[Polish] Revolut nie ma funkcji kupna kryptowalut

in #polish6 years ago

Revolut w polskim rozumieniu prawnym należy chyba nazywać parabankiem. Jest to świadczeniodawca usług finansowych, które polegają na posiadaniu konta walutowego. Konto to można doładować przelewem (aktualnie tylko do banku w Wielkiej Brytanii) lub kartą kredytową i korzystać z niego za darmo (choć są też opcje płatne, dające więcej możliwości). W ramach podstawowych usług istnieje opcja natychmiastowych przelewów pieniędzy pomiędzy użytkownikami Revolut, zwykłe przelewy bankowe, czy też płatności kartą, którą otrzymuje się za darmo i nie płaci się za jej utrzymanie (w podstawowej wersji). Główna korzyść wynika z bardzo niskiej marży (mały spread) wymiany walut. Osoba podróżująca za granicę płacąc kartą automatycznie zamienia złotówki na walutę docelową po bardzo dobrym kursie (niemożliwym do uzyskania w zwykłych kantorach gotówkowych i większości internetowych). Stan konta i historię transakcji, wraz z niezbędnymi opcjami, można oglądać w aplikacji na smartfona, która nie wyświetla żadnych reklam.

Revolut zyskał sporą popularność pośród osób podróżujących i wciąż oferuje coraz nowsze (nie zawsze darmowe) usługi. Jedną z nich jest hipotetyczna możliwość zamiany zwykłych pieniędzy (FIAT) na kilka wybranych kryptowalut (jak bitcoin, litecoin, itp). Jest to funkcja, którą bardzo wielu niedoświadczonych w kryptowalutach użytkowników kompletnie źle rozumie.

Problem polega na tym, że w aplikacji Revolut nie da się kupować kryptowalut w ogóle. Operacja wymiany powoduje tylko wpis w bazie danych operatora, że zamiast złotówek wyświetlać się ma teraz u użytkownika np. bitcoin. Przy okazji pobierana jest z konta użytkownika spora marża. Kurs kryptowalut ustala sam Revolut, więc nie musi on być zgodny z wartością rynkową i nie ma gwarancji, że cena ta zwiększy się, nawet jeśli tak się stanie na całym świecie. Ewentualna opcja zamiany z powrotem na złotówki (lub inną walutę FIAT) znów obarczona będzie sporą marżą (wyższą niż na giełdach kryptowalut). Jest to jedynie obstawianie kursu kryptowalut (i tak ustalonego wewnętrznie przez Revolut), nie kupowanie ich. Przy zamianie nie następuje żadna operacja na blockchain, od nikogo nie są kupowane kryptowaluty, nie da się ich wypłacić z aplikacji na zewnątrz, ani wpłacić z zewnątrz. Są nieprawdziwe. Opcja ta nadaje się jedynie do wątpliwie opłacalnego (w porównaniu do giełd kryptowalut) obstawiania zmian kursu.

Ktoś jednak zapyta: ale zaraz, czy to nie właśnie o to chodzi w kryptowalutach? Aby zamienić złotówki, jak kryptowaluta jest tania, a potem zamienić z powrotem jak jest droga (i zarobić)? Odpowiedź brzmi: nie, nie o to w nich chodzi.

Spekulacja kryptowalutami to skutek uboczny ich istnienia. Nie po to powstały i nie taką pełnią rolę. Wiele można by wyjaśniać ile jest różnych rodzajów kryptowalut i jakie pełnią funkcje, więc sprowadzając je tylko do walut czysto płatniczych, czyli przechowujących wartość, to ich zasadniczą cechą jest bezpieczeństwo i niezależność od systemów bankowych. To alternatywny do standardowego pieniądza środek płatniczy i alternatywa dla banków jednocześnie. Posiadając kryptowaluty na własnym portfelu (nie na giełdzie) sprawiamy, że są nieosiągalne dla żadnej instytucji lub innego człowieka. Nawet atak hackerski jest mniej prawdopodobny, niż w przypadku giełdy lub innego scentralizowanego systemu (jak Revolut), ponieważ im więcej pieniędzy jest do zdobycia, tym większa pokusa i gra warta świeczki (giełdy trzymają środki tysięcy użytkowników, Ty tylko swoje). Niezależnie od decyzji banków i kondycji całego państwa kryptowaluta będzie zapewniać szybkie i tanie przelewy lokalne i międzynarodowe. Pozwala też redukować wykluczenie ekonomiczne osób, którym banki odmówiły np. założenia konta (dotyczy szczególnie krajów ubogich). Mnogość kryptowalut pozwala na wykorzystywanie ich jako narzędzi różnych zastosowań. Mamy zupełnie prywatne (jak Monero), które nie pozwolą namierzyć komu przelaliśmy pieniądze (niemożliwe przy systemie bankowym, ani przy gotówce, gdzie aby przekazać komuś pieniądze musimy go przecież fizycznie spotkać, co śledząca nas osoba zauważy) i ile ich posiadamy. Mamy platformy kontraktów, które pozwalają zajść operacji tylko gdy zajdzie dana okoliczność, która zawsze będzie spełniona obiektywnie (nie będzie to uznaniowe). Mamy też chociażby Steem i jego system wynagradzania autorów itp. itd. Revolut nie pozwala na skorzystanie z żadnej z tych funkcjonalności kryptowalut, ponieważ ich zwyczajnie nie oferuje. Choć nie da się zaprzeczyć, że Revolut jest projektem innowacyjnym, który dobrze wpisuje się w model nowoczesnej bankowości, to należy pamiętać, że jego twórcy także muszą na czymś zarabiać. Zarabiają między innymi na funkcjach dodatkowych, warto więc korzystać tylko z tych funkcji, które się w pełni rozumie. ;)

Sort:  

Prawdziwą funkcjonalność daje WIREX można zasilac wieloma crypto zamieniać na FIAT do tego masz kartę płatniczą - polecam 😀

A jak wyglądają opłaty (w tym te mniej jawne)? ;)

Coin Marketplace

STEEM 0.19
TRX 0.15
JST 0.029
BTC 63651.41
ETH 2679.55
USDT 1.00
SBD 2.80