Przemoc kobiet wobec kobiet - kolejny temat tabu

in polish •  10 months ago 

Interesując się tematami tabu związanymi z płcią i przemocą zauważyłem, że istnieje jeszcze jeden temat tabu, jakim jest przemoc kobiet wobec kobiet. Bo tak, przemoc funkcjonuje nie tylko "krzyżowo", ale również w obrębie tej samej płci. O ile o przemocy mężczyzn wobec mężczyzn także się nie mówi, znaczy nie stosuje się tego określenia, to każdy raczej potrafi sobie wyobrazić, że mężczyzna może zostać pobity, napadnięty, zabity czy porwany przez innego mężczyznę czy grupę mężczyzn, o fali w wojsku czy przemocy w więzieniach też raczej wszyscy słyszeli. Z ciekawości pogooglowałem sobie hasło: "przemoc kobiet wobec kobiet".... i nic nie znalazłem, same artykuły o przemocy mężczyzn wobec kobiet i o przemocy kobiet wobec mężczyzn. Tu trzeba szukać inaczej, bardziej konkretnie i tematycznie.

Przemoc w szkołach - koleżanki znęcające się nad koleżanką

"Nastolatki znęcały się nad koleżanką", od czasu do czasu można trafić na taki materiał w wiadomościach albo w gazecie. W zasadzie to dziewczęta są bardziej narażone na przemoc właśnie ze strony dziewcząt, jako że chłopcy stosują przemoc raczej wobec innych chłopaków, bo "dziewczyn się nie bije". W dodatku agresja wśród dziewczyn w Polsce w ostatnich latach zaczęła rosnąć. Co pokazuje poniższy raport:
https://www.portaloswiatowy.pl/organizacja-zajec-szkolnych/agresja-wsrod-dziewczyn-raport-9610.html

Toksyczne matki

Innym przykładem jest przemoc jaką może stosować matka wobec swoich dzieci. Skoro rodzą się dzieci obojga płci ofiarą toksycznej matki może być zarówno syn, jak i córka. O tym jak wygląda dzieciństwo z toksyczną matką i jak się uwolnić od jej destrukcyjnego wpływ można dla przykładu poczytać na blogu Magdy Adamowskiej. Można też zajrzeć na facebookową grupę "Toksyczna matka", gdzie jest więcej takich historii. Tu jeszcze dochodzi problem stereotypów, w przemoc ze strony matki trudniej jest społeczeństwu uwierzyć niż ze strony ojca. Tymczasem nie każda kobieta jest dobrą matką.

Mobbing w pracy

Kobieta może paść ofiarą mobbingu ze strony swojego szefa.... albo szefowej. Chyba nie muszę tego tłumaczyć?

Przemoc psychiczna

Kobiety rzadziej niż faceci biorą udział w bójkach, za to częściej stosują wobec siebie przemoc psychiczną przez okazywanie sobie złośliwości, wyśmiewanie urody, ubliżanie słowne, poniżanie czy manipulację.

Przemoc w związkach lesbijskich

Z badań, które udało mi się odnaleźć wynika, że do przemocy dochodzi w 17-45% związkach lesbijskich. Duży rozstrzał i trudności z oszacowaniem zjawiska wynikają stąd, że lesbijki obawiając się reakcji społeczeństwa mają opory przed zgłaszaniem takich spraw na policję.

Przemoc seksualna - gwałt kobiety na kobiecie

Na ten temat trafiłem przy okazji, czytając artykuł na temat gwałtów kobiet na mężczyznach. Jak widać w przytaczanych tam badaniach amerykańskich zwraca się także uwagę na to, że kobiety osadzone w więzieniach padają ofiarą przemocy seksualnej znacznie częściej od innych więźniarek niż od męskich pracowników więzienia.

Kolejna sprawa to przemoc seksualna w związkach lesbijek. Jak mówią badania, które przytaczałem już w poprzednim akapicie, dotyka ona nawet 50% związków lesbijskich.

Oczywiście kobieta może także po prostu paść ofiarą przemocy seksualnej ze strony kobiety, niekoniecznie będąc w homoseksualnym związku:
https://www.bbc.co.uk/bbcthree/article/95769958-f129-416c-9610-c8f96504ce77

A to już jest totalny temat tabu.....

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Fajne spojrzenie na sprawę ;)

Historia Magdy Adamowskiej jest wstrząsająca i nie jedyna. Toksyczność kobiet wynika w dużej mierze z tego, że dziewczynki od małego uczy się, że mają być ciche, grzeczne, miłe i posłuszne. Do tego przecież złość piękności szkodzi, więc raczej jej unikają. W świat wchodzą jako istoty z ogromnym deficytem akceptacji i traktują otoczenie dokładnie tak, jak same były traktowane przez matki. Nie potrafią wprost wyrazić złości, buntu, nie umieją postawić granic, powiedzieć głośno "nie", próbują innymi sposobami uzyskać zaspokojenie swoich potrzeb a często i deficytów emocjonalnych. Robią to okrężną drogą - manipulacją: graniem ofiary, szantażem emocjonalnym, bierną agresją i tak dalej. Stają się mniej lub bardziej toksyczne, odgrywają swoje rany nie tyle w związkach co niestety i na dzieciach - kolejnych kandydatach na toksyczne jednostki.

Zauważyłam taką prawidłowość, jak zaciekle kobiety potrafią niszczyć siebie nawzajem, piętnując szczególnie te dziewczyny, które posiadają dawkę zdrowego egoizmu, potrafią zawalczyć o swoje, stawiać granice i odrzucają rolę świętej dziewicy i wiecznie poświęcającej się Matki Polki w jednym.

Obok tego widzę przykłady jak kobiety potrafią pięknie się jednoczyć... ale do tego trzeba dorosnąć i wyjść z roli małej dziewczynki walczącej choćby o cień akceptacji od swej toksycznej matki.

·

Dobrze napisałaś o tym, że dziewczynki mają być ciche miłe i uprzejme. Niestety, na zdrowie im to nie wychodzi. Kiedyś mówiło się, że "pokorne cielę dwie matki ssie", to akurat jest 3 prawda góralska, pokorne cielę nie ssie żadnej matki bo się do cycka nie dopcha. Dziś potrzebna jest asertywność, sztuka mówienia NIE.

·
·

pokorne cielę nie ssie żadnej matki bo się do cycka nie dopcha

dokładnie tak. Czeka na resztki - i tak całe życie.

Przemoc zawsze występowała,zawsze towarzyszyła ludziom .Kiedyś jednak bardziej chodziło o polowania ;) teraz przybiera różne "ubrdania" -jak my, przystosowuje się do czasów ,tak jak my .

istnieje jeszcze bardziej tajemniczy temat - pedofilia u kobiet. nigdy o tym nie słyszałam, a wielokrotnie się nad tym zastawiałam. kojarzą mi się jedynie takie przypadki kazirodcze (że matka ze swoim niepełnoletnim dzieckiem..).

·

Owszem, pedofilia u kobiet istnieje i to częściej niż się powszechnie wydaje. To już kolejny temat tabu. W tej sprawie polecam wywiad z polskim seksuologiem Krzysztofem Koroną:
http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,17943350,Seksuolog_sadowy__Nie_dowierzamy__ze_pedofilem_moze.html

Oraz wywiad z Michele Elliott, która od lat bada temat przemocy seksualnej wobec dzieci (są polskie napisy):

Congratulations @ludomir! You have completed the following achievement on the Steem blockchain and have been rewarded with new badge(s) :

Award for the number of upvotes

Click on the badge to view your Board of Honor.
If you no longer want to receive notifications, reply to this comment with the word STOP

Support SteemitBoard's project! Vote for its witness and get one more award!