Porównanie Monero i ZCash

in polish •  11 months ago 

Jeśli chodzi o kryptowluty chroniące prywatność, które obecnie są dostępne na rynku ,to dwa największe rywale ZCash (ZEC) i Monero (XMR).

IMG_0105.jpg

Obie te kryptowaluty mają protokoły, które są w czołówce technologii blockchain. Obaj sprawdzili się przez dłuższy okres czasu i są stosunkowo dobrze znani w ekosystemie krypto.

Czy jednak naprawdę można je porównać? A jeśli tak, to która moneta zapewnia najwięcej prywatności?

Zanim jednak przejdziemy do porównania, musimy przyjrzeć się kluczowej technologii napędzającej każdą monetę.

ZCash

ZCash (ZEC) został wydany jako fork Bitcoina w 2016 roku. W związku z tym ma pewne wspólne cechy z Bitcoinem, ponieważ jest to również moneta Proof-of-Work i ma taką samą sumę wydobywalnych monet 21 milionów.

Jednak tam właśnie kończą się podobieństwa.

ZCash został specjalnie sforkowany przez głównego programistę, Zooko Wilcox , aby być prywatną alternatywą dla Bitcoina. W związku z tym istnieje bardzo zaawansowana technologia, która została włączona do protokołu Zcash w celu ułatwienia tego.

Protokół prywatności ZCash

Jedną z najważniejszych funkcji prywatności w ZCash musi być wykorzystanie dowodów zerowej wiedzy i ich implementacja w ZK-SNARK.

Pełne wyjaśnienie tych kwestii wykracza poza zakres tego tekstu. Jednak podstawową zasadą dowodu zerowej wiedzy jest zdolność do udowodnienia, że ​​coś jest prawdą, bez przekazywania niczego poza tym, że jest to prawda.

Może to być szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy chcesz udowodnić, że znasz hasło lub masz dostęp do prywatnego klucza kryptowaluty bez ich wysyłania.

Dzięki użyciu ZK-SNARKs, ZCash pozwala użytkownikowi ukryć swoją transakcję z pozostałej części sieci. Są one nazywane transakcjami "ekranowanymi" i używają adresów zaczynających się od "z" (z-add-ów). Te ekranowane transakcje nie są obowiązkowe i użytkownicy muszą zdecydować się na ich użycie.

Użytkownicy będą zwykle korzystać z ich t-adderów, które są nieekranowaną i przejrzystą transakcją. Nie różnią się one od zwykłych transakcji Bitcoin, ponieważ są transmitowane do sieci i są w pełni publiczne.

Jak widać, tylko wtedy, gdy użytkownicy wysyłają środki z jednego z-addr do drugiego, transakcje są całkowicie prywatne.

Fundusz założyciela

Fundusz założyciela był jednym z bardziej kontrowersyjnych aspektów ekosystemu ZCash.

Zostało to zakodowane na stałe w protokole ZCash, tak, że założyciele otrzymaliby 10% wszystkich możliwych do wydobycia monet (2,1 m ZEC), które były dystrybuowane przyrostowo w ciągu pierwszych 4 lat projektu. Wiele osób uważa to za "podatek od wydobycia", a przy obecnych stawkach wynosi 20% wszystkich nagród blokowych.

Nie jest to też wcale nic nieznaczące. Przy dzisiejszych stawkach fundusz założyciela otrzyma dziennie około 1,425 ZEC, co w dolarach wynosi około 179 000 USD dziennie.

Nie wszystkie pieniądze trafiają do założycieli, ponieważ około 2,5% nagród trafi na badania i rozwój oraz rezerwy.

Monero

Monero jest także forkiem kolejnej krypto-waluty zwanej Bytecoin . z kwietniu 2014 r. I opiera się na protokole CryptoNote.

Monero jest jak ZCash, ponieważ używa protokołu proof-of-work, ale używa innego algorytmu mieszającego o nazwie CryptoNight, który jest nieco bardziej odporny na ASIC niż equihash ZCash.

Jednak prawdziwymi innowacjami Monero są, jeśli chodzi o ich funkcje zwiększające prywatność.

Protokół Monero

Monero opiera się na dość zaawansowanej technologii kryptograficznej, aby ukryć transakcje użytkownika. Należą do nich następujące pojęcia:

Adresy ukryte: używane są w celu ukrycia adresu odbiorcy od łańcucha . Są to jednorazowe adresy, które są podane przez nadawcę i opierają się na adresie podanym przez odbiorcę. Tylko te dwie strony będą wiedzieć, gdzie wysłano Monero.

Podpisy: Podczas gdy adresy ukryte pomagają odbiorcy, wciąż musimy ukryć adres nadawcy. Odbywa się to za pomocą podpisów Ring , które maskują adres osoby, która wysyła fundusze. Wykorzystuje podpisy wielu podmiotów do podpisania transakcji. Ten "mixin" tworzy pewien poziom wiarygodnej zaprzeczalności dla nadawcy.Ring Poufne transakcje: Ring CT jest relatywnie nową aktualizacją protokołu Monero, która została zaimplementowana w 2017 roku. Wykorzystano funkcje kryptograficzne, aby ukryć kwotę, która została wysłana w ten sposób czyniąc transakcję całkowicie anonimową Monero Privacy Technology.

. Techniczne wyjaśnienia dotyczące tego, jak działa ta technologia, są dość zaangażowane i nie będziemy jej tutaj omawiać. Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest to, że Monero wymaga, aby wszystkie transakcje były transakcjami prywatnymi

ASIC

Niektórzy postrzegają je jako świetny sposób na nadanie mocy łańcuchowi i kopalniom w sposób bardziej efektywny energetycznie. Inni uważają je za toksyczne narzędzie, które pomaga scentralizować sieć, wypędzić górników GPU, a tym samym uczynić łańcuch mniej wiarygodnym. Społeczność Monero jest w tym drugim obozie. Twórcy i ekosystem są dobrze znani ze swojej awersji do układów scalonych ASIC. Dlatego nie tylko użyli algorytmu hashowania, który był dość odporny na ASIC, ale także sforkowali kod Monero w kwietniu, aby odeprzeć ryzyko stwarzane przez Bitmain Antminer X3. Społeczność Monero aktywnie działa przeciwko zagrożeniu ze strony ASIC . Jest to także czynnik odstraszający innych producentów.

Udoskonalenia protokołu

Istnieją jeszcze dwie naprawdę ważne aktualizacje, które są wprowadzane w protokole Monero, które są ustawione, aby uczynić sieć bezpieczniejszą i bardziej prywatną. To jest początek protokołu Kovri I2P i Bullet proofs.Kovri pozwoli to Monero na kierowanie transakcji za pośrednictwem sieci I2P, podczas gdy proofy korkowe sprawią, że transakcje Monero będą bardziej wydajne, a zatem tańsze w inicjowaniu.

Obie kryptowalutysą w stanie ukryć dane transakcji i uczynić je całkowicie prywatnymi. Jednak są one implementowane w inny sposób. Jeśli wszystkie transakcje Monero są domyślnie prywatne, ZCash ma je tylko jako warunkowe. Oznacza to, że większość ludzi (z lenistwa lub obojętności) nie będzie używać swoich z-adresów. W rzeczywistości, obecnie tylko około 13% wszystkich transakcji ZCash używa ich ekranowanych adresów.

Oznacza to, że ci użytkownicy, którzy korzystają z ekranowanych adresów, mogą natychmiast wzbudzić podejrzenie "posiadania czegoś do ukrycia", nawet jeśli tego nie zrobią. Dlatego też działania użytkowników, którzy nie chronią ich adresów, zmniejszają prywatność tych, którzy to robią. Z drugiej strony, Monero postanowił natomiast , że ta cecha nie sprzyja spójnemu ekosystemowi. Postanowili, że wszystkie ich transakcje będą prywatne. Oznacza to, że wszystkie transakcje w sieci Monero wyglądają identycznie, a ekosystem jest na ogół silniejszy.

W przypadku decentralizacji Monero vs. ZCash wygląda na to, że Monero aktywnie walczy z jakąkolwiek centralizacją. Widzieliśmy to z ich działaniami związanymi z forkiem ostatnio, aby odeprzeć ryzyko CryptoNight ASIC. Bez ASIC oznacza że przeciętni użytkownicy nadal mogą wnosić moc do sieci z ich macierzystych układów GPU. To zabiera władzę z rąk kilku dużych farm górniczych i umieszcza ją z powrotem w rękach społeczności. Niewiele można powiedzieć o górnikach ZCash. Niedawne wprowadzenie Equihash Antminer Z9 sprawiło, że wielu górników w społeczności było zła na brak akcji ze strony twórców i założycieli.
To był sporny problem dla społeczności , że grupa osób będzie kontrolować 10% całego wydobytego ZEC.

Zaufany program instalacyjny Zcash:

Społecznośc wierzy ze 100% pewnością, że główny klucz prywatny jest całkowicie zniszczony i nie można go odtworzyć. Jest to niezwykle trudne, ponieważ nikt nie może faktycznie "zweryfikować", że tak jest. Jasne, masz filmy, zdjęcia i świadectwo z całego procesu , ale wciąż nie możesz powiedzieć bez cienia wątpliwości, że kopia klucza prywatnego gdzieś nie istnieje. Istotnie, jednym z najważniejszych maksymów krypto jest: "Nie ufaj, weryfikuj" Chociaż jest bardzo prawdopodobne, że programiści ZCash mogli skutecznie zniszczyć odłamki klucza prywatnego, nie jest to coś, co możesz samodzielnie zweryfikować.

Nie wątpię, że ZCash jest zaawansowaną krypto walutą z silnymi protokołami prywatności, powyższe punkty jasno pokazują, że Monero jest nadal najważniejszą monetą prywatności. Społeczność kierująca rozwojem Monero to jedni z najbardziej zorientowanych na bezpieczeństwo i skupionych na prywatności programistów w społeczności kryptowalut. Kieruje nimi głównie ideologia, a nie tyle cheć zysku . Co więcej, Monero sprawdził się. Na przykład, kiedy FBI sprowadziło założyciela rynku darknetów Alphabay, byli oni w stanie określić, ile kryptowalut miał. Była tylko jedna moneta, przy której ​​nie byli w stanie uzyskać więcej informacji .Choć może to być odosobniony przypadek, zwiększa wagę sprawy w Monero.

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z potrzeby prywatności w blockchain, że przejścia z całkowicie przezroczystych bloków na niewidoczne . Jest wiele konkurencyjnych monet prywatnych zajmujących przestrzeń, ale Monero i ZCash okazały się skuteczne i skalowalne . Jednakże, na podstawie powyższych informacji, byłabym bardziej skłonna zaufać prywatności i bezpieczeństwu Monero niż ZCash.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!