Jak wypoczywać, żeby zregenerować siły

in polish •  2 years ago  (edited)

regeneracja, odpoczynek Plus-Medic.jpg

Zmęczenie to naturalny objaw, który chroni nasz organizm przed przeciążeniem. Nie należy go ignorować! Po każdej pracy czy wysiłku fizycznym potrzebna jest odpowiednio długa i dobrze zorganizowana regeneracja.

Wypoczynek bierny

Wskazany po wyczerpujących wysiłkach fizycznych lub psychicznych. Najbardziej fizjologiczną formą wypoczynku biernego to sen. Zmniejszenie ilości snu wpływa niekorzystnie na nasz organizm, powodując zmniejszenie efektywności w pracy i spadek formy w czasie podejmowania aktywności fizycznej. Innymi formami odpoczynku biernego są: czytanie, oglądanie telewizji, rozmowa ze znajomymi.

Wypoczynek czynny

Są to zajęcia ruchowe, lubiane, przyjemne, o przeciwstawnym charakterze do wykonywanej pracy, połączone ze zmianą środowiska. Najczęściej stosowaną formą jest rekreacja ruchowa. Charakteryzuje ją swoboda wyboru i uczestnictwa w zajęciach. Oznacza to, że ma ona sens tylko wtedy, gdy uczestniczymy w zajęciach z własnej woli oraz sami wybraliśmy taki, a nie inny rodzaj sportu. W odnowie biologicznej jest to tzw. trening regeneracyjny.

Przez odpowiednio ukierunkowany proces wypoczynkowy uzyskujemy zjawisko superkompensacji. Jest to zwiększona gotowość do pokrywania zapotrzebowania wysiłkowego. To znaczy, że po wysiłku i pełnym zregenerowaniu sił zyskujemy nadwyżkę możliwości. Supekompensacja to podstawa budowania formy i podnoszenia naszych zdolności wysiłkowych.

Daj się pomasować

Jednak sam odpoczynek to często za mało, aby w pełni odzyskać siły. Aby regeneracja zachodziła odpowiednio, co szczególnie ważne u osób, które zawodowo uprawiają sport - musi być ona kompleksowa i obejmować szereg różnych działań służących osiągnięciu celu. W odnowie biologicznej stosuje się takie metody jak masaż i terapia manualna.

Wspomagają one naturalne procesy regeneracyjne, funkcjonowanie tkanek oraz chronią przed wystąpieniem niektórych kontuzji. Ponadto zapobiegają zjawisku przetrenowania. Natomiast zmęczenie psychiczne skutecznie niwelują masaże relaksacyjne poprawiając nastrój, rozluźniając mięśnie i wspomagając usuwanie produktów przemiany materii.


Autor: Magdalena Zawadka

www.plusmedic.pl


Specjalistyczna Przychodnia Medyczna Plus-Medic

Wkładamy serce w opiekę nad Wami!

ul. Matki Teresy z Kalkuty 18

20-538 Lublin

tel. 737 474 311

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Dla mnie zawsze wysiłek sportowy jest bomą energii xx

Super, tak trzymaj i zarażaj tą energią innych! :) Pozdrawiamy, Plus-Medic

Na mnie najlepiej dziala sport i masaz, wykonany najlepiej przez ukochana osobe :)

Dziś w erze komputerów i telewizji, ludzie chyba mniej wypoczywają czynnie a więcej biernie przed tymi wynalazkami.

To jak będę w Lublinie to mogę do was przyjść odpocząć za pieniądze? ;)

Zapraszamy ;)

Tak z ciekawość, jeśli to nie tajemnica, czy nietakt z mojej strony, ile kosztuje masaż (od minuty jest liczone?)

To nie tajemnica , cennik jest ogólnodostępny na naszej stronie internetowej ;) w zależności od rodzaju masażu, wizyta trwa 30 lub 60 min.

Dziękuję.