Portfel na Steemicie - Wprowadzenie i kluczowe terminy

in #polish2 years ago (edited)

1.png

Steemitowy Portfel


Dla nowego użytkownika zrozumienie portfela (ang. wallet) na Steemicie może być nie lada wyzwaniem! Wchodzi w grę wiele kategorii wskazujących, gdzie na koncie osobistym znajdują się dwie różne kryptowaluty. Opiszemy dzisiaj z grubsza jak portfel działa, wyjaśniając, co oznaczają poszczególne kategorie i pomagając ci zrozumieć związane z nimi terminy.

„Zaraz, zaraz, jaki mój portfel?!“ Zakładka portfela to jakby twoje własne Steemitowe konto bankowe. Tutaj możesz śledzić ile zarobiłeś STEEM i SBD, przesłać je innym użytkownikom Steemita, zdeponować lub wypłacić.

WalutaOpis
2.gifSTEEM - to główna waluta na Steemit.com. Jest to kryptowaluta lub „token“ bardzo podobny do Bitcoina. Możesz zdobyć STEEM poprzez blogowanie, komentowanie i głosowanie na Steemitowe posty. Ta sekcja portfela pokazuje twój „płynny“ STEEM, co oznacza, że te tokeny możesz wypłacić w każdej chwili. Możesz również przenieść STEEM do SP w ramach procedury zwanej „Powering Up“, czyli doładowaniem siły głosu. (Dowiedz się więcej na ten temat poniżej).
3.gifSTEEM Power - (lub SP) jest taki sam jak STEEM. SP jednakże decyduje o tym, jak duży jest twój wpływ na społeczność Steemita. Im więcej masz SP, tym więcej jest wart Twój głos. W przeciwieństwie do płynnego STEEM z rubryki powyżej, SP jest zablokowany, chyba że klikniesz „Power down“ („Rozładuj siłę głosu“) (Dowiedz się więcej na ten temat poniżej).
4.gifSteem Blockchain Dollar - (lub SBD) to waluta dodatkowa na Steemit.com. Pod względem wartości SBD są zaprojektowane (algorytmicznie) w wysokości około 1,00 USD. Możesz zarobić SBD blogując i komentując na Steemit.com. Podobnie jak w przypadku STEEM ta część portfela zawiera walutę płynną, co oznacza, że możesz wypłacić te tokeny w dowolnym momencie. Możesz także „przekonwertować“ swoje SBD na STEEM (jest to wymiana, która zajmuje kilka dni).

  • Savings, czyli Oszczędności - ta opcja zapewnia dodatkową warstwę zabezpieczenia portfela. Tutaj możesz przechowywać płynne STEEM i SBD. Jeśli zdeponowałeś kryptowaluty w Oszczędnościach, ich wypłacenie trwa 3,5 dnia. (STEEM i SBD w sekcji Oszczędności nie zwiększają siły twojego głosu).

  • Estimated Account Value, czyli szacunkowa wartość konta - pokazuje całkowitą wartość wszystkich twoich STEEM + SBD = w dolarach amerykańskich. Liczba ta zmienia się dwadzieścia cztery godziny na dobę. Dlaczego? Wartość STEEM zmienia się każdego dnia, gdy ludzie nim handlują. Jeśli jesteś ciekawy, ile 1 token STEEM jest wart w tym momencie, kliknij tutaj!

5.jpg

  • Power Up (Doładuj siłę głosu) - Jeśli posiadasz płynne tokeny STEEM, możesz je przenieść do SP w ramach procedury zwanej „Powering Up“ (Doładowanie siły głosu). Zwiększa to siłę twojego głosu i wysokość możliwego do zdobycia wynagrodzenia za kuratorstwo.

  • Power Down (Rozładuj siłę głosu) - możesz zamienić SP w płynny STEEM w procesie zwanym „Powering Down“ (Rozładowanie siły głosu). Dążąc do tego, aby cała sieć była bezpieczna i stabilna, proces konwersji SP na STEEM odbywa się w 13 ratach w ciągu 13 tygodni. Każdego tygodnia 1/13 twojej sumy SP stanie się płynna. Ważne przypomnienie - Twoja siła głosu zmniejsza się co tydzień w miarę postępu procedury rozładowania. (Ten proces można zatrzymać w dowolnym momencie.)

  • Transfer (Przelew) - ta operacja nie jest skomplikowana. Tutaj możesz przelać płynny STEEM i SBD do dowolnego innego użytkownika Steemita albo zewnętrznego kantoru kryptowalut / portfela. Po prostu kliknij małą strzałkę i wybierz „Transfer“ („Przelej“). Zostaniesz poproszony o podanie kwoty, którą chcesz przelać wraz z kontem, na które przenosisz kryptowalutę.

Zajrzyj na stronę FAQ Steemit, aby uzyskać więcej informacji!


6.png

Dziękujemy za przeczytanie! Mamy nadzieję, że ta instrukcja obsługi portfela na Steemicie okaże się pomocna.


4.gifArtykuł powstał jako tłumaczenie tekstu angielskiego @sndbox. Grafiki zostały zaadaptowane dla polskiej społeczności.
Wielkie dzięki dla @assayer za korektę tekstu.
ST

Sort:  

Super artykuł, w końcu mam jako takie pojęcie czym różnią się poszczególne elementy i jakie mają zastosowanie :D

Dzięki!!!

Dziękuję! Cieszę się, że ta seria poradników się podoba.
Następnie z większą przyjemnością tłumaczę artykuły @sndbox.

Mam pytanie, jak można zamienić SBD na STEEM? Z poradnika wynika iż jest taka możliwość ale nie widzę nigdzie opisanej procedury.

Do niedawna portfel miał opcję "convert to STEEM/SBD". Teraz nie jest dostępna/znikła. Prawdopodobnie z powodu kursu SBD.
Podczas korzystania z tej funkcji STEEM zmienił się na SBD i na odwrót. STEEM zniknął i została utworzona ta sama ilość SBD i na odwrót.
Podczas wymiany na lokalnym Markecie lub na giełdzie ani STEEM, ani SBD nie powstają lub nie znikają. Tylko istniejące STEEM są sprzedawane / wymieniane na istniejące SBD i na odwrót.

Dowód na istnienie funkcje np. W tym artykule.

Bardzo fajny artykuł. Mam jeszcze pytanie, mam kilka steem na giełdzie i chciałbym sobie je przelać na steemit. Jak to zrobić? Giełda to binance. Pozdrawiam

Przyznaję, że nie używam Binance, ale powinieneś znaleźć opcję "Wybierz" lub "Prześlij"
Na Steemit czacie z pewnością znajdzie kogoś, kto ci doradzi.

dziękuje bardzo:)

Bardzo fajnie i przejrzyście zrobiony artykuł dobra robota :)

Dziękuję! Cieszę się, że Ci się podoba.

Bardzo przydatne informacje. Dzieki bardzo i również zapraszam do mnie :p

Hej, czy z oszczędności da się cofnąć spowrotem na steem dolars czy muszę je wypłacić i czekać 3 dni ?

Przeniesienie oszczędności trwa trzy dni, ten czas nie może być skrócony w jakikolwiek sposób.

Twoje poradniki to taki must have do przeczytania na początku przygody. Dzięki!

Te poradniki są @sndbox'a. Nasze jest tylko tłumaczenie i nie pracuję nad nim sam.

Proszę bardzo!
Cieszę się, że te poradniky @sndbox'u ludzie czytają i mogą im pomóc.

Za kilka dni artykuł przeczytam jeszcze raz...skomplikowany ten system ;) Dzięki :)

To nie jest takie skomplikowane, wymaga czasu. Ponowne czytanie nie jest złą rzeczą.
Dziękuję, cieszę się że to tłumaczenie ci się podoba.

Świetny artykuł. Pomógł mi sporo przez niego zrozumiałem. Dziekuję

Dziękujemy. I dlatego tłumaczymy te artykuły na język polski.

dzieki za przydatny poradnik

Proszę bardzo! ;) Po prostu tłumaczymy.