Noc kupały!!!

in polish •  2 years ago 

Co to w ogóle jest?

Dzisiaj Noc Kupały, obchodzona prez Słowian w przesilenie letnie, czyli najdłuższy dzień w roku! To jedno z najważniejszych świąt słowiańskich. Ale o co tu w ogóle chodzi!? Kim był ten Kupała i po co ta jego noc?! Kupała wg badaczy był słowiańskim bogiem płodności, chociaż z powodu braku źródeł nie ma do tego 100% pewności. Ale czemu obchodzili jego noc? To bardzo proste, kiedyś życie człowieka było w dużo większym stopniu związane z przyrodą niż obecnie. Święta i uroczystości związane były właśnie z równonocami, przesileniami, początkami i końcami pór roku.

No i co się wtedy robi?

Święto w gruncie rzeczy zachowało się do tej pory. Przyzwyczajenie naszych przodków do tego pogańskiego zwyczaju było tak wielkie, że misjonarze nie mogli sobie z nim poradzić, więc sprytnie podrzucili swoje święto w tym samym terminie, czyli Noc św. Jana, które miało zastąpić naszą Kupałnockę. Ogólnie było to bardzo radosny obrządek, palonoogniska, bawiono się, tańczono. Warto nadmienić, że było to święto w którym główną rolę odgrywali młodzi.

Polana w środku lasu, słońce przed chwilą zaszło za horyzont, ciemny bór w około, tylko najbliższe drzewa oświetla blask ogniska, niewielki strumyk niepodal szuka drogi przez las. Grupa kilkudziesięciu osób siedzi przy ogniskach, wspólnie śpiewają pieśni, pieczyste nieśpiesznie kręci się nad ogniskiem, część młodych ludzi wychodzi w mrok ciemnego lasu. Młode kobiety na głowie mają wianki z polnych kwiatów. Przed nimi cała noc zabawy i wróżb...

Wróżby i przesądy!

Magia!
To właśnie w noc kupały mały miejsce skoki przez ogniska. Jeśli za małolata na rodzinnych imprezach skakałeś przez ognisko to zapewne jest to odprysk historii kupalnej nocki! Skok przez ognisko miał oczyścić człowieka i uwolnić go od złych mocy.

Puszczanie wianków, był to zwyczaj w którym młode dziewczyny puszczały na wodzie wyplecione przez siebie wianki. Dalej z nurtem, młodzi kawalerowie, próbowali wyjść z przegrywu łapiąc te wianki ;P. Jeśli wianek został złapany przez chłopaka to wierzono, że panne czeka wkrótce zamążpójście!

Kąpiel, to ciekawe, bo do tej nocy w ogóle nie poiwnno się kąpać. Jeśli ktoś złamie zakaz ruzcą się na niego wodniki, utopce i inne stwory, za to w nocy można, jeszcze jak! Wtedy woda podobno leczy nawet ze schorzeń!

Kwiat parpoci. To kolejna tradycja, młodzi ludzie wyruszają w poszukiwaniu kwiatu parpoci, co jest o tyle trudne, że paproć nie ma kwiatów. :) Jednak, jeśli ktoś znajdzie taki kwiat, to zgarnia bogactwo, szczęście i inne profity!

Seks po słowiańsku

To ciekawostk jaką przeczytałem w jednej z książek o rodzimowierstwie. Noc kupały często jest kojarzona z orgietkami i raczej coś w tym jest, chociaż nie można na to patrzeć przez pryzmat dzisiejszej kultury! Seks w czasach przedchrześcijańskich u słowian był dużo bardziej luźny niż obecnie. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Seks "przedmałżeński" był popularny i nie był piętnowany, dziewictwo nie miało też wielkiego znaczenia. Panie próbowały podnieśc swoją atrakcyjnośc smarując się Nasięźrzałem (super nazwa), taką roślinką.

Jak to wygląda obecnie.

Obecnie niestety bardzo mało wiemy o życiu i weirzeniach dawnych słowian. Noc kupały przetrwała do dzisiaj. Zaadoptowana do naszych czasów i obyczajów. Poniżej zdjęcie z poznania - puszczanie lampionów prezentowane jako noc kupały.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Napisałeś o tym szybciej niż ja. Planowałem napisać coś o tym wieczorem. Ale za to zostawię mały komentarz.

To ciekawostk jaką przeczytałem w jednej z książek o rodzimowierstwie. Noc kupały często jest kojarzona z orgietkami i raczej coś w tym jest, chociaż nie można na to patrzeć przez pryzmat dzisiejszej kultury!

To nie jest tak do końca. Jest sporo dowodów na to, że to w momencie chrystianizacji Polski opowiadali takie rzeczy, aby Słowianie wydawali się mniej ucywilizowani.

Np. nie mówi się o tym, że istniały małżeństwa przed chrześcijaństwem. Na podobnych zasadach jako obecnie.

Dzięki za post. Podoba mi się to że przyblizasz troche nasze słowiańskie święta. Przekonałeś mnie żeby tą noc spędzić przynajmnije poza domem. Miłego obrzedowania! :D

To dziś? Chyba sie przejde poszukać tych orgii:p

To ciekawostk jaką przeczytałem w jednej z książek o rodzimowierstwie. Noc kupały często jest kojarzona z orgietkami i raczej coś w tym jest, chociaż nie można na to patrzeć przez pryzmat dzisiejszej kultury! Seks w czasach przedchrześcijańskich u słowian był dużo bardziej luźny niż obecnie. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Seks "przedmałżeński" był popularny i nie był piętnowany, dziewictwo nie miało też wielkiego znaczenia. Panie próbowały podnieśc swoją atrakcyjnośc smarując się Nasięźrzałem (super nazwa), taką roślinką.

Brzmi zachęcająco

This post received a 1.4% upvote from @randowhale thanks to @mistrz-tekkena! For more information, click here!

i love polska girl ;)

Niestety w zeszłym roku Noc Kupały w Poznani się nie odbyła, a ruch powietrzny i tak został wstrzymany, gdyż spodziewano się sporej ilości lampionów.

Kiedyś wybrałem się na Ślężę, kolebkę rodzimowierstwa w Noc Kupały. Zastałem niestety głównie pijanych, drących ryja całą noc młodych ludzi. Trochę brakowało jakiejś hmmm... mistyki?