Ile kosztuje autostrada? #1 Koszty materiałów

in polish •  last year  (edited)

  Ile kosztuje autostrada? 

Wielu ludzi pyta mnie, dlaczego drogi w Polsce są takie drogie. Często trudno jest szybko odpowiedzieć na to pytanie, ale spróbuję to zrobić.

 Chcę rozpocząć nowy cykl artykułów o kosztach budów, jakie obserwujecie podróżując po Polsce. Sami się zaraz przekonanie, że gdyby wrzucić to wszystko razem nic nie byłoby jasne. Jest zbyt wiele składowych, które są zmienne. Postaram się dla Was wycenić 10 km autostrady / drogi ekspresowej przy bardzo okrojonych warunkach. W części pierwszej skupimy się wyłącznie na materiałach i ich cenach. Czyli tak jakby w jednym miejscu (bez przewozu po budowie!) wrzucić wszystkie elementy, z których składa się droga. Jedna wielka hałda różnego rodzaju materiałów.    

  Materiały

 Przyjmujemy:

 -ceny netto
- 10 km drogi, w dobrych warunkach gruntowych
- zakładam, że całość będzie w delikatnym nasypie (zakładam, że będzie to 1m, przy czym połowę piasku musimy dokupić z zewnątrz). Jednym za zaleceń przy projektowaniu jest prowadzenie konstrukcji w delikatnym nasypie
- droga składa się tylko z tego, co jest niezbędne do przejazdu pojazdów – czyli nie ma wrysowanych pasów, nie ma ekranów, znaków drogowych, przepustów, ani wiaduktów
-nie ma ani jednego węzła
-nie ma żadnego uzbrojenia w postaci wodociągu, ciepłociągu,gazociągu, kanalizacji deszczowej, energii elektrycznej ani teletechniki. Jak się zapewne domyślacie, wszystkie te rzeczy znacznie zwiększyłyby koszt inwestycji

 Ciąg główny 

2 jezdnie po 2 pasy i opaski

Konstrukcja nawierzchni:


 

  Zestawienie materiałów: 

  Jak łatwo się zorientować najdroższe są warstwy z wykorzystaniem asfaltu. To wartości są jednak dość stałe, a wartość inwestycji jest najczęściej modelowana tym, co jest poniżej. Mianowicie, wystarczy delikatnie zwiększyć wysokość niwelety (a więc więcej nasypu), aby dodać kolejne miliony. Przypominam, że nasza budowa jest w niemal idealnych warunkach gruntowych, nie ma żadnych wymian gruntu, posadowień na palach. W najbardziej niekorzystnych warunkach koszty wzmocnień gruntu są znacznie wyższe od kosztów budowy warstw asfaltowych! 

Dobra ciąg główny za nami (a mamy już prawie 45 000 000 złotych za same materiały!)

  Drogi poprzeczne:   

 Drogi poprzeczne (a wraz z nimi wiadukty, które w ogóle pomijam w tej kalkulacji) przepadają średnio raz na 1 km ciągu głównego. Zakładamy 8 takich dróg. Nie uwzględniam ani jednej drogi dojazdowej (technologicznej), które powstają wzdłuż ciągu głównego.


Dodatkowe elementry konstrukcyjne

  Mamy zatem podsumowanie kosztów najbardziej podstawowych materiałów. Same materiały (pomijam ogromne koszty materiałów użytych do 8 wiaduktów i węzłów, które musiałyby powstać, aby droga miała jakikolwiek sens). Wynoszą już:

  Jest to koszt materiałów przy doskonałych warunkach (które nie istnieją). Działa ona jednak na wyobraźnie. Innymi słowy są to wartości, od których w ogóle można zacząć cokolwiek wyceniać. Dopiero do tego dochodzą kolejne koszty. Wykonania – olbrzymie koszty obsługi maszyn, transportu, geodezji, projektu. A także wielu innych urządzeń towarzyszących – ekrany drogowe, malowanie pasów, balustrady, przepusty, MOPy dla podróżnych, obsługa laboratorium, koszty inżynierów, księgowych, prawników.   

Jeśli chcecie, mogę zabrać się za drugą część wyceny autostrady  np. koszty robocizny :). Nie wiem, czy podoba się Wam schemat, w jaki starałem się to ubrać. A może macie jeszcze jakieś pytania? Możliwe, że pominąłem coś oczywistego, jeśli chcecie coś wiedzieć, śmiało piszcie :)

Authors get paid when people like you upvote their post.
If you enjoyed what you read here, create your account today and start earning FREE STEEM!
Sort Order:  

Zajmujesz się tego typu pracami czy to takie suche fakty?

·

Zajmuje się tym na co dzień :)

·
·

A to bardzo fajnie. W sumie ciekawi mnie jakby to wyglądało jakby zwyczajna osoba chciała stworzyć kawałek drogi np. do swojej posesji. Co musiałaby załatwić itd.

Hej - jeżeli jest to zgłoszenie do Tematów Tygodnia to uzupełnij informację o Temacie. Jeżeli nie - proszę usunąć tag do końca niedzieli - w innym przypadku zostanie to potraktowane jako spam i otrzyma flagę.