Ostatnia rodzina - rodzina w mroku

in polish •  2 months ago  (edited)

 Podstawą filmowej opowieści którą snuje Jan P. Matuszyński jest historia rodziny Beksińskich. Kluczowe są tutaj dwa słowa: Beksińscy oraz rodzina. Z jednej strony mamy do czynienia z portretem ludzi niezwykłych. Zdzisława Beksińskiego, jednego z najważniejszych polskich malarzy XX wieku, oraz Tomasza Beksińskiego, jednej z najbardziej barwnych postaci polskiego życia kulturalnego lat 80-tych i 90-tych. Z drugiej strony choć film wiernie przedstawia kolejne segmenty z życia Beksińskich, nie jest on tyle biografią co dramatem opowiadającym o dynamice tej specyficznej rodziny. Ojciec ekscentryk, nie stabilny emocjonalnie syn i wrażliwa, wyrozumiała matka. Reżyser pokazuje ich ze wszystkimi problemami zanurzonymi w codzienności ale unika przy tym natrętnego wartościowania.   

 Na uwagę zasługuje niesamowita precyzja przedstawiania świata. Wydawać by się mogło że prezentacja PRL-owskich bloków nie jest aż tak istotna. Nic bardziej mylnego. Szczegółowość z jaką został odtworzony świat Beksińskich sprawia iż wydaje się bardzo realny a jego obserwacja to prawdziwa podróż w czasie. Scenografia i kostiumu zostały tu dopracowane w każdym szczególe. Co ciekawe wiele z ujęć zrealizowano przy pomocy efektów specjalnych i green screena pokazując że zdobycze współczesnej techniki nie muszą służyć tylko w filmach komiksowych ale mogą nadać życie filmowemu dramatowi. Zdjęcia są niby proste a jednak wielokrotnie zachwycające umiejętnym rozplanowaniem kadrów i korzystaniem z długich ujęć. Tu na szczególną uwagę zasługuje mistrzowska scena katastrofy samolotu. 

 W filmie opartym na tak charakterystycznych postaciach i tak najważniejsza jest jednak praca aktorów, a ta wygląda wręcz wirtuozersko. Zewsząd słychać co prawda głosy że Dawid Ogrodnik w roli Tomasza jest nader ekspresyjny i eksponuje jedynie ciemną stronę osobowości bohatera. Jednak to raczej dyskusja nad sensownością aktorskiego wyboru dokonanego przez Ogrodnika. Samo ukazanie na ekranie postaci znerwicowanej i wewnętrznie skomplikowanej wychodzi mu bardzo dobrze. 

 Największe brawa jednak należą się Andrzejowi Sewerynowi który na ekranie kompletnie nie przypomina samego siebie. Oddał wszystkie niuanse, gestykulacje i głos Zdzisława tak doskonale że nie raz można odnieść wrażenie że nie obserwujemy aktora lecz malarza we własnej osobie. 

 Ostatnia rodzina to film o nieuchronnym rozpadzie i przemijaniu. Kto zna historie tej rodziny to wie że była naznaczona śmiercią, czy to wynikającej z choroby, zbrodni czy samobójczą. Korowód śmierci jaki dotyka bohaterów jest nieunikniony i nie stanowi żadnego zaskoczenia. Jednak naturalistyczna z ducha prezentacja tego tematu daje do myślenia. Kolejne kadry tego prostego z pozoru dramatu każą nam pochylić się nad naszą egzystencją. 

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Moim skromnym zdaniem - film jest genialny. Mimo tego, że przed seansem o Beksińskich nie wiedziałem w zasadzie nic, to historia rodziny mnie wręcz powaliła, a końcówka pozostawiła opad szczęki...