Skąd brać legalne darmowe zdjęcia do swoich wpisów - Poradnik

in #polish6 years ago (edited)

Zacznij-tutaj-.jpg

Nie da się ukryć, że jesteśmy społeczeństwem obrazkowym. Właśnie dlatego w Internecie na każdym możliwym kroku posługujemy się zdjęciami, infografikami i ilustracjami. Nieczęsto jednak, jesteśmy w stanie wykonać je samodzielnie (chociaż zalecam to zawsze!). Jeżeli nie chcesz robić samemu zdjęć, tutaj z pomocą przychodzą internetowe banki zdjęć. Jest sporo takich źródeł, a dla Twojej wygody zbiorę te najbardziej wartościowe w dzisiejszym artykule!

Szanuj prawa autorskie

Na sam początek prawa autorskie, ponieważ są one często łamane w Internecie. Na szczęście wśród internautów rośnie świadomość związana z prawem własności intelektualnej, do utworów zamieszczonych w sieci. W związku z tym, coraz częściej szukają oni odpowiedzi na pytanie, gdzie w Internecie mogą znaleźć miejsca, z których bez opłat, a jednocześnie legalnie będą mogli pobierać fotografie do wykorzystania we własnych publikacjach.

Poszukując na nich materiałów warto wiedzieć, że posiadają one różne wariacje licencji Creative Commons, która może występować w następujących formach:

  • CC0- takie oznaczenie daje Ci pewność, że autor zrzekł się wszystkich praw autorskich do swojego dzieła. Możesz je zatem wykorzystywać, modyfikować, kopiować i rozpowszechniać zgodnie z prawem.
 
  • CC- BY- ten rodzaj licencji pozwala na zmienianie, kopiowanie, przedstawianie, rozprowadzanie oraz wykonywanie utworu, jednak tylko i wyłącznie przy każdorazowym oznaczeniu jego autora.
 
  • CC- NC- pozwala na wszystkie działania wymienione powyżej, jednak utwór nie może zostać wykorzystany w projekcie komercyjnym.
 

Wiedząc już, jakie możliwości dają Ci poszczególne typy licencji, możesz rozpocząć poszukiwanie zdjęcia idealnego. Dla Twojej wygody, podzieliłem moje ulubione serwisy na:

  • Ogólne- w których przy odrobinie wysiłku znajdziesz interesującą Cię fotografię, o niemal każdej tematyce.

  • Specjalistyczne- dobre dla osób na co dzień zajmujących się wąskimi działkami tematycznymi, które nie lubią tracić czasu na żmudne przeszukiwanie baz zdjęć, wypełnionych tym, co w większości nie będzie dla nich użyteczne.

Zatem jakie z serwisów wg mnie są najbardziej godne uwagi i które z nich najbardziej polecam?

Serwisy w których znajdziesz wszystko:

Google

Nie daj sobie wmówić, że korzystanie z obrazów dostępnych w wyszukiwarce grafiki Google jest z gruntu złe i nie należy tego robić. Wszystko zależy bowiem od tego, w jaki sposób będziesz wykorzystywał znalezione zdjęcia i jak wnikliwym okiem im się przyjrzysz. Teraz, skoro już przybliżyłem Ci poszczególne typy licencji i masz świadomość które fotografie, możesz legalnie wykorzystywać, masz wystarczającą wiedzę, by świadomie i bezpiecznie korzystać z dostępnych tu zasobów. Będzie to dla Ciebie tym prostsze, że wyszukiwarka grafiki Google pozwala na kategoryzowanie materiałów ze względu na prawa do użytkowania. Wystarczy kliknąć narzędzia, a potem prawa do użytkowania i voilà!

Pixabay

To darmowy bank zdjęć i video, które możesz wykorzystać nawet w celach komercyjnych. Wszystkie materiały, które znajdziesz w tej witrynie, są pozbawione praw autorskich, a zatem możesz ich używać bez obaw. Baza Pixabay wciąż się rozrasta, a oferowane zdjęcia mają coraz wyższą jakość.

Visual Hunt

To ogromna baza obrazów mająca w swoich zasobach ponad 354 000 000 zdjęć. Spora część z nich, bo blisko aż 117 000, ma licencję dającą użytkownikowi największą swobodę działania, czyli CC0.

Pexels

Oferuje najlepsze zdjęcia stockowe dostępne w jednym miejscu. Obrazy mają wysoką rozdzielczość, a wyszukiwanie ułatwia precyzyjne otagowanie wszystkich fotografii. W serwisie Pexels znajdziesz ponad 30 000 zdjęć, a każdego miesiąca dodawanych jest blisko 3 000 nowych materiałów na licencji CC0.

Gratisography

Serwis zawierający wysokiej jakości zdjęcia, których autorem jest Ryan McGuire. Wszystkie fotografie są pozbawione obostrzeń związanymi z prawami autorskimi, a co tydzień dodawane są nowe obrazy.

Picjumbo

Zdjęcia z tego banku prowadzonego przez młodego zdolnego czecha Viktora Hanaceka, internauci pobrali już ponad 5 000 000 razy. Nic dziwnego, bo na stworzonej przez niego stronie znaleźć można różnorodne fotografie, dostępne zupełnie za darmo. Za niewielką opłatą istnieje też możliwość natychmiastowego pobrania wszystkich obrazów zamieszczonych w serwisie, prosto na swój dysk.

Serwisy specjalistyczne:

Foodiesfeed

Pięknie podane potrawy są niezwykle wdzięcznymi obiektami do fotografowania. Ten bank zdjęć będzie rajem dla każdego, kto rozwijając swoją internetową twórczość w mniejszym bądź większym stopniu obraca się w tematyce kulinarnej.

Foodshot

Jeśli powyższa propozycja nie zaspokoiła Twojego apetytu na piękne zdjęcia produktów spożywczych, to zachęcam Cię do zajrzenia na Foodshot.

Startup Stock Photos

Zaspokoi potrzeby każdego, kto szuka zdjęć w klimatach związanych z biurem, technologią i biznesem.

Getrefe

To miejsce dla fanów fotografii mobilnej. Na Getrefe znajdziecie zdjęcia wykonane właśnie przy użyciu urządzeń mobilnych.

Styled Stock

Patrząc na stylistykę publikowanych tu fotografii, podejrzewam że ten bank zdjęć przypadnie do gustu głównie przedstawicielkom płci pięknej. Jeśli więc tworzysz swoje miejsce w internecie, inspiruje Cię Instagram, uwielbiasz flatlaye, a w zdjęciach cenisz sobie idealnie dobrane kolory i pieczołowicie zaplanowaną kompozycję, śmiało możesz szukać tu idealnych dla Ciebie zdjęć!

Kaboompics

Podobnie jak poprzednia pozycja, również i ta będzie odpowiednia dla miłośników estetycznych układanek oraz określonych kompozycji kolorystycznych.

Szanuj twórców i korzystaj


Mam nadzieję, że dzięki mojemu mini przewodnikowi po witrynach, z których możesz w pełni legalnie pobierać materiały, Twoje produkcje zyskają na jakości a prawa twórców będą w pełni szanowane.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat własności intelektualnej w sieci to zajrzyj do wpisu: LINK . Znajdziesz tam wywiad, którego udzielił specjalista w dziedzinie ochrony praw autorskich- Arkadiusz Szczudło.


Śledź mnie w innych mediach społecznościowych

Blog~ Facebook ~Instagram ~Twitter

giphy (5).gif

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł śledź mój profil :)

Sort:  

Używam głownie pixelbay, ale rzeczywiście wybór spory i grafiki świetne :)

No i super o to chodzi! Fajnie jest mieć jeden sprawdzony, ale z czasem sie opatrzy :)

Już było kilka takich wpisów, ale warto co raz przypomnieć!
Dobre zestawienie.

Zawsze dobrze przypominać o takich rzeczach, bo jak patrzę na część postów to widzę co jest kradzione 😂

Jest i mój ulubiony Foodiesfeed : )

Oglądając tego stocka robię się często głodny 😂

CC- NC- pozwala na wszystkie działania wymienione powyżej, jednak utwór nie może zostać wykorzystany w projekcie komercyjnym.

Czyli wykorzystywanie na steem odpada?

Nie wykorzystujesz utworu w celach komercyjnych. Ponieważ nie zarabiasz na nim bezpośrednio.

Na taki post właśnie czekałem, dzięki Oskar.

Cieszę się, że się przydało!

Coin Marketplace

STEEM 0.24
TRX 0.11
JST 0.031
BTC 61388.48
ETH 2984.48
USDT 1.00
SBD 3.65