Starcy Oraz Dzieci Z Pancerfaustami - Historia Volkssturmu

in polish •  8 months ago 

Czołem! Poprzednio opowiadałem wam o Kosynierach oraz Piechocie Wybranieckiej, formacjach, które raczej nie zapisały się na kartach historii jako jedne z najlepszych w historii. Dzisiaj będziemy kontynuować ten temat lecz nie odejdziemy już w nasze realia tylko niemieckie. Opowiem wam teraz o czymś, co powstało przez niechęć Hitlera do przyjęcia kobiet do armii oraz jego błędy i co było ostatnim akordem umierającego potwora jakim była III Rzesza, czyli Volkssturmie. Miłej lektury!

vollkssturm logo.png
Kiedy do upadku III Rzeszy zostało już kilka miesięcy, przedwojenne granice tego państwa zostały przekroczone przez nieprzyjaciela oraz przemysł zbrojeniowy leżał i kwiczał Adolf Hitler postanowił w akcie desperacji powołać pospolite ruszenie zwane Volkssturmem. Było to oczywiście całkowicie zbędne, gdyż wrogów było już zbyt wiele i jedynie cud mógł uratować Niemców, dodatkowo skład tej właśnie formacji był iście idiotyczny, gdyż dla wodza III Rzeszy nie do pomyślenia było, żeby kobieta wstąpiła do armii albowiem dla niego nadawała się tylko do zajmowania domem, dodatkowym powodem mogło być również to, że Stalin miał w swym wojsku panie, a jak wiemy Hitler go nienawidził i raczej nie chciał się na nim wzorować. Dlatego też Volkssturm składał się ze starszych panów, którym przystawiono karabiny do głów oraz dzieci i młodzieży wychowanych w doktrynie bezwzględnego posłuszeństwa Führerowi z Hitlerjugend. W formacji tej znajdowali się również mężczyźni w sile wieku, którzy nadawali się do walk, jednak choć fizycznie tak to mentalnie woleli schować się w piwnicach swych domów, aby uchronić się przed śmiercią. Volkssturm został utworzony 25 września 1944 roku dekretem Hitlera, który zaczynał się następującym apelem ,,Ponieważ zawiedli nas wszyscy nasi europejscy sojusznicy, po pięciu latach najcięższej walki wróg na niektórych frontach stoi w pobliżu granic Niemiec. Wytęża swoje siły, aby pobić naszą Rzeszę, zniszczyć naród niemiecki i jego ustrój społeczny, a jego ostatecznym celem jest wytępienie niemieckiego człowieka... Znanej nam totalnej woli naszych żydowskich międzynarodowych wrogów przeciwstawimy totalną walkę wszystkich ludzi niemieckich... Dla wzmocnienia aktywnych sił naszego Wehrmachtu, a w szczególności dla prowadzenia nieubłaganej walki wszędzie tam, gdzie wróg zechce stanąć na niemieckiej ziemi, wzywam wszystkich zdolnych do noszenia broni niemieckich mężczyzn, aby stanęli do walki". Formacja ta przestała istnieć w momencie kapitulacji Niemiec.

Mężczyźni Służacy W Volkssturmie

volkssturm faceci.jpg

Starsi Członkowie Volkssturmu Ćwiczący Strzelanie Z Pancerfausta

starsi mężczyźni pancerfaust.jpg

Jeden Z Wielu Dziecięcych Członków Volkssturmu

młody członek volkssturm.jpg
Sprawa walk Volkssturmu wyglądała następująco otóż na Zachodzie walczyli oni z najmniejszą skutecznością oraz bardzo łatwo się poddawali z uwagi na to, że alianci nie grzeszyli brutalnością oraz łamaniem zasad konwencji genewskiej wobec jeńców i cywilów. Kompletnie inaczej sprawa miała się na wschodzie, gdzie formacja ta mierzyła się z Armią Czerwoną, tam poddawali się jedynie w ostateczności, gdyż wiedzieli, że sowieckie obozy jenieckie to nie hotele i znacznie lepiej jest zginąć bezbolesną śmiercią w walce niż umierać w agonii. Przez cały okres swojego istnienia Volkssturm nie zasłynął w ani jednej bitwie, lecz nie powinno to specjalnie dziwić. Przejdźmy teraz do wyposażenia przeciętnego żołnierza tej formacji.

Wyposażenie Członka Volkssturmu

Volkssturmowiec nie posiadał munduru i walczył w tym co sam na siebie założył. Dostawał on jedynie opaskę z napisem Volkssturm, którą przedstawia pierwsze zdjęcie w artykule. W kwestii broni to najpopularniejsze były oczywiście granatniki Pancerfaust, nieco mniej zaś Panzershrecki, znacznie cięższe i bardziej nieporęczne. Nie były to jednak jedyne bronie, oprócz nich używano również miotaczy ognia oraz wycofanych z użycia narzędzi mordu pokroju MG-15. Co ciekawe opracowano i wyprodukowano dwie bronie przeznaczone specjalnie dla Volkssturmu, którymi były MP 3008 oraz VG 1-5.

Panzerfausty

panzerfausty.jpg

Żołnierz Volkssturmu Z Panzerschreckiem

panzerschreck.jpg

MG 15

mg 15.jpg

MP 3008

mp 3008.jpg

VG 1-5

vg 1-5.JPG

Stopnie Volkssturmu

Było ich pięć:
Szeregowy - nieposiadający oznaczenia,

  1. Gruppenführer – dowódca drużyny
  2. Zugführer - dowódca plutonu
  3. Kompanieführer – dowódca kompanii
  4. Bataillonsführer – dowódca batalionu.

Zdjęcie Oznaczeń Poszczególnych Stopni

stopnie volkssturmu.jpg

Zdjęcie do artykułu wziąłem ze strony internetowej WIKIPEDIA.

Koniec! Mam nadzieję, że artykuł wam się spodobał jak tak to serdecznie proszę o zostawienie upvota, komentarza lub dołączenie do grona moich obserwujących. Życzę wam miłej niedzieli i oby nigdy nie spotkał was ten sam los co te wszystkie osoby z Volkssturmu, które musiały chwycić za granatniki i brać udział w bezsensownej walce. Do zobaczenia!

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Hi! I am a robot. I just upvoted you! I found similar content that readers might be interested in:
https://www.youtube.com/watch?v=sq88KuKy28w

Bardzo ciekawy tekst :) Nie wiedziałem o tym pospolitym ruszeniu. Szkoda dzieciaków na szalone pomysły pana malarza...

·

Dziękuję za miłe słowa, a odnośnie tego cheeatah to mi wypunktował jakiś filmik z odmentów internetu niedostępny w Polsce gdzie mieszkam i skąd piszę artykuły. Naprawdę staram się pisać oryginalnie no ale cóż widać muszę bardziej się postarać:)