Sekta Zakorzeniona W Popkulturze - Historia Asasynów

in polish •  8 months ago 

Czołem! Na wstępie chciałbym was serdecznie przeprosić za moją dłuuugą nieobecność. Spowodowana ona była natłokiem obowiązków, lecz mniejsza o to jak widzicie powróciłem i znowu będę wam opowiadał o historii. Dzisiaj padło na sektę znaną z serii Assasin's Creed, którą zapewne każdy z was kojarzy, a mianowicie asasynów. Kiedy przestali istnieć? Czy na prawdę byli najlepszymi wspinaczami w historii? Czy należeli do nich kiedykolwiek chrześcijanie? Dowiecie się tego wszystkiego w tym właśnie artykule. Miłej lektury!

asasyn.jpg
Historia asasynów a tak właściwie NIZARYTÓW (nazwa właściwa) rozpoczyna się nie jak mogło by wynikać z Assasin's Creed Odysey oraz Assasin's Creed Origins w starożytności lecz na początku lat 90-tych XI wieku, kiedy to przywódca irańskich ismailitów (Ismalizm to odłam Szyizmu) Hasan ibn Sabbah założył na terenie Iranu niewielkie państewko ze stolicą w twierdzy Alamut. Jegomość potrzebował oczywiście jakiś sił zbrojnych dlatego też zaczął szkolić we wcześniej wspomnianej twierdzy właśnie Nizarytów i tak właśnie narodziła się ta znana sekta.

Hassan ibn Sabah Twórca Nizarytów Zwany Również ,,Starcem Z Gór"

hassan ibn sabah.jpg

Pozostałości Po Twierdzy Alamut Głównej Siedzibie Nizarytów

twierdza alamut.jpg
Przez pierwsze kilkadziesiąt lat swojego istnienia Nizaryci prowadzili walkę z sunnickimi Turkami Seldżukami grabiącymi bezlitośnie ich rodzinny Iran dodatkowo Nizaryci byli szyitami zaś Seldżuccy sunnitami, a te odłamy islamu delikatnie mówiąc nie przepadają za sobą zresztą nie ma się czemu dziwić w naprawdę wielu aspektach mają odmienne zdanie np. ci pierwsi sądzą, że w życiu należy być istną plasteliną w rękach Allaha zaś drodzy, że fakt trzeba służyć Allahowi ale przy okazji należy również mieć nieco dla siebie ale mniejsza wróćmy do tematu artykułu. Otóż w walce ze swoimi wcześniej wspomnianymi wrogami sekta odnosiła naprawdę spore zwycięstwa zajęła liczne terytoria nie tylko w Iranie ale również w Iraku i Syrii m.in. zdobyła fortece w Farsie, Mazandaranie, Kermanie czy miasto Tikrit, a nawet obalili władzę Seldżuków w Kuhistanie. Największym jednak szokiem dla Seldżuków było zdobycie przez Nizarytów około 1100 roku cytadeli Szahdiz znajdującej się bardzo blisko ówczesnej stolicy Turków Isfahanu.

Zdjęcie Z Isfahanu Byłej Stolicy Turków Seldżuków Przedstawiające Plac Imana

plac imana.jpg
Dla Nizarytów niestety jednak Seldżuccy począwszy od 1106 roku stopniowo zaczęli odzyskiwać stracone ziemie. Wrogowie sekty przepędzili ją z południowych prowincji Iranu, Farsu oraz Kermanu, odbili także fortece w okolicy Isfahanu oraz miasto Tikrit i od tego właśnie momentu, kiedy Nizaryci zaczęli przegrywać zaczęli oni szkolić oraz wykorzystywać skrytobójców, których zadaniem było eliminowanie ważnych osobistości wroga. Z ich rąk zginął m.in. wezyr Nizam al-Mulk, abbasydzki kalif Al-Mustarszid czy fatymidzki kalif Al-Amir.

Popiersie Przedstawiające Nizama al-Mulka

nizam al mulk.jpg

Rycina Przedstawiająca Zamordowanego Al-Mustarszida

rycina.jpg

Zdjęcia Al-Amira Niestety Nie Znalazłem

Pomimo nieciekawej sytuacji Nizarytów udało im się przetrwać ataki Seldżuków, którzy po śmierci sułtana Muhammada Tapara przestali im zagrażać. Po podpisaniu pokoju z ich największym wrogiem zaczęli powiększać swoje przyczółki w Syrii, gdzie prawdziwe znacznie zyskali, gdy ich przywódcą na tych terenach został Raszid ab-Din Sinan, zetknęli się oni również tutaj z chrześcijańskimi krzyżowcami. Ci właśnie uzbrojeni wysłannicy naszego Boga nadali im określenie, które znamy dzisiaj, czyli ,,asasyni". Nazwa ta pochodzi od arabskiego określenia ,,hasziszija" co znaczy ,,zażywający haszysz" które zostało wymyślone przez Seldżuków w celu obrażenia swego wroga.

Raszid ab-Din Sinan Również Nazywany Starcem Z Gór

raszid ab din sinan.jpg
Następnie dla Nizarytów nastał okres pokoju w którym to kolejni przywódcy mogli skupić się na sprawach religijnych i tak też zrobili. Nie będę wam ich tutaj przytaczał, gdyż jest to nudne i zarazem dość skomplikowane. Za panowania Ala ab-Dina Muhammada Nizaryci zetknęli się z Mongołami, którzy jak możecie się domyślać nie mieli wobec nich przyjaznych zamiarów zaś jego następca Hurszach wydał im po niezdecydowanych próbach oporu większość twierdz. Alamut - stolica Nizarytów padła w 1256 roku zaś ich ostatnia twierdza Girdkuh w 1270 roku jednocześnie ich syryjska część została zmuszona do podporządkowania się sułtanowi Mameluków Bajbarsowi i tym samym państwo Nizarytów a co za tym idzie sama sekta przestała istnieć.

Pozostałości Po Ostatniej Twierdzy Nizarytów Girdkuh

girdkuh.jpg

Sułtan Mameluków Bajbars

bajbars.jpg

Wyposażenie Nizarytów

No cóż ta kwestia jest prosta otóż walczyli oraz nosili oni najzwyczajniej w świecie to co było pod ręką. W kwestii ich skrytobójców jednak to zdecydowanie nie wyglądali oni tak jak w Assasin's Creed i m.in. nie mieli ukrytych ostrzy. Tak właściwie to ich najbardziej prawdopodobny wygląd został przedstawiony w grze komputerowej Twierdza Krzyżowiec i prezentował się on tak.
assasin.jpg
Posiadali oni zapewne zamiast mieczy z uwagi na ich gabaryty oraz ciężar sztylety oprócz jednak tego małego drobiazgu wersja ta jak najbardziej mogła mieć miejsce w prawdziwym świecie, gdyż działali pod osłoną nocy, a czarny strój stanowi idealnie się w niej sprawdza, jeśli chce się pozostać niezauważonym.

Ciekawostki

1. Choć Assasin's Creed to bujdy na resorach odnośnie asasynów ( no może z wyjątkiem pierwszej części ) to jednak jest w tym ziarenko prawdy. Otóż główny bohater gry wbrew swojej nazwie często zabijał swoje cele na oczach dziesiątek gapiów w rzeczywistości było podobnie, otóż aby mieć pewność, że wróg usłyszy o ich dokonaniach eliminowali swoje ofiary w miejscach publicznych jak np. wejście do meczetu, czy rynek co bardzo często kończyło się śmiercią zamachowca.

2. Słyszeliście zapewne o tym, że rekrutów szkolono w następujący sposób, a mianowicie zostawał on odurzony haszyszem po czym transportowano go do ogrodu pełnego pięknych kobiet, wina i innych przyjemności, a następnie obezwładniano i zabierano go stamtąd. Po powrocie zaś adept chcąc za wszelką cenę wrócić do raju robił wszystko co kazał mu jego przywódca. Jest to kłamstwo, gdyż po pierwsze w twierdzy Alamut było miejsce na co najwyżej warzywniak, a po drugie tezę tę sformułował Marco Polo, który w życiu nawet nie widział na oczy ani jednej twierdzy Nizarytów.

Marco Polo

marco polo.jpg

3. Odnośnie umiejętności wspinaczki po budynkach, których pozazdrościłby niejeden Rosjanin to są to kłamstwa, otóż w rzeczywistości Nizaryci albo nie potrafili się w ogóle wspinać albo wykorzystywali do tego celu linki z kotwiczką co i tak budzi szacunek, gdyż wiem z własnego doświadczenia, że aby podciągnąć się na czymś takim trzeba nie lada siły.

4. Zapewne już wywnioskowaliście odpowiedź na pytanie czy do Nizarytów (asasynów) należeli kiedykolwiek chrześcijanie, lecz jeśli tego nie zrobiliście to odpowiedzi udzielę wam tutaj otóż NIE. Do sekty tej należeli przez cały okres jej istnienia tylko i wyłącznie muzułmańscy szyici.

W artykule użyłem zdjęć z następujących stron:
Wikipedia
Tajemnice Zakonów Rycerskich - Blox.pl
Hashashin Wikia - Fandom
kyleorton1991.worldpress.com
www.ancient-origins.net
Stronghold Wiki - Fandom

To tyle! Mam nadzieję, że artykuł wam się spodobał oraz już nie będzie tak długich przerw, gdyż naprawdę lubię dla was pisać o tej historii. Jak zawsze serdecznie proszę o zostawienie upvota, komentarza lub dołączenie do grona moich obserwujących. Pragnę jeszcze podziękować wam za to, że jesteście i wspieracie mnie, naprawdę jesteście wspaniali.

Do zobaczenia!

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!