Coraz bliżej świeta🎅🎅🎅❤🎁🎁

in #polish5 years ago

P1060458.JPGP1060487.JPG

Święta zbiżają się wielkimi krokami , od dzisiaj zostało równe 2 tygodnie ! Kiedy to zleciało ? Ja kocham czas przygotwań jak i same święta. To magiczny czas , pełen miłości , spotkań w gronie najbliższych nam osób , śpiewanie kolęd , Wigilia , Pasterka w Kościele . Mamy również piękne zwyczaje świąteczne , które są praktykowane w polskich rodzinach od pokoleń.

Święta Bożego Narodzenia poprzedza adwent , czas oczekiwania na przyjście Jezusa na świat. Boże Narodzenie to niezwykle oczekiwane i ważne święta w polskiej tradycji.

P1060543.JPG

Święta te rozpoczyna Wigilia- z łaciny czuwać . W Kościele katolickim wigilia jest częścią każdej uroczystości . Na jej obchód składają się I nieszpory , msza wigilijna, najważniejszą wigilią jest Wigilia Paschalna. W wielu innych krajach Wigilia nie ma tak wielkiego znaczenia i jest inaczej obchodzona niż w Polsce. Podobnie jak u nas Wigilie obchodzą jedynie Słowacy , Czesi i Litwini. Z czasów dzieciństwa pamiętam , kiedy bacia odpowiadała o dawnych zwyczajach które panowały w polskich domach taki jak np, w dniu Wiglii był zakaz szycia , tkania oraz wykonywania innych zbędych czynności. A może Wy znacie jakieś dawne zwyczaje od swoich dziadków ??
Do kolacji wigilijnej zasiada się po zapadnięciu zmroku i pojawieniu sie na niebie pierwszej gwazdki , wyczekwianej zwłasza przez maluchy. :) Zazwyczaj zaczyna się od modlitwy , dzielenia się opłatkiem i składaniu sobie życzeń. Pamietajmy również o nakryciu jednego dodatkowego miejsca dla strudzonego wędrowca.

P1060471.JPG

Po wigilijnej kolacji naszym pieknym zwyczajem jest śpiewanie kolęd . Słowo kolęda kiedyś- radosna pieśń noworoczna, która dzisiaj przyjęła formę pieśni bożonarodzeniowej.

W święta te , w każdym polskim domu gosci choinka. Jest to jedna z najmłodszych tradycji , która dotarła do nas z Niemiec. Kiedyś w domach gościł wierzchołek sosny , który miał chronić rodzinę przed złem. Pierwszymi dekoracjami na choinkach były pierniki , jabłka , łańcuchy z papierów , cukierki , świeczki. Jako świąteczne dekoracje poajwiały się równiez podłażniczki , wieszane pod sufitem.

Kolejnym zwyczajem jest obdarowywanie się prezentami , jest on obchodzony w większości regionów świata w Boże Narodzenie. Prezenty znajduja się pod choinką w dzień Wigilii i są otwierane po wigilijnej kolacji. Tradycja ta pochodzi z XIII wieku , nawiązuje ona do darów jakie złożyli Trzej Królowie Jezusowi podczas wizyty w Betlejem.

Mamy mnóstwo pieknych zwyczajów i tradycji , od których niestety coraz częściej się odchodzi :( . Ja starałam się podać tylko kilka z nich :). Może Wy podacie jakieś tradycje , które panują w Waszych domach podaczas świat ?

P1060457.JPG

Na koniec chciałam zainspirować Was moimi świątecznymi wiankami i stroikami , które w tym roku poszły do swoich nowych domów. :)

Sort:  

Piękne są te Twoje wianki :)

Dziękuję bardzo ;)!

Cudowne wianki i nastrojowy post :)

Tylko śniegu na południu Polski brakuje :D

Przecudne! :)

Coin Marketplace

STEEM 0.29
TRX 0.11
JST 0.034
BTC 64690.02
ETH 3152.78
USDT 1.00
SBD 4.13