[Zapytaj niedźwiedzia]- wegetarianizm > weganizm > witarianizm > frutarianizm > bretarjanizm

in polish •  11 months ago  (edited)

breakfast-690128_1280.jpg

Kolejny blog z serii "ZAPYTAJ NIEDŹWIEDZIA" zaczniemy tradycyjnie od przypomnienia głównych założeń serii oraz zasad.

Na czym to polega:

 • W każdym blogu z tej serii zadane jest konkretne pytanie lub podany temat wart przedyskutowania
 • Temat jest wybierany przeze mnie lub też osoby aktywnie udzielające się w serii (propozycje tematów na kolejną dyskusje można pisać w komentarzach pod tym tematem)
 • Dyskusja na zadany temat są prowadzone w komentarzach które to będą przeze mnie wysoko premiowane aby zachęcić do dyskusji
 • Można również wypowiedzieć się w formie własnego artykułu i dodaniu w komentarzu pod dyskusją linku do swojego wpisu

Jakie są plusy tego rodzaju serii:

 • Główną zaletą dla czytelnika będzie bogactwo różnorodnych odpowiedzi/interpretacji na zadany temat
 • Szeroko rozumiany rozwój polskiej społeczności steem
 • Możność wypowiedzenia się krótko i zwięźle na dany temat bez konieczności pisania własnego obszernego artykułu
 • Możliwość zaprezentowania swoich poglądów przed dużym gronem odbiorców (plus dla osób z "pustymi kontami")
 • RESTEEMując dyskusję otrzymujesz Upvote 5%. Aby otrzymać Upvote napisz w komentarzu pod dyskusją "RESTEEM"

Możliwe zagrożenia związane z tego typu projektem:

 • BRAK wierzę że społeczność steem gromadzi ludzi otwartych na świat i ewentualne incydenty zostaną przyćmione przez ogrom korzyści

Zasady ogólne:

 • Wątek przeznaczony do dyskusji na wybrany temat zazwyczaj pojawia się co sobotę około godziny 19.00
 • Wszystkie zasady i postanowienia są w wersji beta. Sugestie co do zasad można zgłaszać w komentarzach.

Zasady dotyczące samej dyskusji:

 • Dyskusja polega na wysłuchiwaniu również opinii innych więc zanim się wypowiesz na dany temat w nowym komentarzu sprawdź czy ktoś nie myśli podobnie i napisz odpowiedź pod jego komentarzem (zdaje sobie sprawę że przy większej ilości dyskutujących może to być trudne lecz w takim wypadku proszę chociaż o czytanie komentarzy najwyżej ocenionych przed napisaniem własnego)
 • Nie używamy flag tutaj każdy ma prawo do wygłaszania własnych opinii... flag można użyć tylko gdy ktoś będzie pisał komentarze kompletnie nie związane z wybranym tematem dyskusji (spam)
 • Netykieta przede wszystkim ;)

Reguły dotyczące moich upvoted:

 • Wpisy zawierające wulgaryzmy będą uznawane za wpisy o niskiej wartości i pomijane lub bardzo nisko wynagradzane
 • Każdy merytoryczny wpis będzie nagradzany lecz przy dużej ilości komentarzy jednego użytkownika będzie on stopniowo otrzymywał coraz to niższe UP aż nagroda spadnie do 1%UP za każdy komentarz

face-63980_640.jpg

Tematem dzisiejszej dyskusji będzie:

Z powodu braku Waszych propozycji propozycja od @michalx2008x (moje drugie konto ;) ):

Sposoby żywienia czyli prawdy i mity na temat wegetarianizmu, weganizmu, witarianizmu, frutarianizmu, bretarianizmu.

chat.png

Uważasz wpis za wartościowy? Kliknij RESTEEM:)

Nie podoba się? Również kliknij RESTEEM i hejtuj wspólnie ze znajomymi ;)

horse-2573655_640.png

@michalx2018x
"Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie"
divider-36856_1280.png

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

temat IDEALNY dla mnie. otóż aktualnie jestem witarianką, a moim celem jest bretarianizm! od jakiegoś czasu przygotowuję o tym wpis, ale pozwolę sobie co nie co tu napisać.. otóż moja droga zaczęła się od poszukiwania zdrowej diety, potem przez miłość do zwierząt zdecydowałam się na wegetarianizm.. to była prosta droga do weganizmu. gromadząc coraz większą wiedzę na temat zdrowia chciałam spróbować witarianizmu, jako że słyszałam o niezwykłych doświadczeniach ludzi, którzy odżywiają się w ten sposób. w ciągu lat wiele się zmieniło i poznałam trochę lepiej nasz świat, a okazało się że bretarianizm jest jedyną właściwą opcją. przyznam, to jest MEGA TRUDNE, codzienne próby, kuszenie powrotem do dawnego sposobu odżywiania.. wiele się zmieniło, jestem zachwycona dietą surową i w przyszłym roku zapewne przejdę na frutarianizm.

fakty:

 1. weganizm i witarianizm to najzdrowsze diety świata (jeżeli są dla kogoś nieodpowiednie, to świadczy o zatruciu organizmu)
 2. miłośnicy zwierząt są WEGANAMI, nie istnieje "miłośnik" który spożywa składniki pochodzenia zwierzęcego
 3. witarianizm dostarcza dużo energii :)
 4. na diecie surowej (witarianizm) dopiero zaczynamy odczuwać prawdziwy smak warzyw i owoców. można się zdziwić.

mity:

 1. bretarianie nie są fanatykami religijnymi, ani nie są sektą o chorych poglądach. ten sposób odżywiania nie wymaga konkretnych filozofii
 2. weganizm nie jest modą. to nadal tylko sposób odżywiania
·

Czekam więc na Twój wpis :)
Może podzielisz się z nami informacjami o tym jak wyglądają Twoje posiłki? Zapewne nie tylko ja jestem ciekawa... Zapraszam na #pl-kuchnia :)

·
·

@grecki-bazar-ewy bardzo chętnie! :)

Te nazwy to dla mnie tylko moda. Ja słucham swojego organizmu. On mi podpowiada co powinienem jeść. Od dzieciaka nie lubiłem marchewki. Nie jadłem pod żadną postacią. Dwa lata temu w zimie zobaczyłem marchew w sklepie i coś mi podpowiedziało, że mam na nią ochotę. Przez kilka dni nie było posiłku bez marchwi. Latem żywię się praktycznie tylko owocami i warzywami o mięsie nie myślę. Zimą i jesienią praktycznie każdy posiłek zawiera mięso. Tej wiosny miałem napad jedzenia nabiału. Uważam, że organizm sam wie co dla niego najlepsze i podpowiada, wystarczy słuchać. Rozumiem, że każdy organizm inny i inną dietę podpowiada ale dorabianie do tego dziwnych nazw i jeszcze dziwniejszych teorii to dla mnie tylko moda.

·

To mój organizm podpowiada "CZEKOLADA" albo inaczej "CIASTKA" :) Ogólnie "SŁODYCZE". Ale teraz od tygodnia jem same warzywa bez tłuszczu, białka i węglowodanów. Daję radę, ale od jutra zaczynam wychodzenie z diety :) Za tydzień będzie lekkie mięsko :)

·
·

Wiem po sobie że jeśli dieta jest odpowiednio zbilansowana to nie mam ochoty na słodycze wcale :) Natomiast jeśli są błędy w diecie to zdarza mi się bardzo zgrzeszyć znaczy wtedy mój organizm domaga się cukru i słodyczy.

·
·
·

Okej, doprecyzuję - chodziło mi o czas gdy jeszcze nie byłem na diecie. Teraz na tej warzywno owocowej faktycznie mnie nie ciągnie. No chyba, że czuję zapach świeżo pieczonej szarlotki 😉😆

·

Słuchanie swojego "organizmu" w czasach gdy żywność przesiąknięta jest uzależniającym cukrem wzmacniaczami smaku i aromatami to jak pozwolenie ćpunowi na kierowanie się swoimi ciągotami do kokainy albo heroiny ;] W zasadzie cukier jest bardziej uzależniający niż kokaina ;] Także jak ci się wydaje że gdy jesteś w sklepie i widzisz tą "pyszną sałatkę" (tak sałatki też są słodzone) to twój organizm wcale nie podpowiada ci czego aktualnie potrzebuje a odzywa się uzależnienie.

Podobnie jest z innymi dodatkami smakowymi. Aromat np jagodowy wabi cię i oszukuje twój organizm tym że potrzebuje jagód ale żywność aromatyzowana często ma niewiele wspólnego z tym co jest na opakowaniu i jak pachnie.

I nie potrzeba tu żadnej wiary:P wystarczy sobie w domu zrobić takie same produkty jak w sklepie (niektóre się da) tylko bez cukru, nadmiernej ilości soli czy też bez aromatów.. zobaczysz że jeśli będziesz miał do wyboru na półce sałatkę sklepową z tych samych składników to twój "organizm" a raczej uzależnienie:P będzie odruchowo kierowało cię na te sklepowe ;]

·
·

Jest i mój prawie ulubiony oponent :) To, że cukier zły i uzależnia, to że jedzenie ze sklepów napchane chemią to ja dobrze wiem. Pochodzę ze wsi ( pole do popisu :P) większość warzyw i owoców mam od rodziców, którym w uprawie pomagam odkąd nauczyłem się chodzić. Odróżniam warzywa od rolnika i te sztuczne wyhodowane na wacie i nawozach. To po pierwsze. Po drugie, jak organizm na widok jagody czy marchewki w sklepie, nawet tej sztucznej mówi mi, że jej potrzebuję to wtedy zjadam marchewkę i jagody ale nie te z tesco czy kauflanda. Temat o diecie a nie o tym jakie świństwo znajdziemy na sklepowych półkach. Być może mylnie ale w domyśle założyłem, że o tym wie większość a już na pewno ci zainteresowani tematem diet.

·
·
·
  ·  10 months ago (edited)

I bardzo dobrze że żywisz się własnymi płodami ale hasło że "jem co mi podpowiada organizm" u większości osób jednak wygląda tak jak ja pisze a chciałem zaznaczyć ze nie tyko my tu dyskutujemy.. Dla mnie w każdym razie jest to oczywiste tak samo jak to że temat nie jest skierowany tylko do osób na diecie ;]

Skoro jednak palisz się na powrót do rozmowy to pragnę jeszcze skrytykować przekonanie że wegetarianizm to jakaś "moda" :P

Jedzenie mięsa nie jest człowiekowi do niczego potrzebne i zazwyczaj szkodliwe dla zdrowia na dłuższą metę. Jednak pomijajac już samo zdrowie, przemysł mięsny jest jednym z najbardziej niewydajnych sposobów pozyskiwania żywności ponieważ hodowla przemysłowa zwierząt pochłania i zanieczyszcza olbrzymi ilości wody. Jak byłem na studiach to na gospodarce odpadami mowa była o tym że 52% zasobów wody pitnej na świecie zużywa się do hodowli a to było w 2005 roku dziś będzie pewno o wiele gorzej. Z resztą nie bez powodu na świecie brakuje zasobów wody pitnej.

Inna sprawa to przelicznik ilości pozyskanego pożywienia z 1 hektara gdzie produkcja zwierzęca wypada również dużo gorzej;]

W końcu mamy powody etyczne czyli trzymanie zwierząt w warunkach karygodnych i traktowanie ich jak żywego mięsa jeszcze za życia.

bo nie będę już rozpisywał o chorobach odzwierzęcych...

edit: btw tez pochodzę ze wsi i tez żywię się w dużej mierze tym co mi się uda w ogródku pozyskać ;)

·
·
·
·

Jak zwykle przekręcasz moje słowa i dorabiasz teorię.

Nie napisałem, że temat jest dla osób na diecie ale dla osób interesujących się tematem diet. Co może wnieść do dyskusji osoba, która z tematem nie ma nic wspólnego? W najlepszym wypadku pytanie a zazwyczaj zaczepki.

Nie napisałem, że wegetarianizm to moda. Napisałem, że wymyślanie coraz to nowej nazwy diety to moda. Jak ktoś je wszystko ale wyłączy orzechy to już musi mieć nazwę dla tej diety i najlepiej pochwalić się w mediach społecznościowych.

Jedzenie mięsa jest potrzebne. Zwłaszcza kobietom w ciąży oraz osobom młodym jeszcze się rozwijającym. Z mięsa mogą zrezygnować osoby dorosłe, fizycznie ukształtowane. Jedzenie mięsa nie jest w żaden sposób szkodliwe jeśli je się mięso z odpowiedniego źródła i w odpowiednich ilościach. W nadmiarze wszystko jest szkodliwe.

Co do zużycia wody, zgada się rolnictwo zużywa jej najwięcej, dużo hodowla ale jezioro Aralskie wyschło przez ryż i bawełnę.

·
·
·
·
·

wyschło głównie przez bawełnę niestety... co do jedzenia miesa i matek to co powiesz o hindusach ?

Z reszta np tu coś na szybko znalazłem że to też mit z tymi matkami w ciązy. Dobrze dobrana dieta bogata w żelazo białko i wit b12 pozwala wyeliminować mięso z diety.

·
·
·
·
·
·

A co mam powiedzieć o Hindusach? Nic mi nie wiadomo żeby produktów pochodzenia zwierzęcego nie jedli. Dobrze dobrana dieta bogata w żelazo, białka i wit b12 która nie jest pochodzenia zwierzęcego kosztuje więcej niż krowa i jest dla większości ( jak na razie) niejadalna.

·
·
·
·
·
·
·

A no niestety ale to dlatego że spopularyzowała się inna a to nie przypadek że taka jest ;P

Co do hindusów to są wegetarianami ;]

·

Zgadzam się z Tobą. Organizmu należy słuchać, sama też to robię bo on rzeczywiście podpowiada na co ma ochotę (oczywiście mówimy o w miarę zdrowym organizmie i o zdrowych zachciankach). Jako przykład mogę podać że mój organizm ma obecnie spore zapotrzebowanie na miejscowe dania kuchni greckiej a zwłaszcza na pomidory pod każdą postacią, nie ma dla mnie dnia bez pomidora przez cały rok. A całą zimę nie piłam kawy bo mi się odechciało tak nagle co było szokiem dla rodziny i znajomych bo pijałam 3 kubki dziennie.

Jeśli chodzi o nazwy to no cóż, każda dieta lubi się jakoś nazywać. Mnie tylko zastanawia co będzie dalej... Jaka moda na jedzenie nastąpi jak się nie daj Bóg okaże za jakiś czas że np.frutarianizm okazał się szkodliwy.
To tylko taki mój przykład, proszę mnie źle nie zrozumieć.

Niestety bardzo często jest tak, że nie stać nas na jedzenie promowanych przez dietetyków produktów lub nie mamy czasu na ich odpowiednie przygotowanie i jemy to co mamy pod ręką.

Liczę na to że rozwinie się pokojowa i interesująca dyskusja :)

·
·

Oczywiście zdrowe zachcianki to podstawa

  ·  11 months ago (edited)

A ja napiszę coś z punktu widzenia osoby która w praktyce poznała trochę weganizm.
Szczerze wiele osób nie interesujących się tym tematem po prostu myśli że te wszystkie pojęcia to jedno i to samo. Mam na myśli tutaj dietę wegańską i wegetariańską.Dla tych co w ogóle nie mają pojęcia jaka jest różnica już piszę. Dieta wegetarianka dopuszcza jedzenie np.produktów pochodzenia zwierzęcego jak ser czy mleko.Natomiast dieta wegańska to już bardziej styl życia, prawdziwy weganin nie używa nawet produktów przemysłowych związanych z wykorzystaniem np. skór ze zwierząt (pasek do spodni itd) Muszę przyznać że poznając różnych weganów, najczęściej są to osoby bardzo pokojowe sympatyczne i otwarte na świat. Często podróżujący i praktykujące np. jogę itd.

Na chwilę obecną nie jestem na żadnej z tych diet ale byłem weganinem na 100% przez okres jednego roku. Miało na to wpływ parę wydarzeń. Osobiście w tym czasie odkryłem masę przepysznych potraw których nigdy wcześniej nawet nie zauważałem w sklepach czy restauracjach. A są naprawdę dobre. Jako że uwielbiam ser byłem zmuszony szukać alternatyw. Pewno dnia poznałem jedną wegankę która mi taką recepturę podała. Wkrótce produkowałem na swoje potrzeby ser wegański. Najtrudniej było mi znaleźć tybetańskiego grzybka. Oprócz tego potrzebne były gotowane ziemniaki i mleko sojowe. Właściwie ten przepis i wykonanie to dobry temat na post.
Żeby się już nie rozpisywać za dużo. Krótkie spostrzeżenie na temat faktu i mitu.
Prawda: Jedzenie wegańskie jest bardzo pyszne i zdrowe.
Mit: Jedzenie wegańskie powoduje braki pewnych witamin w organizmie.
Dlaczego: Zgadza się jeżeli nie umiejętnie stosuje się dietę może wystąpić brak np. witaminy B12. Przez moje pierwsze 3 m-ce popełniałem ten błąd. Jednocześnie robiłem systematyczne kontrole i analizy krwi. Okazało że wystarczyło zamienić niektóre produkty i organizm wrócił do normy a wszelkie badania wychodziły idealnie.
Dlaczego zrezygnowałem?
Za słaba wola i brakło wokoło mnie ludzi, którzy by mnie w tym wspierali. W każdym razie nosze się z zamiarem aby wrócić do tej diety.
Pozdrawiam

·

ja wspieram!! i zachęcam do powrotu na weganizm :)

·
·

Najtrudniejsze do zrobienia do wygranie wojny w głowie;-) Dzięki za wsparcie.

@michalx2018x, I gave you an upvote on your post! Please give me a follow and I will give you a follow in return and possible future votes!

Thank you in advance!

Hi! I am a robot. I just upvoted you! I found similar content that readers might be interested in:
https://steemit.com/polish/@michalx2008x/zapytaj-niedzwiedzia-dlaczego-ludzie-sa-zli

Potwierdzam że @michalx2018x to moje drugie konto przeznaczone do pisania po polsku.

·

Zrobiłeś trochę zamieszania :) Sam się od soboty rozglądałem za nowym tematem, a tu nic...