Kara Śmierci Stara Jak Świat Czyli Historia Kary Ścięcia

in polish •  9 months ago 

Czołem! Dzisiaj powrócimy do mniej przyjemnych rzeczy i opowiem wam teraz historię kary śmierci, która choć wydaje się być okrutną w rzeczywistości jest naprawdę łagodna, a mianowicie ścięcia. Miłej lektury!

ścięcie.jpg
Nie wiadomo, kiedy dokładnie przeprowadzono pierwszą tego typu egzekucję w historii. Wiadomo jednak, że stosowano ją już od zarania istnienia człowieka na całym świecie i we wszystkich kulturach. Zresztą nie ma się czemu dziwić, gdyż każdy człowiek po prostu zauważył, że jak delikwenta pozbawi się tej części ciała, która mówi to przestanie się ruszać, czyli zginie. Karę tą wykonywano na trzy sposoby: mieczem, toporem lub też gilotyną. Odnośnie tego ostatniego narzędzia to pierwszy zapis o zabiciu za jego pomocą człowieka w Europie pochodzi z roku 1268, kiedy to został nią zabity Konradyn von Hohenstaufen, książę Szwabii oraz ostatni z tego rodu wraz ze swoim przyjacielem Fryderykiem z Badeni w Neapolu.

Ilustracja Pokazująca Ścięcie Mieczem

ścięcie mieczem.png

Konradyn von Hohenstaufen (Po Prawej Stronie)

konradyn.jpg

Zdjęcia Fryderyka z Badeni niestety nie mogłem nigdzie znaleźć.

Gilotyna

Badische_Guillotine.JPG
Jak zapewne doskonale wiecie gilotyna zyskała nie małą sławę w trakcie Rewolucji Francuskiej, kiedy to stracono na niej niezliczoną wręcz liczbę ludzi głównie przedstawicieli arystokracji. Szum, jaki zyskała gilotyna w trakcie tego wydarzenia sprawił, że była ona używana w kraju bagietek aż do lat 70-tych XX wieku. Urządzenie to było zdecydowanie najlepsze do wykonywania ścięcia, gdyż jej konstrukcja nie pozwalała katowi spudłować, zaś ostrze ważące 40 kilogramów ścinało głowę już przy pierwszej próbie. Najgorszym natomiast sposobem wykonywania ścięcia było wykorzystywanie do tego celu topora, lecz nie mam tutaj na myśli tego dużego, którym łatwo trafić oraz odrąbać czerep lecz takiego o ostrzy podobnym do siekiery. Wymagał on nie tylko niesamowitej zręczności, lecz także siły z uwagi na mniejsze ostrze. We wstępie artykułu napisałem, że ścięcie jest w rzeczywistości bardzo łagodne i nie jest to kłamstwo, gdyż jeśli tylko głowa odpadnie przy pierwszej próbie skazaniec umrze natychmiast bez jakiegokolwiek bólu lub też w przeciągu kilku sekund lecz już po ucięciu łba i też bez żadnego cierpienia. W prawdzie nie muszę chyba mówić, że jeśli kat trafi poniżej szyi lub nie uda mu się ściąć głowy za pierwszym razem to wtedy skazaniec odczuje przed śmiercią wielkie cierpienie ale mniejsza o to. To tyle odnośnie tej kary śmierci, wiem, że było to dość krótkie ale w ramach rękompensaty czas teraz na coś, czego długo nie było, czyli ciekawostki.

Ciekawostki

1. Dzisiaj karę śmierci poprzez ścięcie wykonuje się jedynie w Arabii Saudyjskiej, używa się do tego celu miecza, gdyż nakazuje tego prawo szariatu obok ukamienowania. Zbrodniami karanymi śmiercią w Arabii Saudyjskiej są: morderstwo, gwałt oraz co ciekawe czarownictwo.

Saudyjski Kat W Trakcie Ścinania Skazańca

saudi arabia death.jpg

2. Na terenie Stanów Zjednoczonych karę ścięcia poprzez gilotynę stosowało się jedynie w Luizjanie i to do momentu przejęcia tam władzy przez amerykanów.

3. W Chinach ścięcie stosowano do wybuchu rewolucji komunistycznej i było ono uznawane za hańbiącą śmierć, gdyż wierzono, że w jej wyniku dusza będzie tułała się po świecie zamiast trafić do krainy umarłych.

4. W II Rzeczpospolitej nie stosowano kary śmierci przez ścięcie, lecz w momencie jej upadku na jej terenach bezpośrednio wcielonych do III Rzeszy stosowano gilotynę.

Mapa Pokazująca II Rzeczpospolitą Pod Okupacją (Kolorem Szaro-Niebieskim Zaznaczone Obszary Bezpośrednio Wcielone Do III Rzeszy, Gdzie Obowiązywało Ścięcie Na Gilotynie).

gubernatorstwo.png

5. 30 czerwca 1794 roku we Francji za pomocą gilotyny ścięto Polkę Rozalię z Chodkiewiczów Lubomirską, którą oskarżono o kontakty z wrogami rewolucji.

Rozalia z Chodkiewiczów Lubomirska

rozalia chodkiewicz lubomirska.jpg

6. W Japonii w końcu XIX wieku zastąpiono ścięcie powieszeniem, lecz od momentu zaatakowania Chin aż do końca II Wojny Światowej wielu japońskich żołnierzy ścinało zarówno jeńców jak i cywili. Głośnym przypadkiem były m.in. zawody urządzone przez dwóch japońskich oficerów w Nankinie polegające na tym, kto pierwszy zetnie więcej głów chińczyków.

Japoński Oficer W Trakcie Ścinania Głowy Chińczyka W Nankinie

ścięcie w nankinie.jpg

To tyle. Mam nadzieję, że artykuł choć nieco krótki wam się spodobał oraz serdecznie proszę o zostawienie upvota, komentarza lub dołączenie do grona moich obserwujących. Do zobaczenia!

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!