[Polish] Jaka jest prawdziwa cena kryptowaluty IOTA?

in polish •  2 years ago 

Około trzech dolarów? Phi, ale tania waluta. Zaraz, czy aby na pewno?

Przecinek w liczbach

Zacznijmy od rzutu okiem na giełdę (w tym przypadku BitFinex). Ma ona jakieś wykresy, listę ofert, jak zawsze. Jest też formularz do składania własnych zleceń.

Widać w nim miejsce na wpisanie ceny ("price") w jakieś walucie (dolary w tym wypadku) i miejsce na wpisanie ilości ("ammount") "MI" do kupienia. Zaraz, co to jest "MI"? Nie powinno tam być "I" lub zwyczajnie "IOTA"? Nie, etykieta jest poprawna. Na giełdzie nie kupujesz IOTA. Kupujesz MegaIOTA.
Cooo?!
Spokojnie, to ta sama waluta tylko milion jej jednostek. To wynika z tego, że ilości IOTA nigdy nie będą miały przecinka liczbowego. Jedna IOTA jest niepodzielna. Nie da się kupić połowy IOTA. Dlatego operuje się na tych przedrostkach. Są one takie same jak w fizyce. Kilo znaczy tysiące, mega miliony, giga miliardy, itd.

Jak to się ma do bitcoina i podobnych mu monet? 1 bitcoin (BTC) jest podzielny. Ilość bitcoinów może mieć przecinek dziesiętny i maksymalnie do ośmiu cyfr po sobie. Najmniejsza możliwa część bitcoina nazywana jest satoshi (od pseudonimu twórcy).

Bitcoin to w rzeczywistości 100 000 000 satoshi. MIOTA (MegaIOTA), którą widzi się na giełdach to tylko 1 000 000 IOTA. 100 razy mniej. Zatem aby poprawnie porównywać ceny bitcoina i MI potrzebujemy pomnożyć cenę MI o 100. W takim razie aktualna "porównywalna cena" oscyluje około 300 dolarów, tak?

Zasób i kapitalizacja

To jednak trochę bardziej skomplikowane niż tylko przesunięcie przecinka. Innym problemem jest bowiem zasób. Przez zasób mam na myśli ile jest w ogóle IOTA na rynku.
Cóż, dokładnie: 2 779 530 283 277 761 IOTA.
To około 2 779 530 283 MIOTA (po prostu ścinając sześć ostatnich cyfr).
Jej liczba nigdy nie wzrośnie. Zostanie taka na zawsze, bo nigdy nie będzie "dodrukowanej" lub "wykopanej" nowej IOTA.

Zasób bitcoina to aktualnie około 16 720 037 BTC, a liczba ta nieustannie rośnie z powodu procesu jego wydobycia (bardzo powoli, ale jednak). Jest to 1 672 003 700 000 000 satoshi (po prostu dodając osiem zer). Porównajmy te liczby:

2 779 530 283 277 761 IOTA
1 672 003 700 000 000 satoshi

Nieźle... Jest prawie dwa razy tyle IOTA co satoshi. Precyzyjniej zasób IOTA to 166% zasobu satoshi. Musimy uwzględnić to w naszych wyliczeniach. Dlaczego? Wyobraź sobie to:
Jeśli jest tylko 5 pomarańczy w całym wszechświecie i jesteś gotowy zapłacić 100zł za jedną to czyni ją wartościową. Jednak jeśli w całym wszechświecie jest 1000 jabłek i płacisz za każde 100zł, to pomarańcze są gorsze. Wiedząc, że jest wielokrotnie więcej jabłek niż pomarańczy, płacisz za nie taką samą cenę. Zwyczajnie bardziej lubisz (lub potrzebujesz) jabłka.
Jest więcej IOTA niż satoshi, więc musimy pomnożyć cenę tej waluty, aby porównywać ją poprawnie. To się zasadniczo nazywa wyliczeniem kapitalizacji i to właśnie o tym jest tabelka na stronie coinmarketcap.com. W związku z tym, widząc 2$ za MIOTA na giełdzie, należy najpierw pomnożyć to razy 100, a potem razy 1,66 (aby uwzględnić te 166% zasobu)... więc w skrócie po prostu pomnożyć to razy 166. :) Otrzymuje się wtedy 332$ do porównania z ceną bitcoina.

Wyobraźmy sobie: "IOTA najpotężniejsza"

Ile musiałaby kosztować IOTA aby porównywalnie przebić wartość bitcoina? Cóż, sprawdźmy:

1$ za MIOTA to jak 166$ za bitcoina
2$ za MIOTA to jak 332$ za bitcoina
3$ za MIOTA to jak 498$ za bitcoina
5$ za MIOTA to jak 830$ za bitcoina
10$ za MIOTA to jak 1660$ za bitcoina
20$ za MIOTA to jak 3320$ za bitcoina
50$ za MIOTA to jak 8300$ za bitcoina
50$ za MIOTA to jak 8300$ za bitcoina
70$ za MIOTA to jak 11620$ za bitcoina

I to by było na tyle. Zakładając cenę bitcoina około 11600$ potrzebujemy zobaczyć tylko 70$ na giełdzie IOTA aby uczynić te waluty równowartościowe. 70 wygląda na małą liczbę, ale to jednak jeszcze daleka droga. 70$ to przecież aż 35 razy tyle co 2$. Nadal w zasięgu? Zostaw komentarz jeśli tak myślisz. ;)

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Fajne, łopatologiczne wytłumaczenie, dzięki! Czy IOTA osiągnie taką wartość? Nie mam pojęcia, ale w końcu nie takie rzeczy się działy na rynku kryptowalut ;)

The Vote For Your Awesome Post Has Just Arrived!


This post has been voted with the use of SteemiTag. Feel free to upvote this comment if you’d like to express your support for our cause. Conversely, if you don’t want to receive any more votes from SteemiTag, please respond to this comment by writing NOVOTES.

SteemiTag is an innovative program that helps users increase their gains in the curation rewards by voting on posts that are likely to get high payouts. It maximizes the chance of a user to be rewarded through an accurate selection algorithm that works 24/7 and eliminates "no rewards" problem for users with low Steem Power. You can participate in our program by clicking on this link and confirming your delegation. Your rewards will be sent to you in the form of weekly dividends. Thank you and keep up with your great work!

This post has received a 3.13 % upvote from @drotto thanks to: @m-san.