Historia Masek Przeciwgazowych W Polskiej Armii

in polish •  9 months ago 

Czołem! Przepraszam, że przez dość długi czas nie było żadnego artykułu, było to spowodowane tym, że miałem dużo spraw na głowie. Teraz jednak przejdźmy do sedna. Dziś opowiem wam historię nie jednej ale wszystkich masek przeciwgazowych, jakich używała bądź nadal używa nasza armia. Miłej lektury!

Maski przeciwgazowe będę wymieniał po kolei, od tej najstarszej do najnowszej.

1. Maska Przeciwgazowa Wzór 24

wzór 24 maska.jpg
Była to pierwsza maska przeciwgazowa w historii Wojska Polskiego, oraz kopia francuskiej maski przeciwgazowej ARS 1917.

Francuska Maska Przeciwgazowa ARS 1917

ars 1917.jpg
Pierwszym producentem tych właśnie masek była firma ,,PROTEKTA" sp. z.o.o. w Radomiu, jednak nie sprostała ona zadaniu i były one koszmarnej jakości, dlatego też w lutym 1927 roku Ministerstwo Spraw Wojskowych anulowało zamówienie na nie co spowodowało upadek działalności, no ale jakby robili je dobrej jakości to by nie upadli. Co nie?
Już rok później za ich produkcje wzięła się Wojskowa Wytwórnia Sprzętu Przeciwgazowego w Radomiu, która tym razem wykonała je z odpowiednią jakością i była wytwórcą tych masek aż do wybuchu wojny. Wraz z wprowadzeniem następnej maski przeciwgazowej o której powiem zaczęto maskę przeciwgazową wz. 24 stopniowo wycofywać z armii i przekazywać ją organizacją paramilitarnym, lecz nie udało się to w 100% i tak oto we Wrześniu 1939 roku niektórzy nasi żołnierze walczyli z hitlerowskim najeźdźcą mając przy boku wz.24. W kwestii budowy nie zamierzam się rozpisywać i musicie zadowolić się tym zdjęciem oraz jej wnętrza.

Wnętrze Maski Przeciwgazowej Wzór 24

wzór 24 wnętrze.jpg

2. Maska Przeciwgazowa Wzór 32

wzór 32 maska.jpg
Następna w kolejności jest maska przeciwgazowa, której w swoim czasie zazdrościł nam dosłownie CAŁY ŚWIAT. Zapytacie się teraz pewnie: Co takiego było w niej takiego wyjątkowego? Już odpowiadam otóż posiadała matową szaro-zielono-niebieską powłokę z tkaniny ale nie to przesądziło o zazdrości reszty armii. Przesądziło o tym wnętrze maski, które było gładkie jak pupcia niemowlaka co w porównaniu do pozostałych masek przeciwgazowych, gdzie wnętrze było szorstkie niczym papier ścierny, a co za tym idzie często dochodziło do sytuacji, że przyklejały się do twarzy użytkownika i nie chciały dać się ściągnąć było naprawdę krótko i oszczędnie mówiąc ewenementem. Nie będę tutaj opisywał dokładnie tej maski, gdyż wtedy artykuł ten zapewne pojawiłby się dopiero o 1 w nocy, zamiast tego wstawię po prostu jej zdjęcia, a konkretniej zdjęcie jej wnętrza, gdyż strony zewnętrznej już widzieliście, abyście mogli przyjrzeć się jej budowie.

Ciekawostki

Choć sama maska była bardzo udana to miała jedną bardzo dużą wadę w postaci torby, która choć wykonana z tkaniny była cholernie ciężka nawet bez maski w środku.
Maska ta używana była aż do roku 1950.

Oto obiecane zdjęcie wnętrza tej maski.

wz 32 wnętrze.jpg

Torba Do Maski Przeciwgazowej Wzór 32

torba wz32.jpg
Chwila byłbym zapomniał tak właściwie to maska ta miała dwie wersje: tą którą wam przedstawiłem, oraz późniejszą, różniącą się nieco budową oraz filtrem.

Późna Wersja Maski Przeciwgazowej Wzór 32

wzór 32 maska późna.jpg

Wnętrze Późnej Wersji Maski Przeciwgazowej Wzór 32 (Jak Możecie Zauważyć Tak Właściwie Niczym Się Nie Różni)

wnętrze późnej maski wz 32.jpg

3. Maska Przeciwgazowa Wzór 38

W 1938 roku jak sama nazwa może wskazywać została wprowadzona na wyposażenie Wojska Polskiego ostatnia przedwojenna i 100% polska maska przeciwgazowa. Nie wiadomo do kiedy była używana lecz podejrzewam, że również jak w wypadku poprzedniczki do 1950, kiedy to wprowadzono nowy model, gdyż jak doskonale wiemy po wojnie Polska była całkowicie zniszczona i była w trakcie odbudowy, tak więc kwestia masek przeciwgazowych została zepchnięta na dalszy tor. Wróćmy jednak do samej maski. Była ona udana tak jak swoja poprzedniczka i wyglądała tak.
maska przeciwgazowa wzór 38.jpg
Zapewne zastanawiacie się teraz do czego służył ten dzyndzel po komorą zaworu? Odpowiedź brzmi: jest to nic innego jak zawór wydechowy, dzięki któremu maska ta była lepsza od jakiejkolwiek maski niemieckiej i raczej nie powinien nas dziwić fakt, że kiedy to nasze państwo upadło i wojownicy Hitlera odkryli te maski to wiele z nich zabrali i zapieczętowali odpowiednimi niemieckimi oznaczeniami oraz napisami. Tutaj macie pozostałe zdjęcia tej rzeczy.
maska wz38 tył.jpg
maska wz38 bok.jpg
maska wz 38 wnętrze.jpg
maska wz 38 przód.jpg

4. Maska Przeciwgazowa OM-14

om-14.jpg
W 1950 roku została wprowadzona na wyposażenie tym razem już Ludowego Wojska Polskiego kolejna maska przeciwgazowa OM-14 o której genezie mówiłem w poprzednim artykule. Różniła się ona od przedwojennych tym, że była ona kapturowa tzn. zamiast jedynie twarzy okrywała ona całą głowę. Jeśli ktoś chce poczytać o jej budowie to ponownie zapraszam do poprzedniego artykułu, gdyż uważam, że nie ma sensu się powtarzać. Dopowiem jeszcze tylko, że wycofano ją z użycia w 1980 roku, kiedy to już całkowicie zastąpiła ją następna maska przeciwgazowa oraz umieszczę zdjęcie jej wnętrza, którego nie było poprzednio.
om14 wnętrze.jpg

5. Maska Przeciwgazowa MUA

mua gasm mask.jpg
Ponownie nie widzę sensu pisania tego samego, gdyż o tą maskę również opisałem w poprzednim artykule. Wspomnę jedynie, że była ona używana od 1960 roku do lat 90-tych. Zdjęcia wnętrza nie umieszczam, gdyż wygląda dokładnie tak samo jak w przypadku OM-14.

6. Maska Przeciwgazowa MP-4

mp 4 gas mask.jpg
Pierwsza oraz jak do tej pory jedyna maska przeciwgazowa policzkowa używana przez Wojsko Polskie i bardzo dobrze, gdyż jak mówię jest to maska policzkowa, a takie maski są niczym innym jak największym błędem w historii masek przeciwgazowych. Już odpowiadam dlaczego. Otóż maski te posiadają dwa filtry umiejscawiane po bokach, w założeniu taka konstrukcja miała rozdzielać niebezpieczne gazy oraz sprawić, że wymiana filtrów będzie rzadsza. W praktyce jednak filtry te tracą swoje właściwości po znacznie krótszym czasie niż normalne. Nie to jednak jest największą wadą tego typu masek, jest nią natomiast to, że filtry te wkłada się do wewnątrz i jest trudniejsze niż odkrycie sensu wszechświata tak więc jeśli będziecie kiedyś w chmurze niebezpiecznego gazu i wyczerpią wam się filtry w tego typu masce jedyne co wam pozostaje to zmówić ,,Ojcze Nasz". Dobra wyjaśniłem wam czym są maski przeciwgazowe policzkowe tak więc wróćmy do tego modelu. Produkowany był od 1973 roku do lat 90-tych i był o wiele gorszą kopią amerykańskiej maski przeciwgazowej M17, gdyż nie posiadał ani kaptura na głowę ani systemu do przyjmowania płynów.

Maska Przeciwgazowa M17

m17 gas mask.jpg

Maska Przeciwgazowa M17 Z Założonym Kapturem

m17 kaptur.jpg

Wnętrze Maski Przeciwgazowej MP-4

20180821_112402_HDR.jpg
Jako ciekawostkę dodam jeszcze, że na początku lat 90-tych powstała MP-4B, była to wersja MP-4, która posiadała już system do przyjmowania płynów, jednak wyprodukowano ich zaledwie 300.

Maska Przeciwgazowa MP-4B

mp4b.jpg

7. Maska Przeciwgazowa MP-5

mp5 gas mask.jpg
W latach 90-tych Wojsko Polskie uznało, że czas najwyższy wprowadzić nową maskę przeciwgazową i tak oto powstała MP-5 używana aktualnie przez naszych żołnierzy. Co to dużo mówić maska jest jak najbardziej udana, jej wielkimi zaletami jest system do przyjmowania płynów oraz zintegrowany wizjer zamiast dwóch osobnych co znacznie poprawia widoczność. Jej jedyną wadą jest to, że wiele innych armii używa masek z dwoma filtrami z boku zaś nasza ma jedynie jeden, dodatkowo z przodu ale i tak naprawdę nie ma co narzekać.

8. Maska Przeciwgazowa MP-6

MP-6.png
W 2012 roku opracowano nową maskę przeciwgazową MP-6, która jak widzicie posiada już miejsce na dwa filtry z boków z czego nie trzeba koniecznie nosić naraz dwóch, gdyż w wypadku braku filtra zawór pozostaje zamknięty. Z czasem ma ona zastąpić MP-5, jednak idzie to naprawdę delikatnie mówiąc żółwim tempem. Niestety jednak możecie również zauważyć, że posiada dwie szybki zamiast jednego wizjera, lecz spokojnie, gdyż zaledwie rok temu zaprezentowano to.

9. Maska Przeciwgazowa MP-6T

Jest to nic innego jak maska przeciwgazowa MP-6 z jednym dużym wizjerem i w momencie jej wejścia na wyposażenie armii będzie to najlepsza maska przeciwgazowa na świecie, której ponownie będą nam zazdrościć wszyscy inni. Niestety jednak obecnie nasze wojsko jest jakie jest i zanim zatwierdzi te wszystkie dokumenty potrzebne do jej wprowadzenia oraz wyprodukuję odpowiednią ich ilość to podejrzewam, że reszta świata zdąży już wprowadzić na szeroką skalę maski przeciwgazowe z czterema filtrami w których można będzie jeść.

To tyle. Mam nadzieję, że artykuł wam się spodobał. Jak tak to serdecznie proszę o zostawienie upvota, komentarza lub dołączenie do grona moich obserwujących. Do zobaczenia!

MP-6.T.jpg

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!