Medicine is a good idea #11 Henrietta Lacks - kobieta, która waży 20 ton, można ją spotkać na wszystkich kontynentach i jest nieśmiertelna, pomimo że od dawna nie żyje. Jak to możliwe?

in #polish7 years ago

130807125010-henrietta-lacks-exlarge-169.jpg

Henrietta Lacks urodziła się w 1920 roku w stanie Virginia. Jej dzieciństwo zostało przerwane bardzo szybko ze względu na śmierć jej matki, po oddaniu w opiekę dziadkom spędziła ona młode lata na ciężkiej pracy na plantacji tytoniu. Hennie (przezwisko) urodziła swoje pierwsze dziecko w wieku zaledwie 14 lat i w ciągu jej życia miała jeszcze czwórkę dzieci. W 1941 poślubiła swojego kuzyna Davida Lacksa i przeprowadziła się wraz z nim i dziećmi do Maryland. Na krótko po urodzeniu piątego dziecka został zdiagnozowany u niej raki szyjki macicy.

Były to ciężkie czasy dla Afroamerykanów jeżeli chodzi o leczenie. W latach pięćdziesiątych problem rasowy wciąż nie został rozwiązany i miejsca, w których leczono czarnych były odseparowane od szpitali dla białych. Henrietta udała się do jedynego szpitala w okolicy, który zajmował się leczeniem Afroamerykanów w owym czasie a był to Johns Hopkins hospital. W tym szpitalu lekarze zdiagnozowali u niej złośliwego raka płaskonabłonkowego i leczyli ją z powodu tej choroby, lecz oprócz podawania leków uczynili coś bez jej zgody. Lekarze pobrali do badań naukowych dwa bioptaty jej tkanek jeden z nich zawierała zdrowe komórki Henrietty a drugi składał się z jej komórek rakowych.

HeLa_Cells_Image_3709-PH.jpg

Komórki badał George Otto Gey i zaobserwował, że w przeciwieństwie do innych linii komórkowych, których nie można mnożyć w nieskończoność gdyż w ciągu kilku dni umierają, komórki pobrane od Henrietty Lacks są zdolne do wielokrotnych podziałów. Ta mała rzecz otworzyła wrota do ogromnego postępu biochemii i medycyny. George swoim zwyczajem użył pierwszych liter imienia i nazwiska pacjenta i nazwał linię komórkową HeLa. Takie "nieśmiertelne" komórki były bardzo pożądane przez wszystkie laboratoria na świecie i w krótkim czasie zostały wprowadzone do masowej produkcji.

Do dzisiaj komórki linii komórkowej HeLa są używane na całym świecie a za ich pomocą doszło do wielu odkryć w tym takich jak:

  • Stworzenie szczepionki na Polio.

  • Mapy genów.

  • Klonowanie.

  • Badania nad komórkami macierzystymi.

i wiele wiele więcej...

Kontrowersja, która jest nieodłączna od tej historii dotyczy bezprawnego pobrania komórek od Henrietty. Rodzina Hennie została poinformowana o tym dopiero w 2010 roku! To ponad 50 lat po jej śmierci. Rodzina Lacks doszła do porozumienia z National Institutes of Health dzięki któremu komórki Henrietty nadal są używane do celów medycznych.

Henrietta zmarła w 1951 mimo jej nieznanych wtedy zasług została pochowana w nieoznaczonym grobie. Dopiero po wielu latach i ujawnieniu prawdy Rolland Patillo jeden z przyjaciół rodziny Lacks a także współpracownik George Otto Geya ufundowała nagrobek dla Henrietty.

Henrietta Lacks, August 1, 1920 - October 4, 1951
In loving memory of a phenomenal woman,
wife and mother who touched the lives of many.
Here lies Henrietta Lacks (HeLa). Her immortal
cells will continue to help mankind forever.
Eternal Love and Admiration, From Your Family

PL

Henrietta Lacks, Sierpień 1, 1920 - Październik 4, 1951
W pamięci dla ukochanej kobiety,
żony i matki, której życie dotknęło wielu.
Tu spoczywa Henrietta Lacks (HeLa). Jej nieśmiertelne
komórki będą pomagać ludzkości już zawsze.
Nieskończona miłość i podziw, Rodzina

C-E1m_LXoAAKaSI.jpg

Dzięki za przeczytanie. Jeżeli macie jakieś pytania piszcie w komentarzach chętnie na wszystkie odpowiem :)

Sort:  

Jako ciekawostkę warto dodać, że abberacje chromosomowe komórek HeLa są tak znaczne, że pojawiły się opinie, iż trudno jest je traktować jako komórki ludzkie. Zaproponowano nawet zaklasyfikowanie ich, jako nowy, sztucznie utworzony gatunek: Helacyton gartleri.

Co za historia ! super post.

Super historia. Czy jest odpowiedź na pytanie, w jako sposób komórki Henrietty uzyskały tak odmienne właściwości od komórek zwykłych śmiertelników?

Właściwie wszystkie komórki nowotworowe zaczynają stawać się problemem gdy nabywają umiejętność dzielenia bez końca aczkolwiek nie wszystkie w tym są tak samo dobre. Nowotwory bywają zróżnicowane to znaczy że są dosyć podobne do tkanek , z których się wywodzą i niezróżnicowane czyli takie, które jedynie się dzielą i zwiększają swoją ilość( co znacznie gorzej rokuje podczas leczenia ). Komórki henrietty musiały być bardzo niezróżnicowane i dlatego nadawały się do wytworzenia takiej lini komórkowej. Co ciekawe ta linia wraz z ilością podziałów zdegenerowała tak bardzo iż pozbyła się dużej ilości genów odpowiadających za cokolwiek innego poza dzieleniem się o czym wspomniał @pavlvs. Jeżeli chodzi Ci o to czy Henrietta była w jakiś sposób szczególna to niekoniecznie gdyż z wielu nowotworów po pewnych zabiegach udało by się wytworzyć takie komórki lecz to ona była pierwszą osobą od której na tak masową skale zaczęto wykorzystywać te komórki gdy naukowcy okryli ich potencjał.

Dzięki, nie wiem, czy czytałem nieuważnie, ale z samego tekstu nie wyłapałem informacji o tym, że były to komórki o charakterze nowotworowym

Coin Marketplace

STEEM 0.20
TRX 0.15
JST 0.029
BTC 64512.68
ETH 2615.54
USDT 1.00
SBD 2.82