Blockchain i kryptowaluta - Ilustrowane wprowadzenie

in #polish3 years ago (edited)

1.png

Czym jest kryptowaluta?


Kryptowaluta to cyfrowa waluta, która jest tworzona, przechowywana i rozprowadzana za pośrednictwem sieci online. (Zwana także wirtualną walutą, cyfrowymi pieniędzmi lub tokenami).

  • Słowo krypto pochodzi od „kryptografii“, która jest praktyką bezpiecznej komunikacji. Kryptografia jest wszędzie wokół nas. Jest to pomysłowa forma szyfrowania danych, stosowana w różnych okresach historycznych, począwszy od otoczonej złą sławą maszyny Enigma z II wojny światowej do bezpiecznego przeglądania dzisiejszych stron internetowych.

Czym jest blockchain?


Blockchain to taka specjalna technologia. Jest to nowa infrastruktura do przechowywania danych i fundament dla walut cyfrowych, takich jak Bitcoin i STEEM. Zamiast polegać na centralnym serwerze, na którym są gromadzone i przez który muszą przechodzić wszystkie twoje dane, blockchain pozwala wielu „centrom“ na jednoczesną dystrybucję i sprawdzanie przychodzących informacji. Jest to bardzo zmyślny i bezpieczny mechanizm, mogący służyć nie tylko do wytwarzania kryptowalut, ale także do rozwiązywania problemów społecznych na szerszą skalę.

2.jpg

Jak powstaje blok?


Czym więc właściwie jest blockchain i jak wygląda? Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób ta pomysłowa sieć się rozwija, najpierw musimy wiedzieć, jak jest ona składana w jedną całość. Zanim pojedynczy „blok“ („block“) zostanie dodany do całego „łańcucha“ („chain“), musi zawierać cztery podstawowe dane:

3.jpg

  1. Identyfikacja : Kod identyfikujący, zwany także „hash“
  2. Lokalizacja czasowa : numer hash z poprzedniego bloku, zapisany w porządku chronologicznym
  3. Transakcje : wszystkie transfery między nadawcą i odbiorcą
  4. Klucz publiczny : identyfikuje zarówno nadawcę, jak i odbiorcę

4.jpg

Składanie łańcucha


Sam „łańcuch“ funkcjonuje jak supernowoczesny rejestr. Czym jest rejestr? Pomyśl o książce z biblioteki. Rejestr to ten mały żółty kawałek papieru schowany za tylną okładką. Jest to utrwalona lista osób, które pożyczyły książkę w przeszłości. Jest to także kalendarium, które rejestruje termin zwrotu książki, która ma zostać oddana do biblioteki wraz z imieniem i nazwiskiem osoby, która pożyczyła książkę. W tym przykładzie widać, że im więcej czytelników książek, tym bardziej sprawdzony i zabezpieczony staje się łańcuch informacji.

5.jpg

Kto w takim razie to wszystko łączy w całość?


Łańcuchy są budowane przez sieć superkomputerów na całym świecie. Wspólnie nadzorują one rozbudowę blockchaina. Pojedynczo każdy komputer ma te same uprawnienia, jak wszystkie pozostałe (stąd ich angielska nazwa „peers“, oznaczająca min. osoby o tym samym statusie). (Inne nazwy to: węzły, świadkowie lub górnicy - w zależności od rodzaju blockchaina, na którym działają.)

W przypadku blockchaina STEEM - ci twórcy sieci nazywani są „świadkami“. Świadkowie STEEM są wybierani poprzez głosowanie całej społeczności Steemit. Osoby te przedstawiają swój program działania, który ma im zjednać wyborców i są zaufanymi członkami społeczności. (Chcesz się dowiedzieć więcej? Kliknij tutaj /w języku angielskim/.)

Szybszy, silniejszy, zbiorowo niezależny.


Dzięki tej nowej infrastrukturze przechowywanie danych może być dużo bezpieczniejsze i tańsze, a ich rozpowszechnianie o wiele sprawniejsze. W globalnej gospodarce, która opiera się na codziennym przetwarzaniu danych na coraz większą skalę - blockchain okazuje się być jedną z najbardziej rewolucyjnych technologii w erze internetu. W kolejnych postach będziemy rozmawiać o wielu sposobach, na jakie ten rozrastający się ekosystem przekształca kolejne gałęzie gospodarki, wprowadzając internet w XXI wiek.

Dziękuję za przeczytanie!

6.gifArtykuł powstał jako tłumaczenie tekstu angielskiego @sndbox. Grafiki zostały zaadaptowane dla polskiej społeczności.
Wielkie dzięki dla @assayer za korektę tekstu.
ST

Sort:  

Seria postów poradniki @sndbox została przygotowana w taki sposób, aby pomóc osobom rozpoczynającym przygodę z kryptowalutami w zapoznaniu się z tajnikami Steemita i ekosystemu, stworzonego w oparciu o blockchain. Jeśli masz pytania dotyczące związanych ze Steemitem komponentów lub systemów, daj znać tutaj w komentarzach - i wierzę, że zawsze znajdzie się ktoś, kto odpowie i doradzi.

aż się miło czyta takie rzeczy z takimi fajnymi grafikami :)

@Sndbox ma naprawdę świetne grafiki. I całkiem łatwe do edycji, nie muszę kłopotać @voronoi każdą grafiką.
Z gifami będzie gorzej, ale albo poradzę sobie, albo ktoś mi doradzi w steemit-chat.

Ekstra, czekam na ciąg dalszy.

Dziękuję.
Będzie, wkrótce (za kilka dni).

Coin Marketplace

STEEM 0.20
TRX 0.02
BTC 9187.25
ETH 238.25
USDT 1.00
SBD 1.00