20.9km dookoła wyspy Portland Jurrasic Coast UNESCO

in polish •  last year  (edited)

Pomysł na zwiedzenie pieszo całego Jurassic Coast narodził się już dawno, niestety zawsze coś kolidowało z realizacją planów. Raz pogoda, raz sztormy i duże przypływy, a niekiedy po prostu brak czasu. Od jakiegoś miesiąca żyłam angielską pogodą, która tak samo długo już nas rozpieszcza. Niedziela 3 czerwca wydawała się być dniem idealnym na rozpoczęcie naszej przygody. 20'C, czyste błękitne niebo i odpływ, który tak bardzo udogodnił nam przemieszczanie się po skałach, kiedy zbaczałyśmy z trasy.

W roku 2001 na listę natury UNESCO, został wpisany szlak wybrzeża Jurajskiego, które tworzą niesamowitą scenerię skalną. Należą do nich :

  • Old Harry's Rocks
  • Lulworth Cove
  • Durdle Door
  • Chesil Beach
  • Portland Bill oraz
  • Golden Cap

Przed nami ponad 20 km po kamieniach i skałach, szlakiem wybrzeża Jurajskiego, które tworzy niesamowitą scenerię skalną. Nasz niezbędnik podróżnika wyposażony był przede wszystkim w mapy, apteczkę, 3 power banki, 2 kamery GoPro, aparat i telefony oraz w kalorie i energię, o które zadbało Nutri-Go.

Do miejsca docelowego dojechałyśmy samochodem, z tamtąd udałyśmy się już według szlaku na mapie, aby dostać się na szczyt samej wyspy.

Dotarłyśmy pod wyspę i teraz kierujemy sie według określonego szlaku Coast Path, od strony północnej wyspy wychodząc na sam szczyt, by juz stamtąd podążać wybrzeżem do celu.

Za nami rozciąga się wspaniały widok z lewej na Chesil Beach a z prawej na Port Portland.

A z góry wygląda to wszystko tak!

Dalej trzymając się północnej części wyspy kierujemy sie ku szczytowi.

Dodam, iż na wyspie znajduje się chyba najbardziej znane więzienie w Anglii. Ogromny szary budynek, otoczony wysokim murem z drutem kolczastym... nooo gdyby nie ten mur chłopaki mieliby widoki świetne :D

O WYSPIE

PORTLAND

Jest wyspą połączoną z lądem tylko przy Chesil Beach i Ferry Bridge, co właściwie oznacza, że Portland jest bardziej połwyspem, natomiast wszystkie mapy nazywają "Wyspą Portland" a miejscowi po prostu Wyspą.

To bryła wapienia jurajskiego o wymiarach: 6 km długości i 2,7 km szerokości i wznosząca sie na wysokości 400 stóp n.p.m

Wyspa słynie z wielu rzeczy, m.in. z kamieniołomów i marmurów portlandzkich, z których zbudowano m.in. Pałac Buckingham i Katedrę Św. Pawła. Kamień portlandzki był i jest wykorzystywany do wielu znanych budowli na świecie np. ONZ w Nowym Jorku.

Portland jest również znane na całym świecie ze swoich żeglarskich wód. I to właśnie tutaj w 2012 roku podczas zawodów żeglarskich na Igrzyskach Olimpijskich Biało-Czerwoni zdobyli medale

Pierścienie Olimpijskie, ktore znajdują się na północnej części wyspy, również zostały wykonane z tutejszego kamienia.

Dotarłyśmy na szczyt wyspy i teraz juz całkiem nie trzymając sie szlaku schodzimy w dół (ok. 30minut) Było warto!

Widok z góry, cel: ta mała dzika plaża.

I tutaj pierwszy postój. Oraz 1/3 wyspy za nami.

Z tego miejsca już całkiem na dziko nie wiedząc tak naprawdę co nas czeka po drodze,
około godziny poprzez skały i kamienie brzegiem morza podążamy do kolejnego punktu na mapie. Jesli byłby przypływ, niestety nie byłoby szans na pokonanie tej trasy dołem, musiałybyśmy ponownie wyjść w górę i udać się za szlakiem, który prowadzi górą.

Docieramy do Church Ope Cove - ten widok chyba nigdy mi się nie znudzi. Uwielbiam tę plażę, te chaty, ktore dodają niepowtarzalnego charakteru temu dzikiemu i nieokiełznanemu miejscu. Za to, że możesz tutaj obserwować dziką naturę, podziwiać krajobrazy, albo po prostu rozkoszować się chwilą.

Z tego miejsca trzymając sie już szlaku Coast Path kierujemy się w stronę Portland Bill - najbardziej wysunięty punkt na wyspie.

Połowa wyspy za nami!!!

Dochodząc do Portland Bill

Znajdują się tutaj 3 latarnie morskie, z czego jedna jest czynna cały czas. Latarnia wyróżnia się biało czerwonymi paskami, stojąca na wysokości 41 metrów. Prowadzi statki zmierzające do Weymouth&Portland przez te niebezpieczne wody.

Portland Bill jest jednym z najpopularniejszych miejsc w Portland, a główną atrakcją jest właśnie działająca latarnia morska Portland Bill. Obecnie w latarni znajduje się muzeum.
Bill to naturalnie piękne miejsce, ale też bardzo niebezpieczne dla żeglugi zwłaszcza podczas mglistej pogody lub w nocy. Tutaj fale rozbijają się o skały o niewyobrażalnej wysokosci.

"Portland Bill i Chesil Beach to cmentarzysko wielu statków, które nie dotarły do ​​Weymouth lub Portland Roads."

Opuszczając to piękne miejsce i trzymajac sie mapy oraz szlaku kierujemy się w stronę Chesil Beach Uważa się, że ta plaża należy do najładniejszych plaż w Wielkiej Brytanii i jest jedną z integralnych części wybrzeża Jurassic Coast.

Przed nami ponad 3godziny drogi aby zdążyć przed zachodem słońca na Chesil i rozkoszować sie tym pieknym widokiem.

Za sobą w tle zostawiamy widok na Portland Bill i wzdłuż olbrzymich skalnych ścian raz górą raz dołem podążamy do celu.

Można powiedzieć, że jesteśmy na szczycie i patrzymy na najwspanialszy widok na Chesil, w piękną pogodę tak jak dzisiaj ten widok rozciaga sie na półtorej kilometra i wyglada wspaniale.

Plaża Chesil

Chesil Beach ma 28km długości, 160 m szerokości, i 12m. wysokości. Jest to żwirowo-kamieniste tombolo najwieksze w UK i podobno najdłuższa plaża na świecie, a także jedna z najładniejszych plaż w Anglii. Jest nienaturalnie prosta i spójna wzdłuż jej długości. Plaża ta została uznana za jeden z siedmiu cudów świata. Starsi lokalni mieszkańcy mówią, że pojawiła się z dnia na dzień. Przejście tą plażą jest naprawdę ciężką pracą dla nóg, ponieważ stopy zanurzają sie w kamieniach. Trudno jest chodzić, trudno jest usiąść, trzeba być bardzo ostrożnym blisko wody ponieważ prąd jest bardzo silny.
W odleglosci 2metrów od brzegu jest juz widoczna rafa koralowa. (będąc tutaj mozna zarezerwować wycieczkę łodzią, gdzie dno jest szklane, a łódź jest otwarta, więc jedyne co potrzeba, to tylko dobrej pogody)
Jest to miejsce idealne do nurkowania. Sezon zaczyna się juz bardzo wczesną wiosną.
Jest to również ulubiona plaża rybaków.

Ponad 10mil miliardów kamyków i ogromne fale w sezonie sztormowym zmieniają widoki na Chesil w dramatyczne.

Jednak bez wątpienia jest to idealne miejsce na wschody i zachody słońca. Cichy relaksujacy i refleksyjny pobyt na tej plaży z dźwiękami fal rozbijających sie o kamienie. Mozna naprawdę byc w kontakcie z pięknem tego miejsca.

Udało nam się przejść całą wyspę dookoła w 7godzin. To było niesamowite przeżycie i doświadczenie, mnóstwo pięknych widoków, zapierających dech w piersiach, cudownych roslin i dzikich zwierząt. Dużo adrenaliny zaserwowałyśmy sobie podczas tej wędrówki. W planach jest kolejne miejsce z listy UNESCO :)

Do zobaczenia zatem w kolejnej podróży.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

World of Photography
>Visit the website<

You have earned 6.50 XP for sharing your photo!

Daily Stats
Daily photos: 1/2
Daily comments: 0/5
Multiplier: 1.30
Block time: 2018-06-17T23:46:54
Account Level: 3
Total XP: 618.23/800.00
Total Photos: 51
Total comments: 5
Total contest wins: 7
And have also received a 1.20 percent upvote.

Follow: @photocontests
Join the Discord channel: click!
Play and win SBD: @fairlotto
Daily Steem Statistics: @dailysteemreport
Learn how to program Steem-Python applications: @steempytutorials
Developed and sponsored by: @juliank

Mega Fotki Mega Wpis jeśli tam kiedyś dotrę to na pewno wrócę do tego Postu.

Szacun za Mapę obecna młodzież nie wie co to, to jest...

Bardzo mi miło. Dziękuję. Życzę Ci, żebyś tu kiedyś byl:) To miejsce jest dzikie, surowe i przepiękne, nie potrafię inaczej tego opisać. :)

Super, podobny szlak jest po drugiej stronie kanału Cote d'Opal z klifami Le Gris Nez i Cap Blanc-Nez nieco dalej, ale muszę przyznać, że Twój ciekawszy :)

Dziękuję bardzo! Jak skończę Jurrasic Coast to wtedy sięgnę okiem, tzn. nogami za kanał ;)
Pozdrawiam serdecznie.

Świetna wyprawa dziewczyny. Pozdrawiam i życzę kolejnych ciekawych wrażeń.

Dziękuję w imieniu swoim i koleżanki:) Również Pozdrawiam.

7 godzin w towarzystwie piękna..
zazdroszczę widoków i podziwiam krajobrazy razem z wami,
dzielne dziewczyny
super to opisałaś, :) jakby sie tam było.
oprowadziłaś nas aż do zachodu słońca..
cudnie tam

Dziękuję Różyczko❤ Cieszę się, że Ci się podobało. To była naprawdę hardcorowa wyprawa, strome klify, śliskie skały, z jednej strony byłam lekko przerażona, bo było bardzo niebezpiecznie, i każdy ruch musiał być przemyślany, byłam odpowiedzialna sama za siebie. Z drugiej strony tak bardzo mnie kusilo zeby podnieść sobie adrenalinę 💁wiesz... takie górskie ADHD😂😂😂
Mam coś specjalnie dla Ciebie⬇ poza programem UNESCO 😳😂

jest i kieliszek!
byłyście przygotowane NA WSZYSTKO!
haha
następnym razem idę z Wami!

Pięknie tam! Latarnia i łódki, widoki...bajka. Zazdroszcze.

Dziękuję Ci bardzo za komentarz i resteem. Ogromnie to doceniam

Jestem pełen podziwu za czas, jaki musiałaś włożyć w zrobienie tego posta.

Ślicznie to wszystko wygląda - fajny opis, świetne zdjęcia, pasja - to jest to, czego tu szukam :)

Pozdrowionka i super dzionka :)

Piotr.

PS: resteem i upik na szczęście.

Kolejny resteem🙈 tak sie cieszę, że to zauważacie. Bardzo, bardzo dziękuję!

Bardzo proszę - polecam się na przyszłość :)

Jak zwykle świetne zdjęcia :)

Dzięki Daniel :)