Black Mirror- czyli mój ulubiony serial

in #polish3 years ago (edited)

black-mirror-wallpaper.png
źródło: https://bit.ly/2NrWDyD

Cześć.

Dzisiaj opowiem wam o moim ulubionym serialu, jakim jest „Black Mirror” stworzony przez Netflix'a (Tak naprawdę Netflix wykupił prawa do Black Mirror). Zapraszam do materiału.

Black mirror (z ang. Czarne lustro) to serial o nietypowej formule. Każdy z odcinków danego sezonu opowiada inną historię, która nie jest powiązana z poprzednimi, jak i następnymi odcinkami (chociaż i tutaj producent przygotował nam kilka smaczków nawiązujących do poprzednich odcinków).
Cała ta koncepcja sprawia, że czujemy się jakbyśmy oglądali godzinny film, podczas gdy naprawdę oglądamy serial. Pierwszy raz spotkałem się z czymś takim.

Serial opowiada zagrożeniach, które mogą wynikać z przyszłości. Co może nas spotkać? Co może pójść nie tak? Czy przyszłość wyniszczy rasę ludzką?
Na wszystkie te pytania odpowiada ten świetny Netflix'owy serial.

Zwiastun:

Dzieło (mogę tak to nazywać, każdy, kto obejrzy potwierdzi) ma podłoże psychologiczne i nakłania do refleksji.

Stawia one przed nami pytania:

 • Po co za tym dążę? (Na przykład za polubieniami w serwisach społecznościowych)
 • Do czego bylibyśmy zdolni tylko po to, aby zachować swoją renomę?
 • Po co nam tak naprawdę internetowe przedmioty? (Na przykład skiny w grach)
  I wiele więcej ambitnych pytań.  Ja sam po obejrzanym epizodzie potrafiłem siedzieć godzinę w miejscu i przemyśliwać swoje życie. Dostrzegłem też błędy, które popełniałem, a których wcześniej nie widziałem.
  Jeżeli ktoś lubi się zmieniać na lepsze, dąży do tego, aby być lepszym człowiekiem, to zachęcam go do obejrzenia całego serialu.


  Serial zaczyna się nietypowo, a pierwszy jego epizod może wielu zrazić. „Czy w ogóle jest sens oglądania czegoś takiego, takiego dna, co ten serial sobą w ogóle reprezentuje, tym niby ludzie się zachwycają?"- myślałem po obejrzeniu pierwszego odcinka.
  Wszystko to zrodziło się w mojej głowie z powodu tematyki pierwszego odcinka. Mianowicie córka głównego bohatera (prezydenta) została porwana, a warunkiem jej wypuszczenia jest odbycie stosunku płciowego ze świnią na wizji.
  Tak wiem co możecie sobie teraz myśleć, ale proszę nie zamykajcie tego posta.
  Pomimo niecodziennego przedstawienia problemu w pierwszym epizodzie zapraszam do zapoznania się z serialem.


  Poniżej zamieszczę krótkie zobrazowanie, o czym opowiada dany odcinek. Nie ma tutaj spojlerów z racji tego, że każdy odcinek opowiada inną historię.
  Zapraszam do zapoznania się z tematyką serialu:


Sezon pierwszy.


s01e01- „The National Anthem” (z ang. Hymn narodowy)


źródło: https://bit.ly/2Rt9ZOe


Odcinek opowiada o problemie prezydenta- głównego bohatera, którego córka została porwana. Warunkiem wypuszczenia podopiecznej jest odbycie stosunku płciowego ze świnią, który będzie relacjonowany w telewizji, program musi być nadawany na żywo.

s01e02- „Fifteen Milion Merits” (z ang. Piętnaście milionów żetonów)


źródło: https://bit.ly/2QAFLYf


Opowiada o historii Binghama, który żyje w zamkniętym środowisku, w którym każdy obywatel jest zmuszany do pracowania oraz dalszego oglądania reklam w swoim mieszkaniu. Nagroda za pracę jest wypłacana w żetonach. Wielu z obywateli przeznacza swoje żetony na swój wirtualny wygląd. Nie przypomina wam to czegoś? Jedyną możliwością wydostania się z niewolniczego i ciężkiego życia jest wygranie w talent show. Wstęp jednak kosztuje 15 000 000 żetonów. Jak poradzi sobie z tym bohater? Zobacz sam.

s01e03- „The Entire History of You” (z ang. Cała twoja historia)


źródło: https://bit.ly/2NrCDfr


Historia toczy się wokół pary, która po przyjęciu w ich domu przeżywa kryzys. Zdenerwowana kobieta blokuje swojego partnera korzystając z zaaplikowanego wszystkim ludziom implantu. Od tego czasu Liam nie może kontaktować się ze swoją partnerką, jego wizerunek jest niewyraźny.
Jak poradzi sobie z tym Liam? A może wcale z tym sobie nie poradzi? Przekonaj się sam.

s02e01-"Be right back” (z ang. Zaraz wracam)


źródło: https://bit.ly/2muRtJ7


Jeden z moich ulubionych odcinków, a na pewno najbardziej szokujący.
Odcinek opowiada o historii pary, która spędziła ze sobą noc. Jednak chłopak musiał wyruszyć w podróż. Podczas jazdy uczestniczył w wypadku, w którym niestety nie przeżył. I to tyle, nie chcę więcej zdradzać. Nie wierzysz w reinkarnację? Obejrzyj to.

s02e02- „White bear” (z ang. Biały miś)


źródło: https://bit.ly/2C0eaMg


Główna bohaterka budzi się w nieznanym dla niej miejscu. Wszystko wygląda na to, że bohaterka ma urojenia psychiczne. Wszyscy chcą ją zabić lub dążą do tego, aby ją zabito. Jednak na świecie zostali także dobrzy ludzie, którzy próbują ją uratować. Przynajmniej tak jej się wydaje...

s02e03- „The Waldo Moment” (z ang. Czas na Waldo)


źródło: https://bit.ly/2BYeHhP


Waldo to fikcyjna postać, która startuje w wyborach na prezydenta. Jego kampania opiera się na wyśmiewaniu innych, głównie polityków i jego przeciwników oraz na byciu wulgarnym. Jak wiadomo ludzie "łykają" takie rzeczy. Jaki będzie tego wynik? Przekonaj się sam.

s02e04- „White Christmas” (z ang. Białe święta)


źródło: https://imdb.to/2QA3gkm


Historia jest tak zakręcona i powiązana ze sobą, że jakikolwiek szczegół tutaj przeze mnie tutaj napisany może okazać się spojlerem. Zapraszam do obejrzenia.

s03e01- „Nosedive” (z ang. Gwałtowny spadek)


źródło: https://bit.ly/2OEoRLj


Cały świat podąża za swoją reputacją. Obywatele mają urządzenie, którym mogą oceniać innych obywateli. Skala jest punktowa, przez co szybko obrazuje, z jakim człowiekiem mamy do czynienia.
Złapałem Cię! I ty, mój czytelniku uważasz, że człowieka można oceniać w skali?
... Skala jest punktowa, przez co szybko obrazuje, z jakim człowiekiem mamy do czynienia. Czy aby na pewno? Przecież są ludzie, którym nie zależy na reputacji. Czy więc oznacza to, że są gorsi? Oczywiście, że nie-powiem więcej są lepsi, bo nie przejmują się jakąś cyferką.
Poprzez wysoką reputację otrzymujemy korzyści, takie jak zniżki na nieruchomości, czy nawet możliwość ich zakupu.
To wszystko prowadzi do tego, że ludzie są sztuczni i podlizują się innym, często tym z wyższą reputacją, aby i oni zdobyli punkty reputacji (Czy wam to coś przypomina moi steemowi czytelnicy? Nie zauważacie tego u innych, przynajmniej ja zauważam. )
Zachęcam do przemyślenia swoich działań i obejrzenia tego odcinka.

s03e02- „Playtest” (z ang. Test rozgrywki)


źródło: https://bit.ly/2E3MCID


Bohater potrzebuje dodatkowych pieniędzy. Chce sobie dorobić. W jego ręce wpada ulotka o testach nowej gry.
Chłopak, po zastanowieniu postanawia dołączyć do testów. Okazuje się, że gra jest horrorem. Bohater będzie miał dużo zabawy.
Zapraszam do obejrzenia.

s03e03- „Shut Up and Dance” (z ang. Zamknij się i tańcz)


źródło: https://bit.ly/2Ryd6Ev


Haker włamał się na laptopa głównego bohatera i korzystając z jego kamery nagrał go podczas masturbacji do dziecięcej pornografii. Chłopak zostaje zastraszany udostępnieniem materiału. Haker, dając ultimatum bohaterowi nakazuje mu robić to, co on mu nakaże. Do czego dopuści się chłopak, aby uratować swoją reputację?
Przekonaj się sam.

s03e04- „San Junipero”


źródło: https://bit.ly/2RAg7EH


Tu podobna sytuacja jak w czwartym odcinku drugiego sezonu. Historia jest tak bardzo ze sobą powiązana, że próba opowiedzenia o niej może zdradzić jej zakończenie.

s03e05- „Man against fire” (z ang. Mężczyzna przeciwny strzelaniu)


źródło: https://bit.ly/2E3eyw1


Odcinek, który zapada w pamięci na wiele miesięcy. Przedstawia on jedno z większych zagrożeń, jakie przyniesie nam przyszłość.
Główny bohater to mężczyzna, który jest częścią futurystycznej armii.
Armia chroni tubylców przed groźnymi mutantami.
Czy aby na pewno? Przekonaj się sam.

s03e06- „Hated in the nation” (z ang. Znienawidzeni przez naród)


źródło: https://bit.ly/2Pk56FE

Po ekologicznie zabójczej polityce ludzi ludzkość borykała się z problemem wymarcia pszczół. Na szczęście naukowcy zapobiegli także wymarciu gatunku ludzkiego i stworzyli mechaniczne pszczoły, które potrafią zapylać rośliny.
Gatunek ludzki został uratowany przez ten świetny wynalazek. Czy aby na pewno?
Ci, którzy oglądali odcinek na pewno uważają na to, kogo oznaczają w „głupich” postach.

s04e01- „USS CALLISTER”


źródło: https://bit.ly/2Pk56FE

Dziewczyna budzi się na statku kosmicznym. Nie wie jak tu się znalazła. Nie wie, dlaczego tu jest. Dowiaduje się jednej rzeczy-szef jest tylko jeden.


##s04e02- „Arkangel”

źródło: https://ind.pn/2OGlW4z


W ramach ochrony dziecka rodzice wszczepiają system 100% inwigilacji dziecka- widzą wszystko, co robi, co słyszy, oraz gdzie jest. Ponadto system działa na mózg i wyłącza obrazy, które mogą stanowić zagrożenie dla dziecka.
Brzmi nieźle? A co gdy dziecko dorośnie?
Zobaczcie sami.

s04e03- „Crocodile” (z ang. Krokodyl)


źródło: https://bit.ly/2NqTq2p

Jeden z najbardziej przerażających odcinków. Nie mogę wam dużo o nim powiedzieć, bo to mogłoby zabrać wam przyjemność z oglądania.

s04e04- „Hang the Dj” (z ang. Chrzanić Dj)


źródło: https://bit.ly/2Qy150I

Odcinek opowiada o aplikacji, a nawet całym systemie do randkowania. Potencjalni partnerzy są dobierani przez system poprzez ich preferencje, zainteresowania itd. System wyznacza czas, jaki mają ze sobą spędzić (godzinę, dwie, miesiąc, rok, dziesięć lat). Jak wiadomo nie każdy system działa idealnie. A jak będzie w tym przypadku?
Zobacz sam.

s04e05- „Metalhead” (z ang. Metalogłowy)


źródło: https://bit.ly/2EdYJOl

Odcinek wchodzi już w kategorie postapokaliptyczne. Urządzenia zawładnęły światem, a ich głównym celem jest zniszczenie gatunku ludzkiego.
Czy to im się uda? A może ludzie przezwyciężą roboty?
Zobacz sam w piątym odcinku sezonu czwartego.

s04e06- „Black museum”


źródło: https://bit.ly/2CTuPCS

Główna bohaterka odwiedza dawno zapomniane muzeum. Muzeum (na dzisiejsze czasy) jest nietypowe. Przedstawia ono eksponaty, które mogły zagrozić istnieniu ludzkości, a na pewno nie pomogły one ludziom. Bohaterka nie jest tutaj przypadkiem. Z tym miejscem łączy ją coś więcej niż zainteresowanie.
Przekonaj się sam co łączy bohaterkę z tajemniczym muzeum.

Współprace z influencerami


Netflix w ramach promocji czwartego sezonu współpracował z Youtuberami tworząc mini odcinki "Czarnego Lusterka".
Tak, czy tak polecam jednak zapoznać się z serialem, a dopiero potem obejrzeć materiały promocyjne.

Martin Stankiewicz - „Suma szczęścia”

Youtube:

Emce2 - „69.90”

Youtube:

G.F. Darwin - „1%”

Youtube:

Krzysztof Gonciarz - „Rozstanie”

Youtube:

A Ty masz jakiś ulubiony serial?

A może znasz serial, który opowiada o zagrożeniach, które może przynieść przyszłość. Podziel się z nami. Chętnie zapoznamy się z twoimi ulubionymi produkcjami.

I to byłoby na tyle. Mam nadzieję, że zainteresowałem Cię moim ulubionym serialem. Jeżeli obejrzałeś albo masz zamiar obejrzeć Black mirror, to koniecznie napisz mi o tym w komentarzu. To bardzo motywuje.
Dzięki za przeczytanie mojego materiału.
Dziękuję moim głównym patronom za wspieranie.
Podziękowania dla:

Sort:  

Próbowałem. Zacząłem oglądać trzy odcinki, skończyłem jeden i to też bardziej się przymuszałem niż mnie wciągnęło ;) Niestety, dla mnie zdecydowanie nie jest to jakieś wybitne dzieło. Cieszę się jednak, że są ludzie, którym ten serial daje do myślenia, bo tematy jakie porusza są całkiem ciekawe.

Nie do końca rozumiem. Oglądałeś trzy odcinki na raz?
Powiem Ci, że ja miałem podobne zdanie do Ciebie. "Ludzie analizują serial w którym gościu musi przelecieć świnie? To jakiś absurd." Ale jako, że serial w każdym odcinku ma inną fabułę to postanowiłem oglądać dalej i byłem pozytywnie zaskoczony.

Zauważyłem tę tendencję, że wiele osób zraża się pierwszym odcinkiem. Ja sam byłem zawiedziony o czym pisałem powyżej. Polecam powrócić do serialu, fajnie jest zacząć od odcinka s03e03, na no na pewno się nie zawiedziesz (chociaż gwarancji nie daję, bo gusty są różne).

Pozdrawiam i życzę miłego dnia ;)

Nie, nie na raz ;) Zacząłem oglądać pierwszy, ale nie dałem rady obejrzeć całego, potem drugi z pierwszego sezonu i też nie dałem rady, następnie zacząłem oglądać pierwszy z trzeciego sezonu i zobaczyłem cały, ale raczej mnie nie porwał, dlatego w myśl maksymy "do trzech razy sztuka" odpuściłem. Znalazłem sobie coś innego do oglądania :)

Aaa czyli w ten sposób. No niestety fabuła wymaga tego, żeby rozwiązanie było na końcu, no i żeby cała historia rowijała się długo. Niestety nie wszystko jest dla wszystkich, ale świetnie, że odnalazłeś swój serial ;D

Tak, ten po prostu nie jest dla mnie. Na szczęście akurat jeśli chodzi o seriale to na Netflixie jest w czym wybierać. Znalazłem tam sporo seriali, które mnie wciągnęły.

Rozumiem, no niestety nie każdy fascynuje się tym samym. A może to i dobrze, tak to nie mielibyśmy o czym tutaj pisać ;D. Byłoby :

 • No fajnie, faktycznie tak jest.
 • No faktycznie tak jest, dlatego napisałem
 • W sumie dlaczego napisałeś? O tym pisało już X (wstaw aktualną liczbę ludności) osób, bo wszystkim się to podoba.
 • W sumie to tak, ale faktycznie fajne.


  Świat różnorodny jest lepszy :D

Tak. To jeden z najlepszych "seriali ever" !

W sumie mój ulubiony, a troszkę poniżej jest Breaking Bad, ale o tym to już w innym czasie ;)

image

Na pewno go kiedyś obejrzę. W zasadzie to prawie same pozytywne komentarze słyszę na jego temat.

Naprawdę polecam.
Szczególnie lubię go za jego konwencję- to, że niezależnie od którego odcinka zaczniemy to nic nie stracimy. Lubię nieraz powracać do jakiegoś odcinka i analizować (uwierz mi, podczas tego serialu głównie się analizuje i zastanawia „Czy my czasami się z takim czymś nie spotykamy?”).
Świetnym aspektem tego serialu (o którym niestety zapomniałem napisać) jest to, że gdy oglądamy go po raz następny, to wtedy dostrzegamy kolejne rzeczy.
I to bardzo lubię 😄.


Dzięki za skomentowanie, to bardzo motywuje. Wtedy wiem, że mój materiał dociera do czytelnika.
Dziękuję jeszcze raz!

Dzięki za podzielenie się swoimi wrażeniami. Z tego co piszesz wynika, że i ja powinienem być zadowolony, bo lubię w filmach odkrywanie kolejnego dna. I doceniam, gdy jakaś produkcja spowoduje, że wzmagają się u mnie procesy myślowe i rozważam dany problem. A jak jeszcze odnoszę przedstawioną sytuację do siebie - jeszcze lepiej. Zawsze warto zrobić jakiś rachunek sumienia i się zastanowić nad własnym zachowaniem.

Tym, co napisałeś utwierdziłeś mnie w moich przekonaniach- ten serial jest na 100% dla Ciebie.
Aby się nie zrazić na sam początek, to polecam nie zaczynać od pierwszego odcinka.
Sam zacząłbym teraz od s03e06 (tym o pszczołach), aby zobaczyć, na czym polega ten serial, a także, żeby nie zaczynać od najlepszego.

Problem pierwszego odcinka polega na tym, że wiele osób nie rozumie zamysłu reżysera. Nie skupiają się na tym, co on chce przekazać tylko na tym, co pokazuje, przez co wiele osób się do niego (serialu) zraża.