Ból kolana podczas podskoków?

in polish •  2 years ago

kolano skoczka plus-medic.png


 „Kolano skoczka” to rodzaj entezopatii więzadła rzepki. W miejscu, gdzie to więzadło łączy się  z rzepką dochodzi do sumowania się mikrourazów i pojawienia bólu. Problem jakim jest kolano skoczka często jest lekceważony, zwłaszcza przez sportowców, którzy są zmotywowani do treningów i skłonni zacisnąć zęby i trenować nawet z bólem.

Leczenie jest podejmowane kiedy dolegliwości mają charakter przewlekły i domowe metody nie pozwalają na ich złagodzenie. Często kolano skoczka jest przyczyną zakończenia kariery sportowej wielu zawodników. Problem dotyka przedstawicieli takich dyscyplin jak siatkówka, koszykówka, skok w dal, skok wzwyż. Związane jest to z częstymi wyskokami, lądowaniami, które prowadzą do bardzo silnego skurczu mięśnia czworogłowego uda. Poprzez rzepkę i jej więzadło przyczepia się jego ścięgno do guzowatości kości piszczelowej.

Objawy  

Głównym objawem jest ból z przodu kolana, który może nasilać się podczas takich czynności jak schodzenie ze schodów, schodzenie z płotka w czasie biegu czy lądowanie po skoku. Dolegliwości należy różnicować m. in. z chorobą Osgooda- Schlattera, Larsena-Johanssona czy zmianami zwyrodnieniowymi rzepki. W celu dokładnej diagnozy lekarz może zlecić wykonanie zdjęcia RTG, rezonansu magnetycznego lub USG.

Przyczyny dolegliwości należy upatrywać w przeciążeniach treningowych, twardej nawierzchni, zmianach biomechaniki kończyn takich jak deformacje stopy, koślawość kolana, nadmierne przodopochylenie miednicy i inne. Kontuzje stawów kończyn mogą również wynikać z braku odpowiedniej stabilizacji tułowia czy dysbalansu mięśniowego.

Wyróżniamy 4 stopnie uszkodzenia więzadła rzepki:  

 • I° – ból pojawia się po treningu.
 • II° – ból przed i po treningu, często ustępuje po rozgrzewce.
 • III° – ból podczas treningu, upośledzający funkcję stawu.
 • IV° – ból utrzymujący się cały czas, całkowite przerwanie więzadła.
 • Leczenie  

  Zachowawcze leczenie początkowo opiera się na zasadach postępowania zgodnych z jednym z protokołów np. PRICE, czyli:

 • Protection-ochrona przed nadmiernym obciążeniem i ponownymi urazami.
 • Rest-odpoczynek, ograniczenie aktywności w celu stworzenia warunków do regeneracji.
 • Ice-chłodzenie, okłady z lodu działające przeciwbólowo i przeciw obrzękowo, hamują proces zapalny.
 • Compression- ucisk, kompresja zmniejsza obrzęk
 • Elevation- uniesienie kończyny zmniejsza obrzęk
 • Ważne jest, unikanie ruchów prowokujących ból, ulgę przynoszą zimne okłady lub krioterapia miejscowa za pomocą np. par ciekłego azotu. Skuteczne w zmniejszeniu dolegliwości bólowych i stanu zapalnego mogą okazać się zabiegi fizykalne.

  Kolejnym krokiem w rehabilitacji kolana skoczka jest rozciąganie mięśnia czworogłowego, mięśni kulszowo-goleniowych i mięśni łydki.  Należy wzmacniać mięśnie uda i biodra w zamkniętym łańcuchu kinetycznym, to znaczy kiedy stopa ustabilizowana jest o podłoże, wskazane są również ćwiczenia w wodzie oraz trening propriocepcji, czyli czucia ruchu i pozycji stawu. W przypadku osłabionej stabilizacji tułowia należy wprowadzić tak zwane ćwiczenia stabilizacji centralnej. Kolejnym etapem jest wdrożenie ćwiczeń mięśni uda o charakterze ekscentrycznym.

  Zabiegi manualne służące przyspieszeniu procesu leczenia to m. in. masaż funkcyjny, poprzeczny rozluźnianie mięśniowo-powięziowe uda. Uzupełnieniem usprawniania jest kinesiotaping stawu kolanowego.


    Autor: Magdalena Zawadka  

  www.plusmedic.pl     


   Specjalistyczna Przychodnia Medyczna Plus-Medic 

  Wkładamy serce w opiekę nad Wami! 

  ul. Matki Teresy z Kalkuty 18 

  20-538 Lublin 

  tel. 737 474 311  

  Authors get paid when people like you upvote their post.
  If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!