Jak powstaje miód? Kilka słów o tym czym jest miodarka.

in #polish3 years ago

honey3294153_1920.jpg

Post powstaje w ramach "Projekt 365 dni"
Witajcie!Cześć. Dzisiaj będziecie mieli okazję dowiedzieć się o urządzeniu, które jest bardzo potrzebne pszczelarzowi.Dzisiaj opowiem wam do czego służy miodarka. Jak myślicie? Możecie zgadywać w komentarzach.

Krótko o Projekcie 365 dni:


“Projekt 365 dni” jest projektem, który będzie realizowany na moich kontach. Przedsięwzięcie zakłada powstanie 365 postów, które będą ukazywały się codziennie na konkretnym koncie. Posty będą się ukazywały na kontach @mizej , @mizej-studio oraz @pl-pszczelarstwo. Projekt rozpoczyna się 1 stycznia, a kończy 31 grudnia 2019 roku. Treści będą oznaczane tagiem #365dni oraz będą reblogowane na specjalnie do tego stworzonym koncie @projekt365dni

Jak myślicie do czego służy miodarka?


Zawsze słyszę inne odpowiedzi gdy mówię o tym komuś, kto nie zna się na pszczelarstwie lub nie zgłębił tego tematu. Koniecznie napiszcie o tym w komentarzu zanim powiem Ci do czego to służy.
Podpowiedź- to urządzenie wygląda tak:
źródło

Znaczenie słowaSama nazwa “Miodarka” ( z angielskiego honey extractor) nic nam nie mówi. No dobra, mówi, ale po nazwie nie możemy wywnioskować do czego to służy. Może pszczoły tam znoszą swój miód, a może pszczelarz składuje tam słoiki z miodem? Nazwa “miodarka” kieruje nas tylko, że wyraz ten jest powiązany z pszczelarstwem.

Do czego to służy?


Zastosowanie tego urządzenia jest banalne. Jeżeli napisaliście już komentarz to możecie dowiedzieć się do czego to służy. Miodarka służy do odwirowania miodu z ramek, w których to pszczoły składają swój miód. Z racji tego, że przed włożeniem miodu do miodarki trzeba go odsklepić (materiał o tym za niedługo) miód będzie wypływał.


Jak to wypływał?


Jak to wypływał? Przecież ramki są ułożone pionowo, a miód jest gęsty. Przecież to zajmie wieki zanim on wypłynie.

Tak, gdyby tak było to faktycznie zajęłoby to wieki. Miód wypływa z racji występowania siły dośrodkowej, albo odśrodkowej - zależnie od rodzaju miodarki.


Aby was nie zanudzić...


Aby was nie zanudzić, a co za tym idzie nie zniechęcić to pszczelarstwa nie będę wdawał się w szczegóły zbyteczne dla osób, które śledzą temat pszczół tylko z ciekawości.

Chciałbym jednak zostawić wam film pokazujący jak działa miodarka.

Należy jednak pamiętać, że tak zaawansowane miodarki są stosowane głównie przy większych pasiekach. Mniejsze pasieki stosują mniejsze, mniej zaawansowane miodarki, które często napędzane są siłą mięśni pszczelarza. Po prostu zakup takiej miodarki jest nieopłacalny dla pszczelarza, który ma małą pasiekę.


Film na dziś:


Dzisiejszy film będzie prezentował wam działanie miodarki. Zapraszam do obejrzenia tego filmu.

Sort:  

Twój cykl o pszczelarstwie uważam za bardzo ciekawy. Z własnego podwórka napiszę, że teść jest pszczelarzem i nieraz opowiada o swoim hobby. Sporo ciekawych rzeczy dowiedziałem się od niego o pszczołach. A nawiązując do postu o miodarce, to za czasów, gdy teść nie był jeszcze teściem mocno zdziwiłem się, gdy wspomniał, że musi "wykręcić miód". Z chwilą gdy pokazał mi miodarkę, wszystko stało się jasne z tym "kręceniem" miodu.

O tak! Wykręcanie miodu...
Sam lubię używać tego sformułowania, bo większość osób, które nie są zainteresowane pszczelarstwem nie mają pojęcia o czym mówimy. Zawsze lubię dowiadywać się o czym ludzie myślą gdy słyszą "wykręcanie miodu".

Dzięki za komentarz :)

Chociaż pszczelarstwem się nie zajmuję i raczej zajmować nie planuję, to z ciekawością czytam Twoje wpisy na ten temat. Zawsze można czegoś nowego się dowiedzieć.

Dzięki @kusior
Jestem zadowolony, że chociaż jedna osoba może czerpać wiedzę z moich wpisów :)

Fajnie opisane

Dzięki za komentarz @dzikie.jadlo :)