Piękno I Zmysłowość - Historia Tańca Brzucha

in polish •  7 months ago

Czołem jest poniedziałek, czyli ulubiony dzień każdego/każdej z was, oczywiście był to sarkazm. Żeby umilić wam ten nieprzyjemny dzień opowiem wam dzisiaj o czymś prostym w porównaniu do obliczeń w korporacji i przyjemnym, czyli o tańcu brzucha. Miłej lektury!

taniecc brzucha.jpg
Historia tej oto zmysłowej czynności, rozpoczyna się w starożytnym Egipcie, gdzie została wymyślona, a następnie zaś wraz z podbojem tych terenów włączyli ją do swej kultury muzułmanie z dwóch powodów po pierwsze i chyba najbardziej oczywiste uznano taniec brzucha za świetną formę rozrywki, która nie mogła popaść w zapomnienie zaś drugi powód jest znacznie bardziej dziwny otóż w ojczyźnie faraonów ten oto taniec miał formę mistyczną tzn. tańczono go przy porodach kobiet, aby dziecko narodziło się całe i zdrowe oraz aby nic się nie stało matce, dodatkowo stosowany był również przez kapłanki pewnej bogini, co wyrażać miało modlitwę do niej i nie wiadomo czemu wyznawcy proroka Mahometa uznali, że ten taniec ma faktycznie moc mistyczną. Tak więc to była właśnie druga przyczyna dodania go do kultury islamskiej, choć samo dodanie obcej części kultury nie powinno nas to specjalnie dziwić, gdyż jak dobrze wiemy islam ma wiele elementów m.in. z innych religii np. naszego Archanioła Gabriela.

Islamska Wersja Archanioła Gabriela

islamski archanioł gabriel.jpg
Po tym jak taniec brzucha stał się częścią świata Islamu objął on dwa tory: u Arabów stosowano go jako formę rozrywki dla mężczyzn chcących odetchnąć po ciężkim dniu na bezlitosnej pustyni, zaś u Turków dalej używano go w celu zapewnienia matce szczęśliwego porodu oraz co ciekawe jako również formę rozrywki, lecz dla......... nałożnic w haremie sułtana tak, dokładnie to było bardzo specyficzne środowisko, gdzie mężczyźni mogli jedynie być od straży nie licząc oczywiście samego sułtana. Wraz z coraz większą ilością ludzi z zachodu odwiedzających kraje proroka Mahometa w XIX wieku, którzy potem po powrocie opowiadali o pięknych skąpo ubranych tancerkach taniec brzucha stał się znany na całym świecie oraz stracił swe mistyczne znaczenie na rzecz rozrywki głównie dla mężczyzn i tak jest po dziś dzień również w ojczyznach muzułmanów w tym w Turcji. Zanim zakończę tę dość krótką historię i przejdę do rodzajów tańca brzucha poruszę jeszcze temat stroju otóż jest on prosty jak 2+2=4 mianowicie w wierzeniach egipskich ale i nie tylko to co związane z religią, czy mistycyzmem musiało być jak najładniejsze i jak najmocniej przyciągać wzrok, zaś potem muzułmanie nie mieli ku temu żadnych obiekcji, a już na pewno nie mieli ich podróżnicy z zachodu.

Odmiany Tańca Brzucha

1. Klasyczny Taniec Egipski

Ta odmiana składa się aż z trzech rodzajów.

  1. Megance - jest to rodzaj, który rozpoczyna się wejściem z woalem, czyli po prostu welonem zaś kończy (zapewne nikt z was się tego nie spodziewał) zakończeniem. Charakteryzuje się niezwykłym wachlarzem technik i muzycznych interpretacji jakimi może posługiwać się tancerka i odpowiednio wykonany jest w stanie stworzyć ze zwykłego występu tanecznego wielką sztukę na miarę baletu.
  2. Taniec do tradycyjnych egipskich piosenek.
  3. Tarab - jest to taniec wykonywany do najbardziej znamienitych egipskich pieśni przede wszystkim tych niejakiej Umm Kulsum, czyli największej egipskiej kompozytorki w historii. W tym oto tańcu naprawdę nie ma przebacz tancerka musi wykazywać się nieziemskim i doskonałym dobraniem ruchów do tego co jest właśnie grane. Nie muszę chyba dodawać, ze ten rodzaj klasycznego tańca egipskiego jest najbardziej (jakby to kiedyś powiedział pewien internetowy celebryta) prestiżowy.

Umm Kulsum Najlepsza Egipska Kompozytorka Wszechczasów

umm kulsum.jpg

2. Klasyczny Taniec Turecki

Jest to taniec bardzo ale to bardzo ruchliwy przejawiający się w intensywnym przemieszczaniu się po scenie oraz m.in. ruszaniem biodrami, czy też brzuchem z prędkością światła, podskokach lub nawet elementami akrobatycznymi.

3. Beledi

Tutaj dominuje pełna wolność w tańcu może być on zarówno poważny, wesoły, spokojny jak i dynamiczny.

4. Megeance

Również bardzo trudny taniec podobny do Tarabu tylko tutaj można śmiało rzec jest dziesięć razy trudniej, gdyż muzyka się zmienia i nie muszę chyba wspominać iż każdą tancerka musi odtańczyć perfekcyjnie. Dzisiaj jest on szczególnie popularny w Rosji choć nie ma się czemu dziwić bo wiadomo zarówno Rosjanie jak i Rosjanki lubią pokazywać, że w Rosji wszystko jest możliwe pierwsza grupa m.in. robi pompki bez użycia rąk zaś druga perfekcyjnie tańczy ten trudny taniec.

5. Drum Solo

Jest to taniec wykonywany do instrumentów perkusyjnych.

6. Raqs Assaya

Jest to taniec tańczony z jedną, dwiema lub trzema laskami i co ciekawe tańczą go nie tylko panie ale również mężczyźni, lecz w zależności od płci tancerza ma on inny charakter.

7. Fellahi

Jest do tradycyjny taniec popularny wśród rolniczej społeczności północnego Egiptu (Fellahów) tańczony zarówno przez mężczyzn jak i panie, pokazujący ich codzienne życie. Oczywiście ponieważ taniec ten pokazuje codzienne życie tych ludzi to tancerki nie są tutaj skąpo ubrane, zamiast tego noszą tradycyjne ubiory tej społeczności.

Tancerka Wykonująca Taniec Fellahi W Tradycyjnym Stroju Fellahów

fellahi.jpg

8. Debka

Jest to grupowy tradycyjny taniec folklorystyczny wywodzący się z Libanu, Palestyny, Syrii i Jordanii tańczony również zarówno przez kobiety jak i panów. Tutaj również w trakcie występu noszone są tradycyjne stroje ludowe, jest on dynamiczny oraz wesoły.

Tancerze I Tancerki wykonujący Debkę

debkaa.jpg

9. Raks Tahtib

Jest to egipski taniec folklorystyczny taniec wykonywany wyłącznie przez mężczyzn, pochodzi on z Górnego Egiptu (Południowego Egiptu).

Tancerz Wykonujący Raks Tahtib

raks tahtib.jpg

10. Khaleegy

Ponownie taniec folklorystyczny, lecz różniący się od poprzedniego tym iż pochodzi z półwyspu Zatoki Perskiej oraz jest wykonywany przez panie, jednak również w stroju ludowym.

Tancerka Wykonująca Khaleegy

khaleeggy.jpg

11. Melaya Leff

Taniec wywodzący się z Egiptu, który wyraża przemiany jakie zaszły w tym państwie w XX wieku, przede wszystkim jego otwarcie na zachód oraz unowocześnienie. Strój do tego tańca bardzo się wyróżnia, gdyż wygląda on następująco:

Tancerka W Stroju Do Melaya Leff

adsa.jpg

12. Raks Shamadan

Jest to taniec brzucha wykonywany ze świecznikiem na głowie.

13. Ghwazee

Jest to taniec plemienia Romów zamieszkujących Egipt, który jest tańczony przy akompaniamencie tamburyna lub też cymbałków.

14. Andaluzyjski Taniec Arabski

Jest to nic innego jak taniec brzucha tańczony grupowo przez tancerki. Popularny był na dworach Maurów.

15. Taniec Faraoński

Kolejny zwyczajny taniec brzucha próbujący oddawać sakralny, pierwotny charakter tego właśnie tańca.

16. Shaabi

Jest to taniec wykonywany do muzyki Shaabi, który wyróżnia się dość znaczącą swobodą.

17. Belly Dance Show (Fantasy Belly Dance)

Jest to dziedzina tańca brzucha w której dominuje całkowita swoboda oraz ,,wolna amerykanka" w kwestii: stroju, rekwizytów muzyki, stylu itd.

18. American Cabaret Style

Taniec ten wykształcił się w XX wieku w USA i jest on połączeniem wielu rodzajów tańca brzucha naprawdę istne Multi Culti w świecie tańca, lecz bez zgonów multi.

19. Tribal

Kolejny taniec stanowiący połączenie wielu różnych tańców jednak nie tylko brzucha, lecz także m.in. afrykańskich.

20. Gothic Belly Dance

Zwyczajny taniec brzucha wyróżniający się jedynie gotycką muzyką oraz czarnym strojem.

21. Bellywood

Rodzaj tańca brzucha pochodzący z filmów Bollywood wyróżniający się strojem.

Tancerki W Strojach Bellywood

belly wooood.jpg

Celowo umieściłem zdjęcia jedynie przy tych rodzajach tańca brzucha wyróżniających się strojem, gdyż każdy z nas zapewne wie doskonale jak wygląda taki typowy strój do niego.

Ciekawostki

1. Z powodu tego, że w Egipcie taniec brzucha jest bardzo dochodowym zajęciem panie, które zarabiają wykonując go muszą płacić specjalny podatek, który jest jak podatek dochodowy ale nieco większy.

2. Tak właściwie to nazwa ,,Taniec Brzucha" jest błędna i została ona wymyślona przez Francuzów. Prawidłowymi nazwami jest ,,Taniec Wschodni" oraz ,,Taniec Orientalny".

Zdjęcia Do Artykułu Wziąłem Z Następujących Stron:

Prezentokracja
anotherday19.fc2web.com
Wikipedia
bazar-de-tina.webnode.fr
DevianArt
YouTube

To tyle! Mam nadzieję, że artykuł wam się spodobał, jak tak to serdecznie proszę o zostawienie upvota, komentarza lub dołączenie do moich obserwujących. Mam również nadzieję, że umiliłem nim wam ten straszny dzień jakim jest poniedziałek:) Do zobaczenia!

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Nabijałem się z tego tańca do pewnego momentu kiedy to po raz pierwszy zobaczyłem na żywo w wykonaniu chyba najlepszej tancerki w Polsce Ani Mendak - Samiry .Szczęka mi opadła i się potoczyła, byłem pod ogromnym wrażeniem kunsztu tego tańca a przede wszystkim niesamowitej koordynacji ciała ;)