Zabójczy Mieszkańcy Nepalu - Historia Gurkhów

in polish •  7 months ago

Czołem! Na wstępie chciałbym was przeprosić za tą dość długą przerwę. Naprawdę jej nie planowałem jednak no cóż siła wyższa postanowiła inaczej i najpierw złapał mnie kryzys twórczy, a później choroba. Całe szczęście już jestem zdrowy oraz pełen pomysłów na artykuły, tak więc mam nadzieję, że wybaczycie mi ten zastój. W porządku starczy wyjaśnień i przejdźmy do artykułu. Otóż opowiem wam teraz historię formacji, której zapewne wielu z was nie znało, składającej się z Nepalczyków, którzy posługiwali się bronią choć przestarzałą to jednak bardzo skuteczną. Zapraszam do przeczytania historii Gurkhów. Miłej lektury!

ghurkowie.JPG

Gurkhowie to lud zamieszkujący Nepal - państwo położone w górach, zresztą co będę je opisywał, tutaj macie mapę.

Mapa Na Której Znajduje Się Wyżej Wspomniane Państwo

nepal mapa.png
Pochodzą oni od radźputów (indyjskich rycerzy z środkowej i północnej części Indii) oraz braminów (kapłanów). Za pierwszego członka Gurkhów uważa się Bappe Rawala choć jest on postacią legendarną z którą wiąże się legenda w której to postać ta spotkała w dżungli pewnego guru i na czas jego medytacji zaopiekowała się nim zaś wdzięczny guru podarował Rawalowi w podzięce Kukri, czyli, że tak powiem narodową broń Gurkhów oraz powiedział mu, że od tej pory jego plemię właśnie tak się będzie nazywać. Istnieje również jeszcze jedna opowieść o tym jak Bappa Rawal za sprawą polecenia guru zatrzymał ekspansję Islamu na Indie, wyzwolił Afganistan, a następnie zajął Irak oraz Iran, co do obu postaci oraz podbicia Iraku oraz Iranu nie ma pewności, lecz potwierdzonym jest to, że Gurkhowie faktycznie wyzwolili Afganistan, dzięki czemu uratowali Indie od Wyznawców Mahometa.

Prawdopodobny Wygląd Bappy Rawala

bappa rawal.jpg

Kukri Narodowa Broń Gurkhów

kukri.jpeg

Pochodzenie Nazwy

Na początku XVI wieku Gurkhowie przybyli do ówczesnego Nepalu, gdzie założyli swoje państwo, które na cześć ich świętego patrona otrzymało nazwę ,,Gorkha" od którego wzięli swoją nazwę. Oznacza ona członka grupy etnicznej radźputów dominującej na tym obszarze.

Dynastia Gurkhów objęła jednak panowanie nad całym Nepalem dopiero w 1769 roku podczas rządów maharadży nazywającego się Dhiraj Prithvi Narayan Shahdev, wraz z tym wydarzeniem religią państwową stał się hinduizm.

Dhiraj Prithvi Narayan Shahdev Maharadża, Który Zjednał Nepal Pod Panowaniem Gurkhów

maharadża nepalu.jpg
Gurkhowie myśleli, że w swoich niedostępnych górach będą mieć wreszcie spokój i cisze po objęciu władzy nad Nepalem, że będą mogli poddać się spokojnej kontemplacji i innym przyjemnym czynnością, lecz nic bardziej mylnego otóż w 1814 roku Brytyjska Kompania Wschodnioindyjska dotarła do terenów tego ludu i kiedy poinformowano o tym jej przywódców rozmowa wyglądała mniej więcej tak:

- Raport!

- Odkryliśmy na północy połacie górskie zamieszkane dodatkowo przez jakiś tajemniczy lud.

- Więc na co jeszcze czekacie karabin do rąk i podbijać ku chwale Korony!

- Ale dlaczego mamy się pchać w te góry? To bardzo trudny teren, dodatkowo jest jeszcze możliwy opór tubylców, szkoda ludzi.

- Tak się składa, że jak można pozyskać niewolników to nigdy nie szkoda ludzi z naszej kompani. Czy wyraziłem się jasno rekrucie?

- Oczywiście panie!

Rozpoczęła się więc wojna pomiędzy Gurkhami, a Brytyjczykami trwająca od 1814 do 1816 roku i choć zakończyła się zwycięstwem tych drugich to jednak po tym jak brutalnie przekonali się na własnej skórze jacy z tych pierwszych twarde skurczybyki po utworzeniu z Nepalu protektoratu zamiast zakuć ich w kajdany byli godnie traktowani oraz zaczęto rekrutować ich w szeregi armii Jej Królewskiej Mości powiem nawet więcej, kiedy trzon armii Gurkhów składający się z potomków arystokracji i indyjskich radźputów odmówił służby u najeźdźcy to zamiast przykładnie ich ukarać np. poprzez rozstrzelanie zaoferowano im stopnie oficerskie co sprawiło, że zmienili zdanie, zaś jeśli chodzi o pozostałych to zostali oni zwykłymi szeregowcami.

Ilustracja Przedstawiająca Jedną Z Bitew Wojny Brytyjsko-Neapolitańskiej

wojna nepalsko brytyjska.jpg

Flaga Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej

flaga komapni wschodnioindyjskiej.png
Gurkhowie do dziś walczą w armii brytyjskiej i jest ich 3500, zdecydowanie nie jest to dużo, biorąc pod uwagę iż w trakcie Pierwszej Wojny Światowej było ich aż 250 tysięcy. Największą sławę oraz postrach osiągnęli w trakcie II Wojny Światowej, kiedy to stosowali następującą taktykę otóż podkradali się do śpiących żołnierzy nieprzyjaciela i bezszelestnie podrzynali im gardła zostawiając jednego przy życiu, aby po przebudzeniu mógł poinformować innych o ich czynie lub samemu umrzeć z przerażenia. To tyle jeśli chodzi o historię, przejdźmy teraz do wyposażenia Gurkhów, lecz wpierw jeszcze zdjęcie współczesnych Gurkhów.

Współcześni Gurkhowie

współcześni gurkhowie.jpg

Wyposażenie

Jest to temat bardzo rozbieżny bo wiadomo zależy od okresy raz walczyli oni łukami raz takimi karabinami, raz innymi dlatego też w tym miejscu przedstawię wam trzy najbardziej charakterystyczne elementy wyposażenia Gurkhów.
Pierwszym z nich jest kwadratowa czapka znajdująca się na pierwszym zdjęciu w artykule, miała ona cel psychologiczny, gdyż np. jak wróg słyszał, że zbliża się nieprzyjaciel i był już gotowy do walki wtem wyłaniały się wysokie kwadratowe czapki używane jedynie przez krwiożerczych Gurkhów i nagle bardzo szybko dwa razy zastanawiał się czy jest sens walczenia z takimi rzeźnikami. Oprócz niej jednostka ta używała również takich nakryć głowy przedstawionych na zdjęciu poniżej.
gurrkhowie.jpg
Trzecim i ostatnim najbardziej charakterystycznym elementem wyposażenia Gurkhów jest po dziś dzień kukri o którym już wspominałem i którego zdjęcie już przedstawiłem. Nie ma sensu jakoś specjalnie rozpisywać się w tym temacie, powiem tylko, że jest to naprawdę zabójcza broń, a w wprawnych rękach może narobić baaardzo dużo krzywdy.

Ciekawostki

1. Gurkhowie służący w armii brytyjskiej nie są w świetle prawa międzynarodowego najemnikami, lecz żołnierzami.

2. Czasami Gurkhowie zamiast swoich charakterystycznych czapek nosili chociażby tropikalne kapelusze.

Gurkhowie Służący W Afryce W Trakcie II Wojny Światowej Mający Tropikalne Kapelusze

gurkhowie afryka.jpg

3. Przed wstąpieniem do armii brytyjskiej Gurkhowie muszą zdać testy z gramatyki angielskiej, matematyki oraz sprawności fizycznej lecz nie byle jakiej, gdyż muszą m.in. wbiegać na wysokie wzniesienia z koszami wypełnionymi 25 kilogramami kamieni.

Zdjęcia wziąłem z następujących stron:
Wikipedia
ViaMichelin
Atlanta Cutlery
annapurnapost.com
Wargamer
Business Insider

To tyle! Mam nadzieję, że artykuł wam się spodobał jak tak to serdecznie proszę o zostawienie upvota, komentarza, lub dołączenie do grona moich obserwujących. Do zobaczenia i mam nadzieję, że już niebawem, a nie za dwa tygodnie:)

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Dodam jeszcze że są niesamowicie wytrzymali, a nawet mówi się, że w wysokich górach potrafią spać na śniegu i ponoć ich temperatura się obniża poniżej 36°C . Prawdą jest, że to niesamowici twardziele.