Dolegliwości bólowe u kierowców

in polish •  2 years ago 

Kierowcy Plus-Medic.png

  Spędzasz wiele godzin prowadząc samochód? Nie lekceważ pierwszych  objawów bólu lub dyskomfortu jakie wysyła Ci Twoje ciało. Reaguj szybko,  aby uniknąć poważniejszych problemów zdrowotnych. 

Nie musisz być zawodowym kierowcą aby doświadczać dolegliwości  bólowych wynikających z jazdy samochodem. Spędzamy w środkach transportu  coraz więcej czasu bo chcemy przemieszczać się szybko i na duże  odległości, ograniczając tym samym naturalne dla człowieka formy  lokomocji jakimi są chód i bieg. W pewnym momencie nasz organizm może  włączyć „czerwone światło” i sygnalizować rodzący się problem. 

Jakie problemy wiążą się z jazdą za kółkiem?  

  • Bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym- wynikają z długiego  przebywania w pozycji siedzącej i narażenia na wibracje i wstrząsy.  Statyczna pozycja powoduje ograniczenia w przepływie krwi i gorsze  odżywienie tkanek. Predysponuje to również do zaburzeń krążenia kończyn  dolnych. Powoduje dysbalans mięśniowy w postaci skrócenia mięśni  zginających staw biodrowy i mięśni kulszowo-goleniewych, jednocześnie  osłabiając mięśnie pośladkowe, grzbietu i brzucha. Osłabienie  stabilizacji kręgosłupa może być przyczyną bólów mięśni, dyskopatii czy rwy kulszowej.
  • Bóle karku i barków- wynikają z uniesienia kończyn górnych i stałego  napięcia mięśni obręczy barkowej i szyi. Do czynników przeciążających  należy dołożyć stres. Kontrola kierownicy, stała czujność i gotowość  reakcji na to co dzieje się na drodze również zwiększają napięcie  okolicy karku. Postawa z głową wysuniętą do przodu oraz napięcie  psychiczne i narażenie na wibracje może być przyczyną napięciowych bólów głowy.
  • Drętwienia rak-mogą wynikać z punktu drugiego, czyli nadmiernego napięcia mięśni lub problemów z odcinkiem szyjnym kręgosłupa. W połączeniu z zaburzeniem mechaniki oddychania mogą dawać objawy górnego otworu klatki piersiowej.
  • Urazy odcinka szyjnego wynikające z nagłego hamowania- urazy typu  „smagnięcia biczem” mogą dotyczyć również pasażerów. Powodują  dolegliwości bólowe odcinka szyjnego, piersiowego, zawroty i bóle głowy.  Pojawiają się po jakimś czasie od urazu, czasami pacjent nie kojarzy  ich z samym urazem.

Mimo  narażenia na szkodliwe czynniki nie sposób uniknąć podróży środkami  transportu. Jeśli odczuwasz jedne z tych dolegliwości fizjoterapeuta  może zalecić Ci:  

  • Masaż leczniczy lub relaksacyjny  -rozluźniający napięte mięśnie karku i okolicy lędźwiowo-krzyżowej i  poprawiający cyrkulację krwi i odżywienie tkanek, zmniejszający  dolegliwości bólowe.
  • Mobilizacje (terapię manualną)-zabiegi  mające na celu przywrócenie równowagi miedzy przeciwstawnymi grupami  mięśniowymi, poprawę gry stawowej, likwidację bolesnych punktów spustowych czy poprawę funkcji nerwów przez odbarczenie ich w miejscach ucisku.
  • Ćwiczenia-rozciągające mięśnie ulegające skróceniu w pozycji siedzącej, wzmacniające mięśnie stabilizujące kręgosłup oraz poprawiające mechanikę oddychania i postawę ciała.
  • Kinesiotaping– czyli kolorowe plastry, których zadaniem jest wspomaganie leczenia i utrzymanie efektów terapii.

Nie lekceważ pojawiających się  epizodycznie dolegliwości aby uniknąć  pogłębienia dysfunkcji. Wszak oczywiste jest, że lepiej zapobiegać niż  leczyć, tym bardziej, że często nie jesteśmy w stanie zrezygnować z  prowadzenia samochodu czy  motocyklu. Już dziś skonsultuj się z lekarzem  lub fizjoterapeutą.  


 Autor: Magdalena Zawadka
www.plusmedic.pl
 

Specjalistyczna Przychodnia Medyczna Plus-Medic
Wkładamy serce w opiekę nad Wami!
ul. Matki Teresy z Kalkuty 18
20-538 Lublin
tel. 737 474 311  

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Znam ten ból niestety... Ani siedzieć wyprostowany, ani lekko zgarbiony. W każdej pozycji plecy bolą... :(

·

Podczas jazdy samochodem przybieramy stale pozycję siedzącą, co może powodować narastające dolegliwości bólowe. Warto w tej sytuacji skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą. :) Pozdrawiam, Plus-Medic

Hi! I am a robot. I just upvoted you! I found similar content that readers might be interested in:
https://www.plusmedic.pl/blog/dolegliwosci-bolowe-kierowcow/