Wszystko co powinieneś wiedzieć o Falconie Heavy przed jego startem

in #polish7 years ago

Pierwszy w historii start Falcona Heavy zbliża się wielkimi krokami. Ten artykuł ma pomóc zainteresowanym w lepszym poznaniu tej najpotężniejszej, amerykańskiej rakiety od czasów Saturna V, który wyniósł ludzi na Księżyc. Sprawdźmy więc czym Falcon Heavy tak naprawdę jest. 

Pierwsze plany budowy Falcona Heavy zostały przedstawione światu w kwietniu 2011 roku. Zdecydowanie różnił się on od obecnej wersji rakiety, a jego pierwszy lot był planowany już na 2013 rok. Jak to w przemyśle kosmicznym bywa, debiut rakiety opóźnił się aż do 2018 roku. Wpływ na to miało wiele czynników. Budowa Falcona Heavy okazała się o wiele bardziej skomplikowana niż pierwotnie zakładano, platforma SLC-40 uległa nagłemu i nie planowanemu demontażowi, a sam Falcon 9 był nieustannie ulepszany i modyfikowany. Doprowadziło to do tego, że budowa Heavy nie mogła za nim nadążyć. Dzięki temu, podczas nadchodzącego startu ujrzymy w akcji Falcona Heavy w wersji “składak”. Boczne boostery rakiety są pierwszymi stopniami Falcona 9 w wersji Block 3, które zostały odzyskane po misjach w zeszłym roku. Jedynie środkowy i drugi stopień są całkowicie nowe. Dopiero podczas drugiego startu Falcona Heavy, który jest planowany na połowę 2018 roku, wykorzystana zostanie rakieta w finalnej wersji Block 5.

Wbrew powszechnej opinii, Falcon Heavy nie jest “tylko” trzema pierwszymi stopniami Falcona 9, które zostały połączone razem. Takie twierdzenie jest błędne i dosyć często można się z nim spotkać. O ile boczne człony są rzeczywiście takie same jak w przypadku F9, tak środkowy stopień musiał zostać specjalnie wzmocniony i zmodyfikowany. Możemy założyć, że to właśnie on sprawiał w trakcie budowy najwięcej problemów. Podczas startu będą działały na niego o wiele większe siły niż w przypadku zwykłego F9. Dodatkowo środkowy stopień musi przenosić część ciągu generowanego przez boczne boostery na siebie. Nie zapominajmy, że Falcon Heavy będzie napędzany aż 27 silnikami Merlin. To z pewnością nie ułatwiło projektowania rakiety. Jak sam Elon często powtarza, “Start Falcona Heavy będzie z pewnością ekscytującym wydarzeniem. W ten czy inny sposób”

Falcon 9 zapewnił SpaceX pewne miejsce na rynku kosmicznym. Falcon Heavy pozwoli na jeszcze większe uszczknięcie kawałka tortu, który składa się z kontraktów na wynoszenie satelitów, misje wojskowe i programy NASA. Obecnie do wynoszenia najcięższych ładunków i najtrudniejszych misji wykorzystywana jest produkowana przez ULA, Delta IV Heavy. Prawdziwy dinozaur pożerający ogromne ilości ciekłego wodoru i worków z pieniędzmi. Falcon Heavy będzie miał okazję pokazać, że czas takich rakiet jak Delta przeminął i że powinny one wylądować w muzeum. Udźwig 64 ton na niską orbitę okołoziemską z pewnością pomoże w wykonaniu tego zadania, a w połączeniu z wielokrotnością użytku otrzymamy tanią rakietę o największym udźwigu spośród wszystkich rakiet na świecie. Brzmi imponująco.

W tej chwili debiutancki start Falcona Heavy jest planowany na okolice 29 stycznia. Rakieta przeszła już przez pierwsze testy na platformie startowej LC-39A w Kennedy Space Center. Obecnie znajduje się ona w hangarze gdzie jest przygotowywana do jej testowego odpalenia silników na stanowisku startowym. Test znany jako “static fire” i polega na przeprowadzeniu całej procedury startowej aż do odpalenia silników. Jedyna różnica pomiędzy static fire a prawdziwym startem jest taka, że rakieta nie zostaje uwolniona z platformy startowej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pod koniec stycznia odbędzie się od dawna planowany start. Na pokładzie rakiety znajdzie się czerwona Tesla Roadster, której właścicielem jest Elon Musk. Zdecydowano, że to właśnie ona posłuży jako symulator ładunku podczas misji. Tesla zostanie wyniesiona na orbitę heliocentryczną z aphelium sięgającym orbity Marsa, co oznacza, że w momencie największego oddalenia od Słońca, Tesla Roadster będzie się znajdować w okolicy Czerwonej Planety. Dodatkowo z głośników pojazdu ma wydobywać się przez cały czas piosenka “Space Oddity” a w bagażniku umieszczona zostanie książka “Autostopem przez galaktykę”. Jeśli ktoś jeszcze nie miał okazji przeczytać, to bardzo polecam.

Nie zapominajmy, że oprócz pięknego startu czeka na nas równie piękne, lub nawet piękniejsze, lądowanie dwóch bocznych boosterów na Cape Canaveral i środkowego na Of Course I Still Love You (OCISLY). Początkowo mówiło się, że wszystkie trzy stopnie wrócą na ląd, ale jak widać plany zostały zmienione, a na Cape wybudowano tylko jedną dodatkową platformę i nie zapowiada się w tej chwili na to, że powstanie kolejna. Prawdopodobnie podczas wszystkich startów Falcona Heavy przeprowadzane będzie podwójne lądowanie na lądzie i pojedyncze na znajdującej się na Atlantyku autonomicznej barce Of Course I Still Love You. Bardzo możliwe, że podczas niektórych misji, SpaceX spróbuje sprowadzić drugi stopień rakiety z powrotem na Ziemię, ale nie w celu jego ponownego wykorzystania, lecz z zamiarem przetestowania technologii i sprawdzenia czy sprowadzenie go w jednym kawałku na Ziemię jest możliwe. 

 Bardzo zachęcam do obserwowania mojego profilu i zostawiania swoich opinii pod artykułami

Sort:  

Ciekawy artykuł do porannej kawy :D Zwłaszcza, że wcześniej nie sądziłem, że uzyskali tak mocną kontrolę nad precyzją lądowania i odzyskiwaniem elementów.

potrafisz zaciekawic swoimi postami , ciekawe czy start bedzie rzeczywiscie ok 29 stycznia , czy niestety znow beda musieli przesunac czasowo start Falcona

Okazuje się, że pierwsza próba startu może zostać podjęta już 25 stycznia :)

Hej, znalazłem w tekście kilka skrótów, oto ich wyjaśnienie:

AkronimRozwinięcie
F9Falcon 9 – Następca Falcona 1.
LC-39ALaunch Complex 39A, Cape Canaveral – Dawna platforma startowa, używana m.in. przez wahadłowce, obecnie została przejęta przez SpaceX i będzie używana do startów Falcona 9 i Falcona Heavy.
OCISLYOf Course I Still Love You (Marmac 304) – “Oczywiście, że wciąż cię kocham” – Pseudonim barki ustawianej na Atlantyku, służącej jako lądowisko dla pierwszego stopnia rakiety. Następca JRTI.
SLC-40Space Launch Complex 40, Cape Canaveral – Platforma startowa 40 na Cape Canaveral.
ULAUnited Launch Alliance – Firma konkurująca ze SpaceX.

I kto te wszystkie części zostawione w przestrzeni kosmicznej posprząta :P Coś pięknego patrzeć na ten rozwój. I porównać sobie pierwsze rakiety do tych z dziś. No to czekamy do 29 ;D

( ͡° ͜ʖ ͡°)
meme.jpg

Coin Marketplace

STEEM 0.18
TRX 0.14
JST 0.029
BTC 57809.89
ETH 3118.43
USDT 1.00
SBD 2.37