowych. W każdym z państw publikowanie nagrania bez zamazania tablicy rejestracyjnej, wizerunku osób i cech szczególnych samochodów może być powodem wszczęcia procesu cywilnego.

  Radio CB na zakazie 

NDk3NzEyJy1EfGFMcU02cFkKYR5rDj4tBlRgCilWdnJZBH9McU59aUYCekp8TXxyXwF9VTcYKi0EHi0YaBosaRlSKhMqVwQULA==.jpg

Choć moda na korzystanie z radia CB słabnie, ten środek komunikacji wciąż ma swoje grono entuzjastów, lubujących się w charakterystycznym slangu kierowców. Jeśli w zagraniczną podróż weźmiemy radio CB, by pytać o "ścieżkę" czy rozmawiać z innymi rodakami, którzy wybrali nasz cel wycieczki, możemy wpaść w kłopoty.

Korzystanie z radia CB jest nielegalne w Austrii, Irlandii Północnej i Rumunii. Z kolei w Bułgarii, Chorwacji, Hiszpanii, Macedonii, Serbii, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji i Turcji wymagane jest specjalne zezwolenie.

Facebook : https://www.facebook.com/polscykierowcyy/
YouTube :https://www.youtube.com/polscykierowcy

Pozdrawiam, Wojciech
Polscy Kierowcy

Sort:  

Hej! Ciekawe info. Jestem kierowcą zawodowym zatem follołuje po więcej. Pozdrawiam.

Nieodpowiednie prawo. Jakie mam wtedy jednoznaczne dowody w wypadku przed policją? Żadne!

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.15
JST 0.029
BTC 63281.14
ETH 2674.11
USDT 1.00
SBD 2.79