Przez śmieci ku gwiazdom!

in #polish6 years ago (edited)
Ariane 5 to ciężka rakieta nośna zaprojektowana przez Europejską Agencję Kosmiczną we współpracy z francuskim Państwowy Ośrodkiem Badań Kosmicznych. Jej zadaniem jest dostarczania satelitów na orbitę geostacjonarną oraz ładunków na niską orbitę okołoziemską.

Rakieta składa się z trzech segmentów. Pierwszy z nich to dwie rakiety boczne napędzane paliwem stałym. Człon główny Ariane 5 aktualnie stanowi Ariane 5 EPC, napędzany mieszanką ciekłego tlenu i ciekłego wodoru. W trzecim członie tzw. ucieczkowym rodzaj paliwa uzależniony jest od wariantu rakiety.

1 marca 2002 roku na pokładzie rakiety Ariane 5 wystrzelonej z Gujańskiego Centrum Kosmicznego położonego w Gujanie Francuskiej wniesiony na orbitę zostaje satelita Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) o nazwie Envisat (Environmental Satellite – satelita do badań środowiska). Jego misją jest obserwacja Ziemi.

Satelita został umieszczony na heliosynchronicznej orbicie polarnej na wysokość 790 km (± 10 km). Satelita okrążał Ziemię w około 101 minut wykonując zdjęcia na potrzeby ESA. Dzięki jego misji udało się np. uzyskać zdjęcia huraganu Gustaw, który w 2008 roku uderzył w wybrzeże Kuby i Haiti zabijając 153 osoby.

Zaplanowana na okres 5 lat misja satelity Evisat miała zakończyć się w 2007 roku. Została jednak przedłużona do 2013 roku. Nagle 8 kwietnia 2012 ESA traci z nim kontakt. Próby ponownego nawiązania łączności kończą się niepowodzeniem. Oficjalnie misja Envisat zostaje zakończona 9 maja 2012 roku. Obecnie, posługując się nomenklaturą naukową Envisat jest najcięższym, cywilnym, bezzałogowym sztucznym satelitą Ziemi. Posługując się językiem potocznym jest śmieciem. Dokładnie mówiąc 25 metrowym, ważącym 8 ton i poruszającym się nieregularnym ruchem obrotowym kosmicznym śmieciem... Śmieciem za ok. 2,9 miliarda USD... smuteczek. :(

Ciągły, dynamiczny rozwój technologii umożliwiających loty w kosmos sprawia, że ludzie głośno mówią już o planach ekspansji z Ziemi na inną planetę. Chcemy kolonizować nowe planety, pozyskiwać z obiektów kosmicznych surowce i poszukiwać takich, których jeszcze nie znamy a które mogłyby przyspieszyć nasz rozwój technologiczny.

Ponieważ wiele krajów wysyła już w kosmos swoje rakiety w celach badawczych, transportowych i misjach załogowych, zaśmiecenie przestrzeni kosmicznej, stało się jednym z ważniejszych problemów międzynarodowych. Te śmieci mogą powodować kolizje i doprowadzać do zniszczenia lub uszkodzenia cennych aktywnych satelitów czy też zagrozić bezpieczeństwu lotów załogowych. Również z ekonomicznego punktu widzenia kosmiczne śmieci przynoszą olbrzymie straty ponieważ agencje kosmiczne zmuszone są monitorować zachowanie części z nich aby chronić swoje misje kosmiczne. To angażuje kolejne środku ludzkie i sprzętowe.

Envisat jest jednym z tysięcy krążących wokół Ziemi kosmicznych śmieci. Ich ilość staje się coraz większym problemem ponieważ powodują kolizje z czynnymi satelitami. W 2009 roku nieaktywny rosyjski satelita uderzył w czynnego satelitę amerykańskiego - kolizja Iridium 33 i Kosmos 2251. W wyniku zderzenia satelity zostały zniszczone i pojawiła się kolejna liczba kosmicznych śmieci. Zagrożeniem są głownie starsze projekty kosmiczne, które zakończy swoje misje lub uległy awarii. Obecnie wszystkie nowe satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej wyposażane są w systemy pozwalające na deorbitację ( sprowadzenie na niska orbitę i samospalenie w atmosferze) lub przekierowanie ich kursu na tzw. kosmiczne cmentarzysko.

Europejska Agencja Kosmiczna chce zrobić porządek w okołoziemskiej przestrzeni kosmicznej. W 2023 roku w ramach misji e.Deorbit z Ziemi wystrzelony zostanie tzw. satelita pościgowy. Jego zadaniem będzie zbliżyć się do satelity Envisat i połączyć się z nim. Po uruchomieniu silników satelity pościgowego oba obiekty skierują się do ziemskiej atmosfery i tam ulegną spaleniu. Jak ESA zamierza przechwycić Evisat ? Jednym z pomysłów jest wykorzystanie chwytaka skonstruowanego przez polskich inżynierów z firmy Sener Polska. Skonstruowany przez nich mechanizm zaciskowy ma umożliwić połączenie obu obiektów po tym, jak satelita pościgowy zbliży się do satelity Envisat.

To niejedyny polski projekt realizowany w zakresie oczyszczania przestrzeni kosmicznej wokół Ziemi.

Satelita typu CubeSat o nazwie PW-Sata2 i wymiarach 20x10x10 cm, wybudowany przez studentów, członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej, ma zostać wyniesiony na orbitę przez rakietę Falcon 9 wraz z misją SSO-A z bazy Vandenberg w Kalifornii.

W obudowie satelity umieszczony jest złożony żagiel deorbitacyjny o wymiarach 2 na 4 metry. Kiedy zostanie on otwarty zwiększony opór spowoduje obniżenie orbity satelity i w konsekwencji zniszczenie go poprzez spalenie w atmosferze Ziemi. Zrealizowanie takiego scenariusza testu jest główny celem eksperymentu. Misja PW-Sata2 potrwa 40 dni.

W założeniu misja polskiego satelity ma przetestować technologię pozwalającą na skrócenie procesu ściągania satelitów z orbity okołoziemskiej po zakończeniu ich misji tak aby nie stały się kolejnymi kosmicznymi śmieciami zagrażającymi innym obiektom w kosmosie.

Trzymajmy kciuki za powodzenie tego projektu! :)

Tekst zgłaszam do konkursu Tematy Tygodnia #56 jako luźną wariację nawiązującą do Tematu nr 3: Regencja Carnaro - jednym z ważniejszych problemów międzynarodowych

Bibliografia - Wikipedia + materiały źródłowe z przypisów. Foto - Wikimedia, Pixabay

Sort:  

Bążur @moonwind!


Witamy w Tematach Tygodnia! Oto szybki regulamin:

    - Nie plagiatuj!
    - Na końcu tekstu napisz jakim tematem się inspirujesz.
    - Pamiętaj, by zagłosować na kogoś w odpowiednim wątku, gdyż można ostrzymać dodatkowe punkty.

Powodzenia!


Baw się dobrze!

Gratuluję!!!

Twój post został zakwalifikowany i opublikowany w dzisiejszym wydaniu @codziennik (nowej inicjatywy wspierającej polską społeczność). Dodatkowo Twój post weźmie również udział w cotygodniowym niedzielnym konkursie.

Pozdrawiam
@baro89

Congratulations @moonwind! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

You made more than 400 upvotes. Your next target is to reach 500 upvotes.

Click here to view your Board of Honor
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!

Coin Marketplace

STEEM 0.20
TRX 0.13
JST 0.028
BTC 66507.45
ETH 3328.17
USDT 1.00
SBD 2.69