Historia Kościoła Mariackiego W Krakowie

in #polish6 years ago

Czołem! Z powodu tego, że dzisiaj niedziela i niektórzy wybierają się do kościoła to postanowiłem , że opowiem wam historię jednej z najsłynniejszych o ile nie najsłynniejszej tego typu budowli w Polsce. Miłej lektury!

bazylika.jpg
Historia tej oto budowli, którą zapewne większość z was kojarzy rozpoczęła się w latach 1290-1300, kiedy to wzniesiono wczesnogotycki kościół halowy, konsekrowany około 1320 lub 1321 roku. Nie był to jednak koniec budowy tej świątyni, wprost przeciwnie, był to dopiero początek. W latach 1355-1365, czyli w dziesięć lat wzniesiono obecne prezbiterium, dzięki fundacji Mikołaja Wierzynka.

Mikołaj Wierzynek

mikołaj wierzynek.jpg
Kolejny etap budowy świątyni miał miejsce w latach 1392-1397, wtedy to z uwagi na to, że wewnątrz w dzień było ciemno jak w nocy polecono Mikołajowi Wernerowi lepsze doświetlenie kościoła. Mistrz w tym celu obniżył mury naw bocznych oraz wprowadził w magistralach duże otwory okienne zmieniając tym samym halowy układ świątyni na bazylikowy.
W pierwszej połowie XV wieku zostały dobudowane kaplice boczne, które w większości były dziełem Franciszka Wiechonia z Kleparza. W tym samym czasie na wskutek niebezpiecznych czasów jakie panowały została podwyższona północna wieża, aby w razie oblężenia Krakowa żołnierze lub też strażnicy miejscy mogli ją wykorzystać do walki z najeźdźcą. Roku Pańskiego 1478-ego natomiast cieśla Matias Heringkan umieścił na wieży hełm, na nim zaś w 1666 roku umieszczono złoconą koronę. Jeśli ktoś nie ma absolutnie zielonego pojęcia co to hełm (w sensie budowla, a nie nakrycie głowy) to umieszczam tutaj zdjęcie.

Hełm

hełm kościelny.JPG
Czym byłby Kościół Mariacki bez Ołtarzu Wielkiego Wita Stwosza? Zapewne nie tym co teraz, dlatego teraz jedno zdanie o nim. Otóż został on w nim wybudowany pod koniec XV wieku.

Ołtarz Wielki Wita Stwosza

ołtarz wita stworza.jpg
Na początku XVI wieku polscy rajcy zaczęli się domagać spolszczenia Kościoła Mariackiego, gdyż należał on do gminy niemieckiej. Tak dokładnie, na początku ta właśnie piękna budowla nie była do końca polska. W opozycji do nich stanęli niemieccy burmistrzowie miasta: Cipsar, Morsztyn, Ajchler oraz Szyling, którzy nie chcieli tak łatwo oddać swego majątku. Spór był tak głośny, że wmieszał się do niego nawet sejm, który w 1537 roku pod naciskiem szlachty uznał edyktem Zygmunta I, że od teraz poranne nabożeństwa niemieckie zostaną ograniczone do poobiednich.
Kolejny etap budowy świątyni miał miejsce w XVIII wieku, kiedy na polecenie Jacka Augusta Łopackiego, który był archiprezbiterem wnętrze zostało przebudowane w stylu późnego baroku. Autorem tych właśnie zmian był Francesco Placidi. W trakcie przebudowy wymieniono 26 ołtarzy, sprzęt, wyposażenie, ławy, obrazy, dobudowano późnobarokową kruchtę, a ściany ozdobiono polichromią, która wyszła spod pędzla Andrzeja Radwańskiego.

Wygląd Kruchty (Nie Jest To Ta Z Kościoła Mariackiego)

kruchta.jpg
Ostatni etap budowy miał miejsce w latach 1887-1891, wtedy pod kierunkiem Tadeusza Stryjeńskiego wprowadzono do wnętrza wystrój neogotycki. Świątynia zyskała nową polichromię, której autorem był sam Jan Matejko, zaś Stanisław Wyspiański oraz Józef Mehoffer byli autorami witraży w prezbiterium i nad organami głównymi.

Tadeusz Stryjeński

tadeusz stryjeński.jpg

Jan Matejko

Jan_Matejko.JPG

Stanisław Wyspiański

stanisła wyspiański.png

Józef Mehoffer

józef mehoffer.jpg
Od tego właśnie momentu Kościół Mariacki wygląda tak jak dzisiaj.

Teraz pozwólcie, że zaprezentuje wam zdjęcia wnętrza świątyni, pomijając przy tym te zewnętrznej części, gdyż już ją widzieliście na początku.

mariacki wnętrze.jpg

chór.jpg

prezbiterium.JPG

sklepienie.jpg

krucyfiks.jpg

okna.jpg

Ciekawostki

1. Początkowo w miejscu Kościoła Mariackiego stał murowany kościół romański ufundowany w latach 1221-1222 przez biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża, który to z kolei zastąpił poprzednią świątynię drewnianą. Kościół ten jednka został zniszczony podczas najazdu mongołów.

Iwo Odrowąż

iwo odrowąż.PNG

2. W 1443 lub 1442 roku miało miejsce silne trzęsienie ziemi, które spowodowało runięcie sklepienia Kościoła Mariackiego.

3. 18 kwietnia 2010 roku w świątyni odbyła się uroczystość pogrzebowa Lecha Kaczyńskiego oraz jego żony Marii Kaczyńskiej.

To tyle. Mam nadzieję, że artykuł wam się spodobał, jak tak to serdecznie proszę o zostawienie upvota, komentarza lub dołączenie do grona moich obserwujących. Do zobaczenia!

Coin Marketplace

STEEM 0.30
TRX 0.12
JST 0.034
BTC 63475.77
ETH 3117.23
USDT 1.00
SBD 3.94