Rozciągnij się i uchroń swoje mięśnie przed naciągnięciem!

in polish •  last year 

connective-tissue-2441725_1920.jpg

Zarówno osobom bardzo aktywnym jak i tym, które tylko okazjonalnie podejmują wysiłek fizyczny zdarza się naciągnięcie mięśni. Mimo, że wydaje się błahym urazem często powraca, dlatego warto wiedzieć jak sobie z nim radzić

Naciągnięcie mięśnia to nic innego jak niewielkie naderwanie jego włókien – około 5%. Najczęściej dotyczy przejścia brzuśca w ścięgno. Gdy większy odsetek włókien mięśniowych ulega uszkodzeniu mówimy o naderwaniu. Do najczęściej uszkadzanych mięśni należą mięśnie kulszowo-goleniowe, mięśnie stożka rotatorów oraz mięśnie przywodziciele.

Przyczyny

Przyczyną urazu mogą być duże obciążenia treningowe. To jednak wcale nie oznacza wyczynowego uprawiania sportu, wręcz przeciwnie wystarczy, że po dłuższym czasie braku aktywności fizycznej podejmujemy się wykonania jakiegoś ćwiczenia/udziału w grze lub tym podobnych, bez wcześniejszego przygotowania. Również brak odpowiedniej rozgrzewki może predysponować do wystąpienia urazu. Charakter pracy mięśnia –zwłaszcza praca ekscentryczna, czyli taka, podczas której mięsień musi hamować ruch w stawie, częściej prowadzi do uszkodzeń włókien. Zaburzenie równowagi między przeciwstawnymi grupami mięśniowymi np. znacząca przewaga siły prostowników nad zginaczami oraz sumujące się mikrourazy i brak odpowiedniej elastyczności mięśnia mogą predysponować do pojawienia się naciągnięcia. Również rodzaj nawierzchni do biegania czy zaburzenia biomechaniki ruchu mają wpływ na ryzyko wystąpienia kontuzji.

runner-888016_12802

Jak zapobiegać?

Aby zapobiegać należy wyeliminować czynniki potencjalnie szkodliwe. Jednak jeśli już doświadczyliśmy naciągnięcia to trzeba pamiętać, że istnieje duże prawdopodobieństwo jego ponownego pojawienia się. W okresie ostrym, czyli kiedy po raz pierwszy poczujemy kłujący ból, który pojawia się w czasie ruchu i skurczu danego mięśnia należy odpocząć i zrezygnować z aktywności fizycznej. Ulgę może przynieść krótkotrwałe ochładzanie miejsca bólu. W celu przyspieszenia regeneracji i ograniczenia niekorzystnych skutków tworzenia się blizny pourazowej skuteczne będą zabiegi fizykalne, manualne mobilizacje, masaż i kinesiotaping, których rodzaj i ilość zaleci lekarz lub fizjoterapeuta.

  17670636_1297073683679891_1147975104_o

Aby uniknąć powrotu problemu po ustąpieniu dolegliwości bólowych zaleca się ćwiczenia rozciągające mięśnie, ale również przywrócenie równowagi mięśniowej przez dobranie właściwych ćwiczeń dla grup przeciwstawnych. Istotny w czasie wzmacniania mięśnia jest trening ekscentryczny czyli oparty na hamowaniu ruchu, ponieważ to ten rodzaj pracy powoduje generowanie dużej siły przez mięsień. Z tego względu również nie może być zbyt wcześnie wprowadzany po urazie. Ponadto poprawienie stabilizacji centralnej – czyli stabilności tułowia i obręczy kończyn uważa się za czynnik zmniejszający ryzyko wystąpienia kontuzji. Ćwiczenia funkcjonalne mięśnia i ćwiczenia zwinności będą również pomocne zapobieganiu naciągnięciom mięśni

  fitness-956642_1280


Autor: Magdalena Zawadka

www.plusmedic.pl


Specjalistyczna Przychodnia Medyczna Plus-Medic

Wkładamy serce w opiekę nad Wami!

ul. Matki Teresy z Kalkuty 18

20-538 Lublin

tel. 737 474 311

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Hi! I am a robot. I just upvoted you! I found similar content that readers might be interested in:
https://www.plusmedic.pl/blog/naciagniecie-miesnia/

Hej, bardzo ciekawe posty. Lepiej się rozciągać przed treningiem siłowym, czy po ?

·

Rozciąganie przed treningiem osłabia mięśnie. Po treningu natomiast jest niebezpieczne ponieważ grozi zerwaniem mięśnia. Najlepiej sesję rozciągania zaplanować osobno nie w okolicach treningu siłowego.

·
·

Bardzo dziękuje.
Nie byłam świadoma o osłabianiu mięśni przed treningiem.