NLC - Obłoki Srebrzyste 22.06.2018

in #polish2 years ago (edited)

DSC01456-Pano-Edit.jpg

NLC- Noctilucent Clouds, inaczej Obłoki srebrzyste. Są to polarne chmury mezosferyczne, czyli tworzące się w mezosferze na wysokości około 75-90km nad ziemią, co czyni je najwyżej położonymi chmurami na ziemi.

Są to zwykłe chmury, jak każde inne, tylko na o wiele większej wysokości. Żeby powstała chmura musi być tzw. jądro kondensacji (jakaś drobinka, pyłek) na którym woda może się skondensować. W przypadku NLC tymi jądrami kondensacji może być opadający na ziemię pył kosmiczny.

Obserwowane są późną wiosną i latem, w okresie tzw. białych nocy, kiedy słońce jest 6-16 stopni pod horyzontem. Oświetlone wtedy światłem słonecznym obłoki srebrzyste odbijają te światło w naszą stronę, przez co są świetnie widoczne w nocy gołym, nieuzbrojonym okiem.

Widoczne wyżej (i niżej) zdjęcia zrobiłem w noc, kiedy to pierwszy raz w tym sezonie aż tak wybuchły na nocnym niebie. Panorama na górze ma ponad 180 stopni w poziomie, sięga od zachodu do wschodu. Zobaczyć je w nocy to niesamowite uczucie. Niby zwykłe, ale jednak niezwykłe są to chmury ;)

Poniżej jeszcze kilka zdjęć zrobionych tamtej nocy.

DSC01450.jpg

DSC01451.jpg

Na zdjęciu wyżej widoczne są także chmury Kevina Helmotza, które także nie są częstym zjawiskiem ;)

DSC01463.jpg

Sort:  

Ładne niebo ale te chmury wyglądają na płaskie :p

To przez to ze są tak wysoko. Im coś dalej, tym trudniej dostrzec ,,trójwymiarowość'' czegoś ;)
Ale to ze nie sa aż tak ,,płaskie'' widać na time lapsach. Ja niestety nie mam możliwości zrobić (za słaby pc) ale tu pięknie widać.

:o Ślicznie wyglądają na tym filmiku #3d :D

Coin Marketplace

STEEM 0.21
TRX 0.02
BTC 9259.72
ETH 241.16
USDT 1.00
SBD 1.01