Uwaga

in polish •  last year  (edited)

Dzisiaj rano dostałem na messengera wiadomość z linkiem do youtube, byłem zaspany, potwierdziłem rozszerzenie (ytb nie działało) i załatwiłem konto fb i jeszcze to draństwo porozsyłało do Was to gówno. Facebooka mam zablokowanego, bo to z mojego spamowało Was, więc założyłem drugiego i wywaliłem przeglądarkę bo cały czas coś na niej muliło itd. Mam nadzieję, że nie otwieraliście tego linka, przeczytaliście mój apel na starym koncie.

ps. Jeśli ktoś się zna to proszę o podpowiedź, czy przeskanowanie kompa i wywalenie przeglądarki załatwi sprawę?

Podaję jak wyglądała treść wiadomości, może to uchroni kolejne osoby.

Zrzut ekranu 2018-05-16 o 15.24.57.png

Znalazłem informację z Komputer Świat z dnia 22 grudnia 2017

Digmine, bo tak nazywa się nowe malware, odkryli specjaliści z firmy Trend Micro. Oprogramowanie rozsyłane jest przy pomocy Facebook Messengera i ma postać pliku, najczęściej o nazwie "video_xxx.zip". Gdy tylko go uruchomimy, zarażamy nasz komputer malware. Program następnie instaluje rozszerzenie do przeglądarki Chrome, a potem zaczyna wydobywanie kryptowaluty Monero.

To jednak nie wszystko. Program wykrada także nasze dane do konta na Facebooku i zaczyna rozsyłać się także naszym znajomym z listy przyjaciół. De facto jest to tworzenie tzw. botnetu, czyli zbioru zarażonych urządzeń, które kontroluje twórca danego malware. Na razie największe centra ataku Digmine to Korea Południowa, Wietnam, Azerbejdżan, Ukraina, Filipiny, Tajlandia czy Wenezuela. To kraje, w których adaptacja Facebooka jest bardzo wysoka, więc jest to też podatny grunt na wszelkie tego typu ataki.

Facebook już podał, że udało mu się usunąć pliki z Digmine i powstrzymać atak. Nie wiadomo jednak, czy tego typu sprawy nie powrócą w przyszłości. Warto zatem pamiętać o podstawowych zasadach cyfrowego BHP i np. nie klikać w podejrzane linki.

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

No ale to nie jest link do YouTube przecież :)

po kliknięciu przekierowało na stronę identyczną jak youtube